Na obseg reprezentance bo najbolj vplival uspeh slovenskih reprezentanc v kvalifikacijah. Slovenija ima trenutno realne možnosti za uvrstitev tudi do štirih reprezentanc.
V posamičnih športih ima Slovenija že zdaj uvrščenih nekaj močnih orožij, med te v prvi vrsti spadajo olimpijska prvakinja iz Tokia Janja Garnbret v športnem plezanju, metalec diska Kristijan Čeh, kajtar Toni Vodišek in slovenski kolesarji.
Sledi pregled stanja ob koncu leta 2023 v olimpijskih kvalifikacijah slovenskih športnikov po posamičnih olimpijskih panogah.
- atletika: Norme že imajo svetovni podprvak v metu diska Kristjan Čeh, skakalka ob palici Tina Šutej, Maruša Mišmaš Zrimšek na 3000 m zapreke in tekačica na 400 m Anita Horvat. Tudi Lia Apostolovski na lestvici za igre s 195 cm v skoku v višino zaseda mesto, ki jo bo skoraj zanesljivo peljalo na igre. Želijo pa atleti do zadnjega roka, ki se izteče tik pred igrami, število nastopajočih vsaj še podvojiti.
- badminton: V slovenskem badmintonu trenutno ni igralca, ki bi nasledil olimpijki Majo Pohar in Majo Tvrdy. O kvalifikacijah na OI odloča uvrstitev na mednarodni lestvici, kjer je med Slovenci najvišje 23-letna Petra Polanc, za katero bo izziv uvrstitev na igre 2028.
- boks: Želja je, da bi na igrah nastopil prvi slovenski boksar. Kvalifikacij, turnirja bosta na vrsti februarja in maja, se bosta zanesljivo udeležila Nejc Petrič in Tadej Černoga, omenjata se tudi Jure Šimunovič in Aljaž Šircelj.
- breakdance: Šport, ki sodi med novosti olimpijskega programa in naj vsebine iger približal mladim, je živ tudi v Sloveniji, a zaenkrat ni kandidata, ki bi imel realne možnosti za preboj med 16 nastopajočih na igrah. Zadnja kvalifikacijska priložnost bo turnir junija v Budimpešti. Da pa zadeva živi tudi na južni strani Alp, potrjuje dejstvo, da je Ljubljana lani gostila svetovno prvenstvo mladih plesalcev.
- daljinsko plavanje: V lov na olimpijsko vozovnico se bo tudi letos na svetovnem prvenstvu v Dohi odpravil Špela Perše, ki pa bo imela februarja na Arabskem polotoku močno konkurenco že v domači vrsti, saj se je za nastop odločila tudi Katja Fain, manj možnosti ima v moški konkurenci Nik Peterlin. Leta 2008 je bila olimpijka v tem športu tudi Teja Zupan.
- dvigovanje uteži: Osrednji kvalifikacijski turnir bo februarsko svetovno prvenstvo v Sofiji, kjer bo Slovenija imela tri predstavnike, a brez realnih možnosti za uvrstitev na igre. Na zvezi pa opozarjajo na 17-letnega Janeza Paternostra, ki bi ob zavzetem delu morda lahko stopil v stopinje Jožeta Urankarja, ki se je leta 1972 v Münchnu kot edini Slovenec doslej v tem udeležil iger.
- golf: Na olimpijskem turnirju bo sodelovalo po 60 najboljših tekmovalk in tekmovalcev, glavno sito pa je svetovna jakostna lestvica. Slovenija je bližje nastopu v ženski konkurenci, kjer pa bo predvsem Pia Babnik, olimpijka iz Tokia, potrebovala serijo dobrih spomladanskih nastopov. Trenutno je na 288. mestu na lestvici.
- gorsko kolesarstvo: Normo ima izpolnjeno izkušena Tanja Žakelj.
- hokej na travi: Ta v Sloveniji ostaja skoncentriran na Pomurje - Lipovci, Moravske Toplice, Predanovci. Reprezentanca sodi v spodnji kakovostni boben v Evropi in nima možnosti za udeležbo v olimpijskih kvalifikacijah.
