Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
26.12.2014 10:54:07
Deli članek:

Nunar: Pokljuka je zanimiva tudi zaradi snega

Arsen Perić

Borut Nunar je z letošnjim letom postal direktor Mednarodne biatlonske zveze.

Kranjčan je v prvi vrsti zadolžen, da so na tekmah realizirane obveznosti do partnerjev IBU, pa tudi za tekmovanje, kjer pa mu pomagajo sodniki in tehnični delegat. Ocenil je položaj Pokljuke znotraj IBU in kot prednost navedel, da je Pokljuka zagotovilo za sneg.

Po Nunarjevi oceni tekmovališče na Rudnem polju še vedno ustreza vsem kriterijem IBU po športni in po logistični plati. "Če bi morala Pokljuka še enkrat delati licenco, bi jo absolutno dobila. Seveda so možnosti za izboljšave, a tudi taka, kot je danes, lahko naslednjih štiri ali pet let zdrži." Za želeno SP 2020 bodo seveda potrebne spremembe.

Mnogokrat je slovensko prizorišče deležno kritike, da ima manj gledalcev kot druga tekmovanja, a Nunar pravi, da gre za pričakovane številke. "Pri IBU to gledamo drugače. Imamo prizorišča, ki lahko sprejmejo 20.000 ali 25.000 gledalcev, a tudi taka z 10.000 gledalci. Pokljuka je eno manjših prizorišč, a vsem je jasno, da ima daleč najslabši predbožični termin. Če letos primerjam gledalce z Östersundom, je Pokljuka na višji ravni, seveda pa se ne smemo ustaviti in zadovoljiti."

V primerjavi z nekaterimi tradicionalnimi prizorišči v Nemčiji in Avstriji Pokljuka ni trden sestavni del koledarja Mednarodne biatlonske zveze, a Nunar ocenjuje, da ima vseeno trden položaj in da bo v vsakem štiriletnem obdobju gostila vsaj dve ali tri tekme. "Dvomim, da bo na sporedu vsako leto. Imamo nekaj stalnih prizorišč, enkrat na štiri leta gremo v ZDA, zaradi OI bo treba v Korejo. Težko je narediti program, ki je za vse ustrezen. Pri Pokljuki je treba vedeti tudi to, kar smo videli letos, da je med bolj zanesljivimi, kar se snega tiče, in to tudi nekaj šteje."

Športniki večkrat potarnajo, da se zaradi sponzorskih interesov na tekme prevečkrat selijo predaleč, pogosto celo na druge celine. Kot pravi Nunar, IBU skuša glavnino tekem obdržati v Evropi. "V štiriletnem načrtu se vidi, da gremo v ZDA enkrat v vseh teh letih, v Rusijo gremo enkrat na leto, ostala azijska prizorišča so vezana na OI. Kandidat je Peking, pa tudi Kazahstan. Kaj več kot testne tekme pred OI na enem in drugem prizorišču ne bo. Veliko pa je odvisno od partnerjev ter evropske televizijske mreže in seveda se jim prilagajamo njim. Zaenkrat smo trdno zasidrani v evropskem kotlu."

Nunar se je ozrl tudi na tretjino sezone, ki je za biatlonci, in kot pravi, je zadovoljen, da so bile glede na snežne razmere v Evropi vse tekme sploh izpeljane. "Po drugi strani smo na IBU zadovoljni tudi z izidi, saj so se kar nekajkrat med prvo deseterico uvrstili tekmovalci iz devetih držav. Predvsem moška konkurenca je neizprosna, a dokler imamo tako široko bazo tekmovalcev, moramo biti zadovoljni."