Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jakob Marušič
Jakob Marušič
05. 10. 2022 · 11:34
Deli članek:

Odkrivanje mirnih kotičkov in prelepe narave

arhiv Skok sport
Veslanje med neštetimi malimi otočki v miru jesenskega morja na Kornatih je nepozabno doživetje.

O kajakaškem športu veliko pišemo. Uspehi, ki jih dosegajo naši vrhunski športniki, so takšni, da popolnoma zasenčijo drugo pomembno polje kajakaških panog oziroma športov na naših vodah. Danes pa se bomo posvetili prav temu, rekreaciji na slovenskih rekah, jezerih in morju.

Za Kajakaško zvezo Slovenije je netekmovalni šport pomemben del delovanja, saj nagovarja veliko širšo množico ljudi, ki kajak uporabljajo za rekreacijo ali pa le uživajo v neokrnjeni naravi in miru, ki ga omogoča že nekajminutno veslanje iz mestnih središč. V ta namen na KZS organizirajo in pomagajo pri izvedbi več rekreativnih prireditev, na katerih je precej bolj kot dosežek pomembno spoznavanje novih krajev in rečnih odsekov, mirnih kotičkov in prelepe narave, ki se dotika vode ter je drugače popolnoma skrita in nedosegljiva. Sklop prireditev Voda za vedno – Slovenske reke poteka že 15 let, z njimi pa odkrivamo vedno nove dele slovenskih rek in jezer.

Slovenija spada med bolj vodnate države. Lega ob vznožju Alp naravne pregrade, ki poskrbi za sorazmerno velike količine dežja, napaja celo paleto naših vodotokov in rek. Izhod na morje nam omogoča tudi veslanje po morju in s tem umik z najbolj obiskanih delov slovenske obale.

Kajakaški šport pokriva več panog športov, ki potekajo na vodah. Predvsem morski kajak in sup ali veslanje stoje sta v zadnjih letih dosegla hitro širitev. Razmeroma enostavna čolna omogočata veliko svobode in možnosti veslanja po mirnih vodah ali morjih. Izkušenejšim veslačem omogočata tudi premagovanje lažjih brzic in divje vode. Vse več ljudi uživa v veslanju in vse več se srečujemo na vodi, kar nas vodi v odkrivanje vedno novih odsekov, novih tur in predelov, za katere redko slišiš, še manjkrat pa nanje pomisliš.

Tokrat predstavljamo mirnejši del kajakaštva. Del, ki je dostopen vsakomur, tudi brez predznanja, če je le pripravljen v to vložiti malo truda. Čolnov za morsko kajakaštvo je veliko in le z izkušnjami si bo lahko vsak našel tistega, ki mu bo najbolj ustrezal. Nekaterim je bolj pomembna udobnost, drugim hitrost ..., podobno je pri izbiri deske za supanje. Vsak si bo v nekaj poskusih lahko ustvaril svoje mnenje in našel sebi najprimernejše plovilo. Zato za prvih nekaj poskusov raje kot nakup priporočamo izposojo. Vsem priporočamo uporabo rešilnega jopiča, ki nam zagotavlja dodatno varnost tudi v najbolj nepredvidljivih okoliščinah. Trenutna slabost ali nenadna sprememba vremena je nekaj, na kar ne moremo vplivati, dodatni vzgon plavalnega jopiča pa nam bo pomagal in zagotovil varnost tudi v takšnih primerih.

Druga za varnost najpomembnejša stvar je pregled vremenske napovedi za vse dneve, ko se odločimo za veslanje. Nenaden dež ali veter nam lahko užitek spremeni v muko. Visoki valovi in nenaden dvig gladine morja ali reke pa nas lahko ogrozijo, zato je pregled vremenske napovedi nujen pred vsakim veslanjem.

Veslanje po morju je vse bolj popularno. Morski kajak ali sup na slovenski obali omogoča nekajurne izlete do bolj skritih kotičkov obale. A že prek meje se nam odpre popolnoma drug svet morskega kajakaštva. Morski kajaki so prilagojeni temu, da s seboj lahko peljemo nekaj opreme, s tem pa omogočajo večdnevno neodvisno veslanje. Veslanje okoli otoka Cresa je odlična enotedenska dogodivščina, oddaljena zgolj uro vožnje od slovenske meje. Hitreje se obkrožita otoka Rab in Mali Lošinj, a sta malce dlje. Za prave morske navdušence pa je obisk Narodnega parka Kornati. Veslanje med neštetimi malimi otočki v miru jesenskega morja je nepozabno doživetje za vse, ki se za to odločijo. Jesenski dnevi, ko sonce ne pripeka več tako močno, so idealni za obisk južne Dalmacije. Ko je pri nas lahko že prav jesensko mraz, je okoli Pelješca ali Dubrovnika še vedno poletje. Prekrasni Elafitski otoki so idealni za veslanje tudi brez vnaprej dogovorjenega prenočišča.

Užitek tudi reke in jezera

A tudi reke so jeseni zanimive. Ljubljanica nudi polno miru in neokrnjene narave le nekaj minut veslanja iz središča mesta. Prečkanje Barja med Vrhniko in Ljubljano je prekrasen enodnevni izlet po neokrnjeni naravi in tišini, ki jo le redko zmotijo sekajoče prometnice, katerih hrup se že za naslednjim ovinkom popolnoma izgubi.

Prekrasna so jezera ne reki Savi. Jezero Trboje s prekrasnim kanjonom, katerega veličino lahko le slutimo, saj ga je večina danes potopljenega med Ljubljano in Kranjem, je fascinantno. Če si za start izberete Radeče, lahko po Savi veslate navzgor do sotočja s Savinjo in si ogledate tromostovje, ki se imenuje Zidani Most.

Tudi reka Drava omogoča veliko izletov v divjino, ki je nastala ob novih bregovih zajezene reke. Prekrasna je tura med Mariborom in Ptujem, ki ponuja nekaj veličastnih razgledov.

Za morski kajak in sup so primerne tudi nekatere tekoče reke. Malo pogumnejšim bo v izziv poletni izlet po reki Muri, ki teče v svojem celotnem toku, a nima nevarnih brzic. Neokrnjena narava in mir pričarata posebno vzdušje.

Naša jezera so v vsakem letnem času fascinantna. V pozni jeseni ali zgodnji pomladi lahko doživite enkraten izlet po presihajočih se jezerih, na primer po Petelinjem jezeru pri Pivki.

Nikakor ne smemo pozabiti na Kolpo in Krko v svojem srednjem in spodnjem toku. Redki jezovi, ki presekajo njun tok, so ravno pravšnji izziv za vse, ki se prvič srečujejo z divjo vodo.

Seveda bi lahko še naštevali, a namerno smo zamolčali nekaj najlepših odsekov, ki jih lahko odkrijete sami. Sezona veslanja je lahko dolga, saj se vesla lahko na vsak sončen dan in izkoristiti kaže vsaj kakšen lep jesenski dan.