Nastopili bodo v šestih panogah, in sicer v alpskem smučanju, smučanju prostega sloga, umetnostnem drsanju, drsanju na kratke proge, biatlonu in smučarskem teku. Pred odhodom na enega največjih športnih dogodkov za mlade je Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez pripravil predstavitev reprezentance, ob tej priložnosti so podpisali tudi pogodbo z novim sponzorjem, turistično agencijo Palma.
Olimpijski festival evropske mladine je večpanožni športni dogodek, ki je namenjen najboljšim mladim športnikom in športnicam med 14. in 18. letom. Festival poteka pod okriljem evropskih olimpijskih komitejev, na letošnjem festivalu skupno sodelujejo športniki iz 48 držav.
Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, je ob predstavitvi reprezentance izpostavil, da je Olimpijski festival evropske mladine prvo veliko tekmovanje, na katerem se mlade športnice in športniki srečajo z olimpizmom in olimpijskimi vrednotami. "Olimpijske vrednote, kot so prijateljstvo, odličnost in spoštovanje odražajo bistvo športa. Šport nas povezuje, nas uči sodelovanja, odgovornosti do sebe in drugih ter spoštovanja. Na tovrstnih tekmovanjih se nabirajo tekmovalne izkušnje in krepijo prijateljske vezi z vrstniki. Zato vsem športnicam in športnikom želim, da uživajo v vseh trenutkih – tako na športnih prizoriščih kot izven njih," je izpostavil Bobinac.
Mlada ambasadorka letošnjega tako zimskega kot poletnega Olimpijskega festivala evropske mladine je judoistka Zarja Tavčar, ki je leta 2017 na olimpijskem festivalu, ki je potekal v Györu, osvojila bronasto medaljo.
Ob predstavitvi reprezentance sta predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, Franjo Bobinac, in Matej Knaus, predsednik uprave Turistične agencije Palma, podpisala sponzorsko pogodbo za obdobje 2025-2028. "Z velikim veseljem smo podpisali štiriletno pogodbo z Olimpijskim komitejem Slovenije, ki je krovna športna organizacija v naši državi. V Turistični agenciji Palma smo vse bolj povezani s športom in različnimi športnimi zvezami. Sklepamo trdna in dolgoročna partnerstva na tem področju ter zagotavljamo celovit operativni servis. Kot vodilna agencija v Sloveniji se zelo zavedamo pomena vključevanja v slovenski šport, ki že dolga leta oblikuje naše vsakdanje življenje in ustvarja pravo navijaško evforijo. Veseli smo, da bo naše sodelovanje z Olimpijskim komitejem Slovenije prispevalo k še boljšemu razvoju športa v Sloveniji. Olimpijski duh in turizem sta tesno prepletena, saj oba prinašata navdušenje, pozitivno energijo in povezovanje narodov ter različnih kultur. Prepričani smo, da nas čaka dolgo in uspešno sodelovanje," je ob podpisu poudaril Matej Knaus.
Slovenijo bo na letošnjem Olimpijskem festivalu evropske mladine zastopalo 16 športnikov in 14 športnic, ki bodo nastopili v šestih panogah.
SLOVENSKA REPREZENTANCA ZA OFEM 2025
drsanje – kratke proge: Filip Škof, Luka Pogačar in Zoja Felicijan.
umetnostno drsanje: Žiga Jevnik in Ula Zadnikar.
alpsko smučanje: Gašper Macuh, Lan Vezovnik, Nik Sovinc, Tine Špegelj, Manca Dolinar, Taja Prešern, Tija Radelj in Zala Urška Žižek.
smučanje prosti slog: Tin Jakob Vidovič.
biatlon: Drejc Meglič, Gregor Rupnik, Ivo Nagode, Jaka Pilar, Ajda Špitalar, Nika Pelan, Ula Perko in Živa Bijol.
smučarski tek: Ažbe Tičar, Matic Premerl, Tine Šporn, Tine Mesner, Julija Hitrec, Mija Kastelec, Ula Kuhar in Zala Zupan.