Slovenska balinarska reprezentanca je sodelovala v spremljevalnem programu olimpijskih iger v Parizu in s tem postavila nov mejnik v kronologiji slovenskega balinanja. V olimpijskem parku La Villette je skupaj s francosko izbrano vrsto številnim obiskovalcem ter vodstvu Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez in ostalim uglednim gostom predstavila atraktivne balinarske discipline, udeležila pa se je tudi svečane otvoritve olimpijskih iger in otvoritve Slovenske hiše v Parizu.
V Parizu v družbi visokih gostov
Promocijski dogodek je potekal v olimpijskem parku La Villette pred večtisočglavo množico na prireditvenem prostoru ob Francoski hiši, torej tudi v neposredni bližini Slovenske hiše v Parizu. Predsednik BZS Primož Marinko je na odlično obiskanem dogodku lahko pozdravil tudi generalnega sekretarja OKS - ZŠZ Tomaža Jontesa, podpredsednika OKS - ZŠZ za vrhunski šport Metoda Ropreta, predsednika Balinarske zveze Francije Bernarda Daubarda in predsednika Mednarodne balinarske zveze Frederica Ruisa.
"V Parizu smo tudi balinarji končno doživeli vsaj delček olimpijskega utripa. Ponosni smo, da je Balinarska zveza Francije za partnerja izbrala ravno nas, kar je še en dokaz, kakšno veljavo ima Slovenija v svetovnem balinanju. Pri tem projektu so nas izjemno podprli tudi naši sponzorji in partnerji. Še posebej nas je razveselil odziv OKS - ZŠZ, ki nam je že pri uvodnih pogovorih izrazil popolno podporo, vodilni možje na čelu s predsednikom Bobincem pa so si vzeli čas ter nas obiskali na prizorišču in se tudi v praksi prepričali, kako atraktiven šport je balinanje. Izrazili so podporo prizadevanjem, da bi balinanje v prihodnosti postalo olimpijski šport, ter nam zagotovili še konkretnejšo podporo in sodelovanje v prihodnje," je pojasnil predsednik BZS Primož Marinko.
Slovenija ostaja balinarska velesila
Slovenska reprezentanca ostaja balinarska velesila, saj se je z vseh velikih tekmovanj v letu 2024 vračala s šopom kolajn, zelo uspešna pa je bila tudi na ostalih mednarodnih in regionalnih turnirjih. Na članskem svetovnem prvenstvu maja v francoskem Saint Vulbasu je Slovenija igrala izjemno vidno vlogo, saj je nastopila v štirih polfinalih in dveh finalih. Jure Kozjek in Martin Zdauc sta osvojila srebrni kolajni, Tadeja Petrič, Marko Švara, Tadej Premru in Anže Petrič pa bronaste.
"Izjemno sem zadovoljen tako z igrami kot z borbenostjo vseh članic in članov reprezentance, ki so potrdili, da zasluženo nosijo dres z državnim grbom. Še enkrat več se je izkazalo, da sodimo med najboljše na svetu v vseh disciplinah. Jure Kozjek je ponovno dokazal, da je velemojster igre posamezno. Posebne čestitke veljajo Martinu Zdaucu, ki je za drobec sekunde in morda tudi zaradi sodniške napake ostal brez zlatega odličja. Na podoben način smo ostali brez kolajn v natančnem zbijanju in mešanem štafetnem zbijanju. Malce je zmanjkalo, da bi dosegli popoln izkupiček, sedem kolajn v sedmih disciplinah," je dogajanje v Saint Vulbasu iz slovenskega zornega kota ocenil selektor Davor Janžič.
Na oktobrskem članskem evropskem prvenstvu za ženske in mešane discipline v Turčiji je s srebrom v igri v krog navdušila Polona Premru, slovenska izbrana vrsta pa je po zaslugi Jacqueline Košir, Eneje Ozbič Primc, Rebecce Martulaš in Jake Štremfla osvojila bronaste kolajne v vseh treh tekaških disciplinah.
"Glede na slabši začetek sem s srebrom izjemno zadovoljna. Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem se na težkih igriščih ujela pri bližanju. Pika na i je bila polfinalna zmaga proti Basei, medtem ko v finalu proti izjemno razpoloženi Jelovici nisem imela pravih možnosti," je pojasnila nova evropska podprvakinja.
"Nastop v Mersinu ocenjujem kot uspešen, saj smo v sedmih disciplinah osvojili štiri kolajne. Grenak priokus je pustil predvsem polfinale štafetnega zbijanja, v katerem smo bili na dobri poti do finala, a se nam žal ni izšlo. V zasedbi so bile tri debitantke na velikih tekmovanjih, tako da lahko v prihodnje pričakujemo še kakšen finale več," je dodal Sofronievski.
Pet kolajn za slovenske upe
Na slavnostni podelitvi decembrskega svetovnega prvenstva za mladince in mlajše člane v Portoriku se je slovenska balinarska reprezentanca okitila s kar petimi odličji. Urban Hiti je osvojil naslov mladinskega svetovnega prvaka v hitrostnem zbijanju, srebrne kolajne so osvojili Gašper Povh v hitrostnem zbijanju pri mlajših članih, mladinska dvojica Anže Moličnik - Žiga Moličnik ter mladinska štafeta Urban Hiti - Žiga Moličnik, bronasto odličje pa dvojica mlajših članov Gašper Povh - Jaka Štremfel.
Prvi zlati kolajni tudi za slovensko raffa balinanje
Slovenski reprezentant Damjan Sofronievski je oktobra na članskem svetovnem prvenstvu v raffi v turškem Kemerju osvojil naslov svetovnega prvaka v natančnem zbijanju. Po tretjem rezultatu kvalifikacij v konkurenci tekmovalcev iz 34 držav je v četrtfinalu premagal Enrica Dall Olma iz San Marina z 12:11, nato je bil v polfinalu boljši od Urugvajca Facunda Fierre z 18:7, v velikem finalu pa je ugnal Brazilca Alefa Shabata De Souzo s 13:7 in osvojil zgodovinski naslov članskega svetovnega prvaka za slovensko balinanje.
Slovenska raffa reprezentanca je pod vodstvom Bojana Berčiča tako osvojila še četrto kolajno v natančnem zbijanju na največjih tekmovanjih v zadnjih dveh letih. Led je z bronom na mladinskem evropskem prvenstvu lani prebil Luka Sedmak, ki je letos osvojil tudi evropsko mladinsko zlato, medtem ko je bil »Softy« na letošnjem članskem evropskem prvenstvu bronast.