Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Patricia Nagashi Brilli
Patricia Nagashi Brilli
26. 07. 2024 · 15:03
Deli članek:

Zmagujeta na domačih in se vzpenjata na tujih

osebni arhiv

Tara Samardžija Pavletič in Gašper Jurovič sta mlada rock'n'roll plesalca, ki sta v svoji kratki karieri zmagala že na vseh domačih tekmah, na stopničke pa že stopata tudi na mednarodnem plesnem parketu. Na nedavnem državnem prvenstvu sta spet osvojila zlato pod vodstvom trenerjev Irene Petan in Boštjana Pavčka.

Svojo plesno pot sta začela in nadaljujeta v plesni šoli Plesno mesto. Tara je, kot pripoveduje njena mama Poljanka Pavletič S., že kot enoletna deklica nosek tiščala na steklo Plesnega mesta in opazovala plesalce, pri dveh letih pa je poznala že skoraj ducat plesnih koreografij, ki jih je za male ekrane ali YouTube kanal pripravila vodja šole Anita Vihtelič. Tudi Gašper je s plesnimi uricami začel že v predšolskem obdobju. Njegova mama Vesna Filipec priznava, da so sprva mislili, da je to le kratkotrajna radovednost, vendar je njegovo navdušenje ostajalo.


ROCK'N'ROLL JE BIL PRAVA IZBIRA ZA OBA
Da sta se odločila prav za rock'n'roll, je bil zanimiv splet okoliščin. Oba sta se nad to plesno zvrstjo navdušila na zaključnih prireditvah Plesnega mesta, kjer sta lahko videla rock'n'roll plesalce v lepih, bleščečih kostumih. Pavletičeva se spominja, da je Tara po svojem treningu želela "le pogledati" tudi trening plesalcev rock'n'rolla in bila je ljubezen na prvi plesni korak. Ker je bila Tara komaj petletna deklica, je trenerka Petanova nekoliko oklevala, a je Tara odločno odgovorila, da bo pač počakala, da bo dovolj stara. Filipčeva pa se spominja Gašperjevih besed, ko je videl plesalce rock'n'rolla: "Ko bom velik, bom pa jaz takole metal punce v zrak." Obe mami tudi priznavata, da sta otroka zelo energična, zato je bil rock'n'roll prava izbira za oba.

osebni arhiv

TEKMOVANJA SO DRUŽINSKI PROJEKT
Tekmovanja so prišla sama od sebe, še priznavata mami. Zmagala sta že takoj na prvi tekmi v kategoriji mini, zmagovala sta še na ostalih tekmah v tisti sezoni in nazadnje postala tudi državna prvaka. Danes trenirata štiri- ali petkrat na teden in tekmovanja so postala njuna stalnica. Mami sicer priznavata, da so tekme in stroški, povezani z njimi, postali družinski projekt. Finančne obremenitve so z leti ter z Gašperjevimi in Tarinimi rezultati močno narasle. Zelo sta uspešna tudi na mednarodnih tekmah in letos sta se na eni od tekem za svetovni pokal uvrstila na tretje mesto. Trenerja ju spodbujata, naj se udeležujeta čim več mednarodnih tekmovanj, saj s tem pridobivata prepoznavnost in dragocene tekmovalne izkušnje, ki jih bosta lahko izkoristila v višjih kategorijah.

Arhphototeam

"Starši se s tem strinjamo in ju podpiramo, kolikor je le mogoče. Res je, da so stroški in časovni vložki veliki, a verjamemo, da so koristi še večje. Gašper se je ob tekmovanjih naučil discipline, timskega dela in vztrajnosti. Poleg tega se je naučil, kako obvladovati stres in nastopati pred občinstvom. Udeležba na mednarodnih tekmovanjih mu omogoča širjenje obzorij in spoznavanje novih kultur. Spoznal je veliko prijateljev in doživel številne nepozabne trenutke," navaja Filipčeva.

Pavletičeva dodaja: "Ocenjujemo, da je prednosti več kot slabosti, saj Tara še vedno in najbolj uživa, ko je v plesnem okolju. Treningi ji ne predstavljajo obremenitve, rada se druži z ostalimi plesalci tudi v prostem času. Nam staršem pa je pomembno, da se redno ukvarja s strokovno vodeno, strukturirano in predvsem dovolj učinkovito telesno vadbo, zato smo zadovoljni, da je izbrala akrobatski rokenrol, saj so pri njem treningi kompletni. Razvijajo namreč tako moč kot koordinacijo, gibljivost, hitrost, orientacijo v prostoru in disciplino, ob vsem tem pa se še neizmerno zabavajo."

osebni arhiv

PLES JE NJUNA STALNICA
Kot prava športnika tudi med poletjem ne počivata. Poletne dni sta si zapolnila z različnimi aktivnostmi, njun plesni klub pa jima je posredoval tudi poseben program treninga, ki ga morata izvajati do skupnih plesnih priprav, ki bodo sledile v drugi polovici avgusta.

Ples je postal njuna stalnica, zato oba upata, da bosta lahko svoje znanje kasneje prenašala na mlajše plesalce. "Starejši plesalci Plesnega mesta so vedno tako prijazni, potrpežljivi in iskreni ter nas nenehno spodbujajo. V težkih trenutkih so prav oni tisti, ki nam dajejo moč, da vztrajamo. Tudi moja želja je, da to prenašam na mlajše, saj bomo mi njihovi vzorniki, tako kot so starejši zdaj nam," je povedal Gašper. Tudi Tara se strinja s soplesalcem in dodaja: "Ne vem, kako se počutijo ljudje, ki ne plešejo. Vsak bi moral poskusiti in potem ne bi nikoli več nehal. Zame je ples prvo, na kar pomislim, ko se zbudim."

Arhphototeam
Anita Vihtelič

KO BO VELIKA, BO 'ANITA'
Tara pa je kot majhna punčka izrazila še eno željo – da bi, ko odraste, postala Anita. Prav tista Anita, ki jo je sprva spoznala prek malih ekranov, danes pa pod njenim mentorstvom ustvarja lastne koreografije, ji pomaga pri plesnih animacijah, snemanjih videov … Navsezadnje je Tara že pri šestih letih sestavila svojo prvo plesno koreografijo na pesem Ježek teka, ki ima danes več kot 240 tisoč ogledov na kanalu YouTube. "V njej sem prepoznala velik talent in jo tako čisto spontano, brez posebnega učenja vključila v svoje animacije. Ko sem ji dala mikrofon, pa je tudi sama odvodila animacijo oziroma naučila kakšen ples," se spominja Vihteličeva, ki je izdala tudi to, da zopet pripravljata nekaj novega, saj – kot pravi – ples prinese res veliko dobrega. Dobesedno, ples je zakon!

osebni arhiv