Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

0 04.10.2022 11:10:21

V žep spravil tudi Kenijca

Timotej Bečan
PRIJAVIM.SE
Po lanski odpovedi je na pobočjih Šmarne gore vnovič potekal Rekord Šmarne gore, tek po najkrajši poti od vznožja do vrha te najbolj obiskane ljubljanske izletniške točke.

Na 1,8 kilometra dolgi progi s 360 metri višinske razlike je med moškimi slavil najboljši slovenski gorski tekač zadnjega obdobja Timotej Bečan (Papež, 11:13), med dekleti pa je padel rekord proge, ki ga je od leta 2006 imela Mateja Kosovelj. Postavila ga je večkratna svetovna in evropska prvakinja Andrea Mayr. Avstrijka je postavila nor rekord, ki zdaj znaša 12:36. Prejšnji rekord je izboljšala za neverjetnih 42 sekund. Drugo mesto je osvojila Finka Susanna Saapunki s prav tako odličnim rezultatom 13,28, tretje pa slovenska tekačica Mojca Koligar (Papež) s časom 15:17. Luka Kovačič (Papež) je bil drugi med moškimi, za zmagovalcem pa je zaostal sedem sekund. Tretji je bil s časom 11:50 mladi Klemen Španring (Slovenska Bistrica). Povabljena kenijska tekača Lengen Lolkurraru in Michael Selelo Saoli sta zaostala za odlično slovensko trojico, bržkone pa jima ni ustrezalo niti hladno in deževno vreme.

Timotej Bečan in Avstrijka Andrea Mayr sta postala tudi zmagovalca letošnjega že 43. teka na Šmarno goro, ki je štel tudi za svetovni pokal Mednarodne zveze za gorske teke (WMRA). Bečan je razmočeno, 10-kilometrsko progo s 710 metri vzponov in 350 metri spustov premagal v času 43:48 in je za seboj pustil tudi oba povabljena kenijska tekača, ki sta mu delala družbo na zmagovalnih stopničkah. Drugi je bil Lengen Lolkurraru (44:11), tretji pa Michael Selelo Saoli (44:33). Luka Kovačič (Papež) je bil na šestem mestu drugi najboljši Slovenec s časom 45:29, Klemen Španring (Slovenska Bistrica) pa mesto za njim tretji najhitrejši med slovenskimi tekmovalci (46:12). Mayrjeva je s časom 48:38 slavila pred Irko Sarah McCormack (50:38) in Finko Susanno Saapunki (51:14). Četrta je bila najhitrejša Slovenka Lucija Krkoč (52:48), mesto za njo pa je bila mlada slovenska predstavnica Nuša Mali (54:10). V mladinski konkurenci, kjer so tekli na 4,8-kilometrski progi, sta slavila Maj Pritržnik in Ana Novak.