08.08.2016 10:09:33

Phelps pri 19 zlatih kolajnah

V olimpijskem bazenu v Riu se je tudi drugi dan nastopov nadaljevalo zbiranje svetovnih rekordov. Rekordni so bili Američanka Katie Ladecky na 400 m prosto, Švedinja Sarah Sjöström na 100 m delfin in Britanec Adam Peaty na 100 m prsno. Ameriški šampion Michael Phelps je skupno število osvojenih zlatih olimpijskih odličij premaknil na 19.

Ameriški plavalci so osvojili zlato kolajno v štafeti na 4 x 100 metrov prosto s časom 3:09,92 minute. Srebro je šlo v roke Francozov (3:10,53), bron pa je pripadel plavalcem iz Avstralije (3:11,37). Največ pozornosti je bil deležen največji zvezdnik plavalnega športa Michael Phelps, najuspešnejši udeleženec poletnih olimpijskih iger vseh časov, ki se je kot član štafete veselil svoje že 19. zlate olimpijske kolajne, vsega skupaj je na olimpijskih igrah osvojil že 23. odličij.

Phelps je v olimpijski bazen skočil kot drugi po vrsti, štafeto je prevzel od Caleba Dressela ter ustvaril odločilno prednost za vodilni položaj, Ryan Held je ohranil položaj, Nathan Adrian pa je nato uspešno priplaval za prestižno zmago in olimpijsko zlato.
Pred štirimi leti na olimpijskih igrah v Londonu je ameriška štafeta končala na drugem mestu, za Francozi, v Londonu bronasti Rusi pa so v Riu pristali na četrtem mestu.

Ameriška plavalka Katie Ledecky je osvojila zlato kolajno v disciplini 400 metrov prosto. S časom 3:56,46 minute je postavila tudi nov svetovni rekord v tej disciplini. Svojo lastno prejšnjo rekordno znamko, ki jo je postavila leta 2014, je izboljšala za 1,91 sekundo.  Američanka je bila zelo prepričljiva. Prvo zasledovalko je za seboj pustila skoraj za pet sekund (4,77 sekunde). Srebrna kolajna je šla v roke Britanki Jazz Carlin (4:01,23), ki je preprečila popolno ameriško zmagoslavje. Bron je dobila Američanka Leah Smith (4:01,92).

Devetnajstletna Ledeckijeva, večkratna svetovna prvakinja, je osvojila svojo prvo zlato olimpijsko kolajno v tej disciplini ter drugo po Londonu pred štirimi leti, ko je bila kot petnajstletna senzacija zlata v disciplini 800 metrov prosto. Ledeckijeva je na tokratnih igrah v Riu osvojila srebrno kolajno kot članica ameriške štafete 4 x 100 m prosto.

Adam Peaty je poskrbel za prvo britansko zlato kolajno v Riu. Enaindvajsetletni Britanec je kolajno najžlahtnejšega leska osvojil v disciplini 100 metrov prsno. S časom 57,13 sekunde je postavil tudi nov svetovni rekord, svoj lastni prejšnji rekord iz Ria je v dveh dneh izboljšal za 42 stotink.

Južnoafričan Cameron Van der Burgh (58,69), ki je bil zlat pred štirimi leti na olimpijskih igrah v Londonu, se je moral tokrat zadovoljiti s srebrom, bron je pripadel Američanu Codyju Millerju (58,87).  Peaty je osvojil svojo prvo olimpijsko kolajno, potem ko je lani na svetovnem prvenstvu v Kazanu osvojil naslova svetovnega prvaka na 50 m in 100 m prsno. V dveh dneh je poskrbel za dva svetovna rekorda. Rekorden je bil že v predtekmovanju, ko je plaval 57,55 sekunde. Prejšnjo znamko je postavil 17. aprila 2015 v Londonu, ko je plaval 57,92 sekunde.

Švedska plavalka Sarah Sjöström je zmagala v delfinu na 100 metrov. Z zmagovitim časom 55,48 sekunde je postavila tudi nov svetovni rekord. Srebrna kolajna je pripadla Kanadčanki Penny Oleksiak (56,46), bron pa je šel v roke Američanki Dani Vollmer (56,63), ki tako ni ubranila zlata iz Londona.

Trikratna svetovna prvakinja na stometrski razdalji v delfinu Sjöströmova, naslove na svetovnih prvenstvih je osvojila v letih 2009, 2013 in 2015, je osvojila svojo prvo zlato olimpijsko kolajno. Dvaindvajsetletna Švedinja je v Riu za 16 stotink izboljšala rekordno znamko v tej disciplini, ki jo je postavila lani na svetovnem prvenstvu.

Slovenski plavalci na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru niso izpolnili pričakovanj. Po Damirju Dugonjiću je brez finala ostala tudi Anja Klinar, ki je v predtekmovanju osvojila končno 18. mesto na 400 metrov prosto. Tjaša Vozel je v predtekmovanju na 100 metrov prsno osvojila 34. mesto in izpadla iz nadaljnjega tekmovanja, Anže Tavčar pa je na 200 m prosto zasedel 39. mesto in se ni prebil v polfinale.