Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
04. 02. 2025 · 02:30
09:30
Deli članek:

Znane so prejemnice in prejemniki za leto 2024

MGTŠ

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je bila jubilejna, 60. podelitev Bloudkovih priznanj za leto 2024.

Na podelitvi so prejemnike Bloudkovih priznanj nagovorili predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han in predsednik Odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj Viktor Grošelj.
Minister Matjaž Han je prejemnike Bloudkovih priznanj nagovoril: "Vsaka nagrada v življenju ima posebno težo in je vedno rezultat velikega napora in jasne vizije. Vaša priznanja na področju športa, spoštovani pretekli in letošnji Bloudkovi nagrajenci, navdihujejo že 60 let." Ob tem je še povedal: "Enako kot neumorni, letalski konstruktor, načrtovalec športnih objektov in športnik Stanko Bloudek tudi na Ministrstvu zagovarjamo solidarnost, odprtost, vzajemnost, svobodo združevanja in spoštovanja človekovih pravic."
Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj ima častno nalogo podeljevanja najvišjih državnih priznanj Republike Slovenije na področju športa, in sicer za prispevek k razvoju športa, za športni dosežek in za življenjsko delo v športu. Odbor v skladu z likom in delom inženirja Stanka Bloudka predstavlja najvišje etične in moralne standarde, kot tudi integriteto v športu in je trden branik vrednot.
Od osamosvojitve Slovenije dalje imamo že deveti Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj, ki je bil imenovan ob koncu lanskega leta. Odbor sestavljajo Viktor Grošelj (predsednik), Irena Avbelj, Iztok Čop, Tone Jagodic, Marika Kardinar, Beno Lapajne, Samo Masleša, Jože Okoren in Jože Zidar.
Bloudkovo nagrado lahko prejme posameznik za izjemen prispevek k razvoju športa v Sloveniji ali med Slovenci v tujini, ki ga je dosegel z ljubiteljskim ali poklicnim delom na naslednjih področjih: znanstveno-raziskovalno delo na področju športa, publicistično delo na področju športa, organizacijsko delo na področju športa, načrtovanje in izgradnja športne infrastrukture. Bloudkovo nagrado lahko prejme športnik ali športna ekipa za vrhunski mednarodni športni dosežek. Posameznik lahko prejme Bloudkovo nagrado tudi za življenjsko delo, če je v športu deloval najmanj 30 let.
Bloudkovo plaketo lahko prejme posameznik ali organizacija za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa. Športnik ali športna ekipa lahko prejme Bloudkovo plaketo za pomemben tekmovalni dosežek. Športnik lahko prejme plaketo tudi ob koncu tekmovalne kariere, če je s svojimi dosežki, osebnostjo in zgledom pomembno prispeval k razvoju in popularizaciji določene športne panoge oziroma športa v Sloveniji. Posameznik lahko prejme Bloudkovo plaketo tudi za življenjsko delo, če je v športu deloval najmanj 20 let.
V letu 2023 je bila sprejeta novela zakona o Bloudkovih priznanjih. Z njo so se dodale nove skupine posameznikov, ki so samodejno upravičene do prejema Bloudkove nagrade za vrhunski mednarodni športni dosežek. To so dobitniki olimpijske ali paraolimpijske medalje, medalje z olimpijade gluhih in medalje s šahovske olimpijade.
Nove skupine ne vplivajo na druge prejemnike Bloudkove nagrade, ki so izbrani na podlagi javnega razpisa za podelitev priznanj Stanka Bloudka. Novela zakona omogoča, da se v letu olimpijskih in paralimpijskih iger število nagrad lahko poveča za vse prejemnike olimpijskih medalj. Tako so med letošnjimi prejemniki Bloudkove nagrade tudi prejemniki olimpijske in paralimpijske medalja iz olimpijskih in paralimpijskih iger, Pariz 2024.
Bloudkove nagrade so prejeli ekipa 3 x K1M spust v postavi Nejc Žnidarčič, Anže Urankar in Simon Oven za vrhunski mednarodni dosežek ter Janez Vodičar in Irena Rosa za življenjsko delo v športu.


Bloudkove nagrade
Janez VODIČAR - za življenjsko delo v športu
Ekipa 3 x K1M spust v postavi Nejc ŽNIDARČIČ, Anže URANKAR in Simon OVEN - za vrhunski mednarodni dosežek
Irena ROSA - za življenjsko delo v športu
Andreja LEŠKI - za vrhunski mednarodni športni dosežek
Toni VODIŠEK - za vrhunski mednarodni športni dosežek
Franček Gorazd TIRŠEK - za vrhunski mednarodni športni dosežek
Mešana ekipa paralokostrelstvo Dejan Fabčič in Živa Lavrinc - za vrhunski mednarodni športni dosežek

Bloudkove plakete
Maja DOLENC - za pomemben prispevek k razvoj slovenskega športa
Savo STRMOLE - za pomemben prispevek k razvoj slovenskega športa
Jože STVARNIK - za življenjsko delo v športu
Manca SMREKAR - za pomemben tekmovalni dosežek v športu
Janez MOHORČIČ - za življenjsko delo v športu
Franci KOGLOT - za življenjsko delo v športu
Žiga Lin HOČEVAR - za pomemben tekmovalni dosežek v športu
Luka LENIČ - za pomemben prispevek k razvoj slovenskega športa
Roman GRADIŠEK - za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa
Peter SITAR - za pomemben prispevek k razvoj slovenskega športa