Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Gregor Lisec
Gregor Lisec
15. 07. 2025 · 13:50
14:09
Deli članek:

Dobre novice z Dunaja v Celje in Trebnje, (zelo) slabe v Velenje – Slovenci dobili tekmece v Evropi

alesfevzer.com

Celjani bodo evropsko sezono začeli proti belgijskemu Achilles Bocholtu, Trebanjci bodisi v Avstriji pri Vöslauu bodisi Estoniji pri Mistri, Velenjčani v Švici pri Kriens-Luzernu, medtem ko Ljubljančani na svoje tekmece še čakajo.

Po skromni lanski evropski sezoni slovenskih klubov – še najuspešnejša sta bila Krka in Ormož, ki sta izpadla v osmini finala pokala EHF – bodo bero in vtis od jeseni naprej na mednarodnih tleh poskušali popraviti štirje slovenski predstavniki. Državni prvak Slovan bo igral v skupinskem delu evropske lige, podprvak Gorenje v njenih kvalifikacijah, Trimo in Celje pa bosta evropsko sezono začela v 2. krogu pokala EHF.

Bilo je 21. februarja lani, ko je v knežjem mestu gostoval takratni in tudi zdajšnji aktualni evropski prvak Magdeburg. Velikan iz soseščine Veszprem se je s svojo vojsko navijačev v Zlatorogu oglasil dobre tri mesece prej oziroma slab mesec dni po tem, ko je v Celju gostovala kasnejša osvajalka lige prvakov Barcelona. Bili so to do nadaljnjega zadnji obiski največjih klubov v Evropi (in na svetu) na sončni strani Alp, saj je Slovenija zaradi skromnih rezultatov do nadaljnjega ostala brez mesta med elito. Tako bo imela v novi sezoni po dva predstavnika v drugem in tretjem kakovostnem razredu evropskega rokometa, kar pa po drugi strani ne pomeni (nujno), da v slovenske dvorane ne bo atraktivnih in močnih nasprotnikov. Vsaj v ljubljansko in morda velenjsko, čeprav je četi Zorana Jovičića današnji žreb precej otežil delo.

Flensburg, Kiel, Montpellier …

V evropski ligi je (kar) nekaj velikanov v pravem pomenu besede, klubov z bogato zgodovino v ligi prvakov, ekip, ki bi brez kančka dvoma sodile vanjo. Branilec naslova Flensburg z Alešem Pajovićem na klopi ter Blažem Blagotinškom in novincem Domnom Novakom na igrišču vsekakor. Evropski klubski prvak iz leta 2014 bo tudi eden od možnih tekmecev Slovana na žrebu predtekmovalnih skupin, ki bo v petek, tako kot štirikratni prvak Evrope (nazadnje 2020) Kiel, osvajalec lige prvakov leta 2018 Montpellier, njegov predhodnik in naslednik na prestolu Vardar, pa Melsungen, Porto, Benfica …

Slovanu se bo v skupinskem delu poskušalo pridružiti velenjsko Gorenje, ki je tekmeca dobilo na današnjem žrebu. To bo stari znanec os Kriens-Luzern, kar pomeni, da slovenski podprvak ni imel srečne roke – švicarski klub je bil eden od najmočnejših možnih nasprotnikov v družbi nenosilcev na žrebu.

Velenjski rokometaši bodo kvalifikacije za skupinski del evropske lige, v kateri so v prejšnji sezoni v skupini s Kriens-Luzernom, GOG Gudmejem in Ademar Leonom osvojili tri točke (eno proti GOG-u, dve proti Ademarju), odigrali v zadnjem avgustovskem in prvem septembrskem vikendu.

V primeru uspeha bodo tako kot ljubljanski Slovan skupinski del tekmovanja igrali med 14. oktobrom in 2. decembrom, v primeru osvojitve enega od prvih dveh mest v skupini s štirimi ekipami bodo med 17. februarjem in 10. marcem prihodnje leto nadaljevali z boju v glavnem delu. Play-off za četrtfinale sledi 31. marca in 7. aprila, četrtfinalni dvoboji bodo na sporedu 28. aprila in 5. maja, Final4 pa 30. in 31. maja.

Celje v Belgijo, Trimo v Avstrijo ali Estonijo

Celje Pivovarna Laško in trebanjski Trimo sta na Dunaju dobila nasprotnika v pokalu EHF. Oba več kot premagljiva, slovenska predstavnika bosta v vlogi favorita. Zasedba Klemna Luzarja se bo namreč v 2. krogu tekmovanja udarila z belgijskim Achilles Bocholtom, četa Branka Tamšeta pa z zmagovalcem dvoboja 1. kroga med avstrijskim Vöslauom in estonsko Mistro, ki jo je v prejšnji sezoni izločil ormoški Jeruzalem.

Tako v Celju kot v Trebnjem pa si bodo seveda želeli daljše evropske sezone od lanske – Celje jo je končalo 1. decembra v 3. krogu tega tekmovanja proti Runarju, Trimo že 7. septembra v kvalifikacijah za evropsko ligo proti Limogesu.

Kaj je realno za Slovence?

Kakšni bodo cilji slovenskih klubov v Evropi, bodo Uroš Zorman, Zoran Jovičić, Branko Tamše in Klemen Luzar (s svojimi nadrejenimi) seveda povedali sami, kaj pa je realno? Zagotovo več, kot so dosegli lani, ko so predstavniki slovenskega rokometa razen prej omenjenega Ademarja po zaslugi Gorenja in na eni tekmi Limogesa po zaslugi Trima, kar pa je bila zaradi višjega poraza v gosteh pirova zmaga, premagovali le tekmece iz nižjega kakovostnega razreda. Celje je do izpada proti Runarju izločilo le Gračanico iz BiH, novomeška Krka do izpada proti kasnejšemu prvaku AEK-u iz Aten srbsko Metaloplastiko in hrvaški Poreč, ormoški Jeruzalem pa litovski Granitas-Karys, Borac iz BiH in estonsko Mistro, preden je moral priznati premoč islandskemu Haukarju.

Za Velenjčane bi bila uvrstitev v skupinski del evropske lige uspeh, glede na to, kako grdo se je z njimi poigral žreb. Zdaj z nestrpnostjo pričakujejo žreb (skupinskega dela) v Ljubljani, pod streho Uroša Zormana, kjer bodo s svojo izjemno okrepljeno ekipo zagotovo nameravali izboljšati dosežek Velenjčanov v evropski ligi, torej se uvrstiti v glavni del tekmovanja. Pa tudi izločilni boji – če le se ne bo žreb grdo poigral (tudi) s tigri – ne bi smela biti misija nemogoče za slovenskega prvaka.

Da se ta v naslednji sezoni morda le vrne v ligo prvakov. In v njej lovi prvo zmago med elito po 9. februarju leta 2023, ko je svojo zadnjo (v Nantesu) doseglo Celje.