- jadranje: Normo za nastop na olimpijskih igrah ima že zagotovljeno kajtar Toni Vodišek. V boj za OI pa se bodo podale še štiri slovenske jadrnice. Že januarja bosta kvoto na svetovnem prvenstvu v enosedu napadala Žan Luka Zelko in Lin Pletikos, v kajtu ima možnosti še vedno Marina Vodišek, v deskanju mlada Lina Eržen.
- judo: Judoisti računajo s petimi do sedmimi tekmovalci, ki se na igre uvrstijo preko posebne jakostne lestvice. Če bi bile igre na današnji dan, bi bili na igre uvrščeni Maruša Štangar, Kaja Kajzer, svetovna podprvakinja Andreja Leški, Anka Pogačnik, Metka Lobnik in Enej Marinič. Zelo blizu najboljšim je tudi Martin Hojak. Turške barve bo branil Mihael Žgank.
- kajak kanu na divjih vodah: Slovenija bo zastopana z vsemi štirimi čolni. V ženskem kanuju bo nastopila Eva Alina Hočevar, v kajaku Eva Terčelj, med kajakaši bo še enkrat več priložnost dobil 40-letni Peter Kauzer. Edino odprto vprašanje ostaja nastop v kanuju, za prosto mesto pa sta kandidata branilec olimpijskega naslova iz Tokia Benjamin Savšek in Luka Božič.
- kajak kanu na mirnih vodah: Najresnejši kandidatinji za nastop na igrah sta Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić, ki se bosta za mesto v kvalifikacijah bržkone najprej pomerili med seboj. Maja v Szegedu se bo boljši zanesljivo pridružil še Jošt Zakrajšek in še katera od drugih posadk.
- kolesarstvo: Kolesarji med katerimi so glavni zvezdniki slovenskega športa Tadej Pogačar, Primož Roglič in Matej Mohorič, imajo v moški konkurenci pravico nastopa s četverico, dekleta z dvema tekmovalkama v kronometru in le eno na cestni dirki.
- kolesarstvo na stezi: Prvi moderni velodrom je Slovenija dobila leta 1996 v Češči vasi za potrebe mladinskega evropskega prvenstva. Kljub temu ta šport v Sloveniji ni zaživel do mere, da bi bil resnično konkurenčen evropski eliti. Posamezniki pa vendarle nizajo uspehe, nazadnje je lani Eduard Žalar popravil slovenski rekord na 200 m, v veteranski kategoriji rekorde postavlja Andrej Žavbi.
- kolesarstvo prostega sloga: Minimalne možnosti za nastop na igrah ima še vedno Jaka Remec.
- konjeništvo: Slovenija vse od Los Angelesa 1984, ko so v dresuri nastopili Alojz Lah, Dušan Mavec in Stojan Moderc, čaka novega olimpijskega kandidata. Deteljico v štiriperesno spremeni nastop Vladimirja Seuniga leta 1928 v Amsterdamu in tudi v Parizu se to ne bo spremenilo.
- košarka: Moško košarkarsko reprezentanco, polfinaliste zadnjih iger v Tokiu z zvezdnikom Luko Dončićem, kvalifikacije za olimpijske igre čakajo v začetku julija v Pireju. V prvem delu bo Slovenija za polfinale igrala s Hrvaško in Novo Zelandijo, v nadaljevanju bosta na istem turnirju v polfinale napredovali še najboljši ekipi iz skupine v kateri so Grčija, Egipt in Dominikanska republika. V Pariz potuje le končni zmagovalec. Ženske možnosti za OI nimajo več.
- košarka 3x3: Moška izbrana vrsta čaka na morebitno povabilo na tretji kvalifikacijski turnir maja v Debrecenu, ta bi ji pripadel, če se s prvih dveh turnirjev, prvi naj bi bil v Izraelu, drugi na Japonskem, prebijeta evropski ekipi. Dekleta možnosti nimajo več. Na KZS pa najavljajo resen projekt za OI 2028.
- lokostrelstvo: Lokostrelci računajo vsaj z eno kvoto, ki naj bi jo preko svetovne jakostne lestvice osvojil Den Habjan Malavašič, čeprav bo priložnosti za uvrstitev na igre več. Kot resno kandidatko omenjajo tudi Žano Pintarič.
