Kasaštvo, šport s 150-letno tradicijo na Slovenskem, je z uspešno sezono pokazal ne le pozitivne statistične trende, temveč tudi zgodbe, ki govorijo o predanosti športu, spoštovanju do konj in njihove zmogljivosti ter povezani skupnosti ljudi.
Vrnitev legendarnega Froda S.
Na domače steze se je po petih letih vrnil najboljši slovenski kasač vseh časov Frodo S. Njegova vrnitev je požela veliko navdušenja med ljubitelji kasaškega športa, saj je Frodo S. s svojo izjemno kariero, v kateri je zaslužil okoli 180 tisoč evrov, zaznamoval slovensko kasaško sceno.
Pravila kasaških dirk
V kasaških tekmah konja vpregajo v dirkalni voz, imenovan sulki, na katerem sedi voznik in pred katerim teče konj po pravilih izključno v kasu. Kas je prirojena in priučena vrsta gibanja konja, pri katerem se hkrati gibljeta nasprotni diagonalni nogi – prva desna in zadnja leva. Med kasaško dirko mora konj teči v čistem kasu, sicer ga diskvalificirajo. V dirki pretečejo različne dolžine, od 1200 pa do 4000 metrov. Zmagovalec je konj, ki prvi doseže cilj, ne da bi bil izključen.
Zmaga enega konja je uspeh celotne družine
Družina Osterc iz Križevcev pri Ljutomeru je v pretekli sezoni dosegla izjemne uspehe z 21 trenerskimi in 20 lastniškimi zmagami. Pod vodstvom trenerja Zvonka Osterca so konji v njihovem treningu zaslužili več kot 37.000 evrov, konji v njihovi lasti pa dobrega tisočaka in pol manj. Posebej izstopa tudi družina Pirc z Lavrice, ki je s konjem John Wish TP osvojila najpomembnejšo dirko sezone, kasaški derbi, njegov polbrat Jin TP pa je zmagal na državnem prvenstvu triletnikov.
Najboljši voznik in najboljša voznica sezone s Konjem leta 2024
Jože Sagaj mlajši je bil tudi v sezoni 2024 najboljši voznik s 30 zmagami. Sledila sta mu Marko Slavič s 24 in Milan Žan z devetimi zmagami. Najboljša voznica je po letu premora znova postala Darja Trontelj Dolinšek s sedmimi zmagami, ki je z zvezdniško kobilo Jerco osvojila tudi prestižni naslov Konj leta 2024.
V Sloveniji sedem kasaških hipodromov
Hipodrom je tekmovalna steza dolžine od 600 do 1000 metrov. V Sloveniji imamo sedem kasaških oziroma konjeniških klubov s hipodromi na Igu, v Komendi, Krškem, Lenartu, Ljutomeru, Stožicah in Šentjerneju.
Skrbna vzreja športnih konj je temelj za razvoj kasaštva
Jože Sagaj starejši je že tretjo sezono zapored najboljši rejec kasaških konj v Sloveniji. Njegovi kasači so dosegli 13 zmag in svojim lastnikom pritekli skoraj 28 tisoč evrov nagrad. Izstopal je tudi konj Maugli, ki je zmagal kar šestkrat in postavil dva rekorda na ljutomerskem hipodromu. Družina Sagaj, kjer vsi člani z veliko predanostjo sodelujejo pri skrbi za konje, je prav tako osvojila naslov drugega najboljšega trenerja in najboljšega voznika sezone.
Zadnja sezona je prinesla številne zvezdniške zgodbe konjev kasačev in njihovih skrbnikov, ki kažejo na dvig popularizacije tega športa v Sloveniji. Povečano število mladih tekmovalcev in večja aktivnost kasačev na stezah kažejo, da se kasaški šport razvija v pravo smer. Slovensko kasaštvo je vredno ohranitve, saj ne prinaša le športnih uspehov, multiplikativne kmetijske in gospodarske učinke, temveč tudi zanimive zgodbe, ki povezujejo ljudi in konje.