Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ma
ma
09. 07. 2025 · 17:37
18:17
Deli članek:

Pogačar z izjemno vožnjo Vingegaardu prizadejal hud udarec

¸Profimedia
/

Z današnjo uro resnice na Touru je najhitreje po pričakovanjih opravil Remco Evenepoel, rumeno majico pa je oblekel Tadej Pogačar, ki je zasedel drugo mesto. Ne le rumeno, pod isto streho je združil vse tri glavne majice: rumeno, zeleno in pikčasto.

Prva ura resnice na letošnjem Touru. Prva in edina prava, glede na to, da bo šlo v tisti drugi, ki pride na vrsto v 13. etapi, bolj za posamičen vzpon na Peyragudes.

To ni več ura resnice, ampak bolj pol ure resnice. Če so bili še pred dobrimi desetimi leti kronometri na TdF dolgi po 50 in več kilometrov, je bil današnji po Caenu in okolici dolg 33 kilometrov.

To ni formula

Ni bil ravno dan D, je pa bil vsekakor pomemben dan v boju za rumeno majico, ki je potekal po krajih, ki so bili prizorišče tistega resničnega dneva D, šestega junija 1944.

V urah pred začetkom se je veliko govorilo o Tadeju Pogačarju in njegovi pikčasti majici, ki si jo je nehote povrnil dan pred tem. To je pomenilo, da je specializirani in v vetrovniku dodobra testirani dres ostal v omari, Pogačar pa se je na uro resnice podal v pikčastem dresu, ki mu ga je seveda priskrbel organizator.

Seveda razlika ni ogromna, a v izčrpavajoči tritedenski vojni je vsaka malenkost pomembna.

Pogačar sam se vsaj navzven s tem ni pretirano obremenjeval. "Res je, da je pri kronometru najbolj pomembna oprema, vendar nismo v formuli ena, ampak v kolesarstvu. Če želiš doseči dober rezultat, moraš imeti dobre noge," je dejal po koncu torkove etape.

Remco upravičil vlogo favorita

V odsotnosti Filippa Ganne, ki je načetega duha in telesa že nekaj dni doma, je bil sicer nesporni favorit dneva Remco Evenepoel. Aktualni olimpijski in svetovni prvak je bil pred mesecem dni na pol krajšem kronometru na Criterium du Dauphine razred zase. Vingegaarda je tam ugnal za 21, Pogačarja pa kar za 49 sekund. Evenepoel je bil pred startom prepričan, da ni dosegljiva zgolj etapna zmaga, ampak tudi rumena majica. A nadoknaditi bi moral skoraj minuto.

Ne le za Evenepoelom in Vingegaardom, Pogačar je junija na Dauphine zaostal tudi za Matteom Jorgensonom. V naslednjih dnevih so se pojavile celo teorije, da je Pogačar kronometer z namenom odpeljal z rezervo, saj ni želel razkriti svoje forme oziroma svojih številk. Da je šlo za "zavaravanje i obmanjivanje protivnika," če se izrazimo v žargonu JLA. Takrat je dejal, da bo do Toura pogosto zajahal tudi kozo, kot pravijo kolesu za kronometer.

Najbolj prav so imeli tisti, ki so dejali, da je bila tisto zgolj in samo generalka. Danes je bilo že na prvem vmesnem času, ko je za Evenepoelom zaostajal le sekundo, jasno, da bo to neka druga zgodba, nek drug Pogačar.

Na vročem stolu je dolgo sedel Italijan Edoardo Affini, evropskemu prvaku je stol izpod zadnjice izpodrinil šele Evenepoel. Remco je še enkrat več pokazal, da je mojster te discipline, a za rumeno majico je vendarle kar precej (z)manjkalo.

V ekskluzivnem klubu

Navajeni smo, da Tadej Pogačar piše zgodovino in premika mejnike. Z današnjo izjemno predstavo v vožnji na čas se je vpisal še v en maloštevilen, a sila ekskluziven klub. Postal je šele osmi kolesar v zgodovini Toura, ki je po eni izmed etap nosil vse tri glavne majice: rumeno, zeleno in pikčasto. Pred njim je po podatki VeloStatistics to uspelo Nemcu Rudiju Altigu, Belgijcu Eddyju Merckxu, Francozom Cyrillu Guimardu, Bernardu Hinaultu in Richardu Virenqueu, Portugalcu Acaciu Da Silvi in Belgijcu Philippu Gilbertu. 

V rumenem bo jutri Pogačar, ki ima zdaj 42 sekund prednosti pred najbližjim zasledovalcem Evenepoelom. V primerjavi z Vingegaardom, ki je na koncu zaostal tudi za Rogličem, pa je danes pridobil debelo minuto. Najkrajši opis dneva? Evenepoel je nastopil po pričakovanjih, Pogačar je presegel pričakovanja, Vingegaard pa je zelo razočaral.

Pomembna bitka je dobljena, a vojna se nadaljuje oziroma se je šele komaj dobro razplamtela. 

Roglič užival, a ...

Slabše od rojaka Pogačarja je s prvo vožnjo na čas opravil Primož Roglič. Zasavec, ki je imel v zaključku torkove etape po besedah njegovega šefa Ralpha Denka težave z menjalnikom in je izgubil še dobre pol minute v primerjavi z glavnimi tekmeci, je za Remcom danes zaostal minuto in 19 sekund ter končal izven top 10. "Rezultatsko nimam pojma kako je šlo, sem pa užival (smeh). Lepo vreme, ogromno ljudi ob progi, mi je kaj hitro minilo," je v cilju v njemu lastnem slogu razlagal Roglič. Za Pogačarjem zdaj zaostaja že poltretjo minuto, velja pa tudi omeniti, da ima pred moštvenim kolegom Nemcem Florianom Lipowitzem v skupnem seštevku le še sekundo prednosti.

Results powered by FirstCycling.com

Pogled naprej

Prav veliko časa, da bodo zajeli sapo, kolesarji ne bodo imeli, jutri namreč sledi še ena razgibana, hribovita etapa. Vseskozi bo šlo gor dol, na koncu pa se bo nabralo spodobnih 3500 višinskih metrov. Vzponi niso dolgi, a njihovo neprestano ponavljanje bo kolesarje postopoma izčrpavalo.

Ena od zgolj dveh etap na letošnjem Touru, ki sta daljši od 200 kilometrov. Ta del Francije ni zaman znan kot Normandijska Švica – peloton bo v zaključku dodobra okusil razgiban teren pokrajine. Glavna atrakcija bo vzpon Côte de Vaudry, tik pred odločilnim obračunom na 700 metrov dolgem zaključnem klancu s 10-odstotnim povprečnim naklonom.

Veliko vprašanje je, ali bo plen pobral najmočnejši 'puncheur' iz ubežne skupine ali pa bo glavnina napadalce držala na kratko. S šestimi kategoriziranimi vzponi in številnimi nekategoriziranimi klanci na poti dirke ne bo lahko nadzorovati.

Etapa se bo pričela ob 12.35, zmagovalca bomo dobili okoli 17.15.