- moderni peteroboj: V Sloveniji tekmovanj v modernem peteroboju ni.
- namizni tenis: Preko svetovne jakostne lestvice je blizu nastopu Darko Jorgić, ki pa bo v tekočem letu moral visoko uvrstitev potrditi. Slovenija računa tudi na morebitni uspeh ekipe na februarskem SP v Busanu, s čimer bi priložnost v posamezni konkurenci na olimpijskem turnirju dobil še drugi igralec, verjetno Deni Kožul.
- nogomet: Evropski udeleženci olimpijskega turnirja so gostiteljica Francija ter Španija, Izrael in Ukrajina, ki so si nastop priigrali na letošnjem prvenstvu stare celine do 21 let. Slovenija je v kvalifikacijah za EP zasedla tretje mesto v skupini, iz katere sta se na zaključni turnir prebili reprezentanci Anglije in Češke.
- odbojka: Slovenska moška odbojkarska reprezentanca računa na uvrstitev na igre preko svetovne lestvice, odbojkarice te možnosti nimajo več.
- odbojka na mivki: Možnosti so majhne, a za kvoto se še vedno potegujeta Tajda Lovšin in Tjaša Kotnik.
- plavanje: 100-odstotno normo zaenkrat izpolnjuje le Neža Klančar, Slovenija pa bo dobila tudi eno kvoto v moški konkurenci, za katero trenutno konkurira četverica plavalcev. Želja Plavalne zveze je, da ena igre uvrsti tudi ženska štafeta 4 x 100 m prosto, kar bržkone jasno po februarskem svetovnem prvenstvu v Dohi. Ostali bodo lovili norme do konca junija, ko bo evropsko prvenstvo v Beogradu. Dodatna možnost je uvrstitev preko posebnih povabil, ki bodo poslana, ko bo Mednarodna plavalna zveza ob junija preverila udeležbo v posameznih disciplinah in zapolnila mesta na igrah.
prožna ponjava: Letos mineva točno 10 let od prvega slovenskega nastopa na evropskem prvenstvu v skokih na prožni ponjavi. Kljub veliki popularnosti te dejavnosti med najmlajšimi se ta šport v Sloveniji še ni razvil v mednarodno konkurenčno zgodbo.
- ragbi: Slovenija je v kvalifikacijah za olimpijski turnir v formatu sedmic nazadnje nastopila pred igrami 2016, leta 2018 pa je ekipa z novozelandskim trenerjem Juniorjem Tauapijem igrala celo v drugem kakovostnem rangu v Evropi. Kasneje se je zveza znašla v finančnih težavah in v zadnjem letu in pol spet pospešeno oživlja delovanje.
- ritmična gimnastika: Normo za nastop v Franciji ima Jekaterina Vedenejeva, nosilka bronaste kolajne na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih v vaji s trakom.
- rokoborba: Slovenija resnega kandidata za igre po odhodu Američana slovenskega rodu Davida Habata nima. Za naslednje igre pa kot kandidat ob prizadevni vadbi velja mladi Mitja Cener.
- rokomet: Ženska rokometna reprezentanca bo v kvalifikacijah za OI nastopila od 12. do 14. aprila. Tekmeci bodo Paragvaj, Črna gora in Nemčija. Rokometaše januarja čaka evropsko prvenstvo v Nemčiji, kjer bo podeljeno eno mesto, v začetku marca so na sporedu še dodatne olimpijske kvalifikacije.
- rolkanje (skateboard): Mladi slovenski športniki so lani dobili tudi priložnost za merjenje z najboljšimi v Evropi na Olimpijskem festivalu evropske mladine v Mariboru. Za resen lov na olimpijsko normo in nastop na decembrskih kvalifikacijah v Tokiu pa zaenkrat ni pravega kandidata, čeprav je na SP 2021 v Rimu z nastopom Luke Božiča, Mitje Težaka in Chrisa Khana že kazalo, da se Slovenci bližajo tudi najboljšim.
