21.02.2016 13:00:38

Weiratherjeva pred Laro Gut in Lindsey Vonn

Reuteres
Tina Weirather

V La Thuilu v Italiji so alpske smučarke odvozile superveleslalom svetovnega pokala.

Zmagala je Tina Weirather (1:17,73) iz Liechtensteina pred Švicarko Laro Gut (+0,57) in Američanko Lindsey Vonn (+0,64). Slovenka Ilka Štuhec je zasedla 12. mesto (+1,95), Maruša Ferk je bila 27. (+4,26), Vanja Brodnik pa 31. (+4,47).

Štuhčeva je s skoraj dvema sekundama zaostanka dosegla drugo najboljšo uvrstitev v sezoni po 11. mestu na smuku v Val d'Iseru decembra lani, ima pa še štiri trinajsta mesta. Kljub temu ni najboljša Slovenka v svetovnem pokalu, saj je na skupno 31. mestu Ana Drev, ki nastopa le v veleslalomu, Štuhčeva pa je šest mest nižje. Ferkova, tretja Slovenka na svetovni lestvici, je prvič v sezoni osvojila superveleslalomske točke.

"Nisem pričakovala, da bom na vseh treh tekmah med dobitnicami točk. Po drugi strani pa bi lahko kakšen dan še kaj več iztržila. Lahko rečem, da so bile vse tri tekme težke. Prvi dan sem imela temo, po številki 30 je bilo zelo težko voziti v takšni vidljivosti. V soboto je bilo za vse enako, proga je bila malo v boljšem stanju, bolje so jo pripravili, a še vedno je bilo težko. Danes pa je bila borba, bila je kar 'razrukana' proga, a sem se dokaj dobro našla. Zelo dobro sem smučala v zgornjem delu, tudi v tehničnem, v bistvu sem v vseh odsekih prikazala dobro smučanje. Edino, kar se je danes zgodilo na dveh koncih izstopa iz tehničnih zavojev v ravnino je to, da sem tam naredila manjšo napako, preveč sem spustila in izgubila hitrost, tako da bi bila lahko mogoče nekaj mest višje. A moram biti zadovoljna, ker je bilo kar težko. Zdaj sem osvojila točke že v štirih disciplinah. Tudi to mi veliko pomeni, daje pozitivnost za naprej. Me pa zdaj čakajo še trije tedni zelo pomembnih tekem, tako da bo še kar pestro," je povedala Ferkova.

Tina Weirather je dosegla prvo zmago v sezoni in peto v karieri, prvo po marcu 2015, ko je slavila na smuku v nemškem Garmisch-Partenkirchnu. "Danes je bil povsem nov dan, zelo sem se želela izogniti temu, da bi znova vpisala ničlo. Uspelo mi je, tudi zato, ker je servis opravil izjemno dobro delo in mi pripravil zelo hitre smuči. Imela sem le eno nalogo, da to čim bolj izkoristim in uspelo mi je," je bila zadovoljna zmagovalka, hčerka smučarskih legend Hartija Weiratherja in Hanni Wenzel.

Več kot pol sekunde je zaostala Gutova, ki je s tem znižala skupno vodstvo Vonnove na le 23 točk. Američanka ni končala petkovega smuka, ki ga je dobila prav Gutova in tedaj prevzela prvo mesto v pokalu, vendar ga je izgubila že naslednji dan, ko je bila Vonnova na drugem smuku druga za Italijanko Nadio Fanchini.

Vonnova, ki je dobila tri od štirih prejšnjih superveleslalomov sezone, je za Gutovo zaostala 13 stotink po manjši napaki v spodnjem delu. Tako ji ni uspelo, da bi na novem prizorišču svetovnega pokala v Italiji osvojila zmago, čeprav je imela za to tri priložnosti. Kljub teku je dejala: "Zelo sem zadovoljna. Proga je zelo težka, na zahtevnem tekmovališču sem delala preveč napak, tudi tokrat, ko sem jo naredila v spodnjem delu, zato je drugo mesto OK."

Američanka je v soboto že osvojila skupni smukaški seštevek pokala za svoj dvajseti globus, kar je rekord v beli karavani. Njen glavni cilj sezone, v kateri ni velikih tekmovanj, pa je skupna zmaga. O nastopu na naslednji tekmi, torkovem paralelnem slalomu v Stockholm, pa se še ni dokončno odločila.

"Verjetno bom nastopila, tam bo na voljo novih 100 točk in počutila bi se nenavadno, če bi se morala na finalu svetovnega pokala v primeru tesnega boja za končni uspeh spraševati, zakaj se nisem odločila za pot v Stockholm," je dodala Vonnova.