Poslanec SDS Žan Mahnič je sredi tedna poskrbel za nov odmevni izpad. Po tem, ko so se prebivalci Šentjerneja v torek zbrali na protestnem shodu zaradi več nasilnih incidentov, ki naj bi jih zakrivili pripadniki romske skupnosti, jih je pozval k oboroževanju. "Včlanite se v strelska društva in na ta način boste lahko doma legalno posedovali orožje," je Mahnič na družbenem omrežju X svetoval državljanom. Ob tem je napovedal, da bodo v SDS po morebitni vrnitvi na oblast spremenili zakonodajo, in sicer tako, da v njej prekoračen silobran, torej nujna obramba pred napadom, ne bo več kaznivo dejanje.
To je seveda dvignilo obilo prahu in obsodb, pričakovano se je odzvala tudi Strelska zveza Slovenije, ki je zapisala: "Strelska zveza Slovenije močno nasprotuje in obsoja zapis poslanca Žana Mahniča na omrežju X, v katerem državljane in državljanke spodbuja k včlanitvi v strelska društva z namenom pridobitve orožja.
Strelska društva po vsej Sloveniji delujejo kot športna organizacija v skladu z zakonodajo in najvišjimi etičnimi standardi. Njihovo poslanstvo je razvijati športne vrednote, vzgajati mladino v duhu samodiscipline, spoštovanja in odgovornosti ter prispevati k varnemu in urejenemu športnemu okolju. Posebej poudarjamo, da je namen naše športne dejavnosti športno udejstvovanje. Strelska zveza Slovenije je članica tako mednarodnih športnih strelskih organizacij kot tudi članica Olimpijskega komiteja Slovenije. Nikakor ne želimo biti del političnih razprav, saj z dolgoletnim delom gradimo ugled slovenskega strelskega športa doma in v tujini. Takšni pozivi ob vseh tragičnih dogodkih zlorabljene uporabe orožja, ki smo jim lahko priča, mečejo slabo luč na vse športnike, trenerje in društva ter škodijo športnemu duhu in sodelovanju.
V Republiki Sloveniji je pridobitev orožnega lista urejena z Zakonom o orožju (ZOro-1), ki določa pogoje, postopke in nadzor nad posestjo ter uporabo orožja. Orožni list za civilno orožje se izda prosilcem, ki izpolnjujejo naslednje pogoje: dopolnjena starost 18 let, ni zadržkov javnega reda, zanesljivost (lastnik orožja ne bo zlorabljal, ga uporabljal in shranjeval neprevidno in nestrokovno, ali ga prepuščal osebi, ki ni upravičena do posesti orožja, kar se ugotavlja s poizvedbami), upravičen razlog (lov, šport, varnost), opravljen zdravniški pregled, opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem (pri komisiji, ki jo imenuje minister, pristojen za notranje zadeve). Včlanitev v strelsko društvo tako ni zadosten pogoj za pridobitev orožnega lista.
Neutemeljena in nepremišljena izjava meče slabo luč tako na Strelsko zvezo Slovenije kot tudi strelski šport."