- sabljanje: Ta se je po zaslugi Rudolfa Cvetka leta 1912 kot prvo vpisalo med športe, kjer so Slovenci osvojili olimpijsko kolajno, a trenutno je Slovenija daleč od svetovne elite. Možnosti za udeležbo v Parizu so majhne, kandidat za aprilski kvalifikacijski turnir v Luksemburgu, kjer si bo pot na OI zagotovil le zmagovalec, pa je Kamničan Peter Krajnc s sabljo, ki zadnji dve leti trenira z romunsko reprezentanco, v času koronavirusa pa je dve leti delal z Italijani.
- sinhrono plavanje: Karin Pesrl in Nika Seljak sta bili letos na svetovnem prvenstvu v Fukuoki sploh prvi Slovenki, ki sta nastopili na tekmovanju najvišjega ranga. Olimpijske igre vsaj zaenkrat ostajajo oddaljen cilj.
- skoki v vodo: Gre za enega od športov, ki je v Sloveniji šel v pozabo in tudi večina nekoč obstoječih stolpov je bila odstranjenih z bazenov. Leta 1936 pa je bil olimpijec v tem športu Boris Ziherl.
- strelstvo: Norme še čakajo, a strelci trdno računajo vsaj z enim povabilom. Za večino bo prva priložnost za lovljenje norme že februarsko evropsko prvenstvo na Madžarskem, maja bo v Osijeku EP na 25 in 50 m. Letos je bila na SP finalu najbližje trikratna olimpijka Živa Dvoršak, ki ji je za preboj med najboljše zmanjkal en krog. Bogate izkušnje ima strelec na glinaste golobe Boštjan Maček.
- športna gimnastika: Normo si je preko mnogoboja priborila telovadka Lucija Hribar. Dodatne možnosti bodo Slovenke iskale v svetovnem pokalu.
- športno plezanje: Normo za igre ima že potrjeno branilka olimpijskega zlata iz Tokia Janja Garnbret. Dodatno olimpijsko vstopnico si bo Slovenija skušala zagotoviti na kvalifikacijskih turnirjih maja v Šanghaju in junija v Budimpešti. Slovenija ima še tri mesta nezasedena, eno v ženski in dve v moški konkurenci. Nastop v dodatnih kvalifikacijah so si zagotovili Mia Krampl, Vita Lukan, Sara Čopar, Lučka Rakovec pri ženskah in Luka Potočar, Anže Peharc, Martin Bergant in Zan Lovenjak Sudar.
- taekwondo: Neposredne uvrstitve si slovenski tabor ni zagotovil. V moških kvalifikacijah za OI bosta natopila marca v Berlinu lahko nastopila dva tekmovalca. Kandidati pa so Patrik Divkovič, četrti z zadnjih iger Ivan Trajković in Lin Kovačič.
- tenis: Kriterij za neposredno uvrstitev na olimpijski turnir je uvrstitev do 54. mesta na svetovni jakostni lestvici, lahko tudi slabše, saj posamezno državo zastopajo največ po štirje igralci oz. igralke. Najresnejši kandidatinji sta Tamara Zidanšek in Kaja Juvan, ki bosta pa bržkone morali nekoliko izboljšati svojo sedanjo uvrstitev na lestvici.
- triatlon: Možnosti za slovensko udeležbo po Mateji Šimic (2012 in 2016) so minimalne, ima jih Tjaša Vrtačič, ki pa je letos del sezone zaradi bolezni in poškodb izpustila.
- vaterpolo: Realne možnosti slovenske reprezentance za nastop na igrah so nične. Teoretično je pot na OI možna, saj bo Slovenija januarja nastopila na evropskem prvenstvu na Hrvaškem, ki je kvalifikacijsko sito za svetovno prvenstvo februarja v Dohi, to pa za igre v Parizu. Edini slovenski vaterpolist na igrah še naprej ostaja Miran Fuchs, ki je zastopal barve Kraljevine Jugoslavije leta 1936.
- veslanje: Kot na zadnjih dveh igrah, Slovenci tudi tokrat nimajo neposredne kvote za igre in to v športu, ki je v obdobju samostojne Slovenije poskrbel za izjemne olimpijske uspehe. Zadnja priložnost bo maja v Luzernu, kjer sta najresnejša kandidata za nastop Nik Krebs in Jaka Čas v dvojcu brez krmarja.