Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ZŠIS-SPK
ZŠIS-SPK
25.08.2023 15:49:00
Deli članek:

V Laškem tabor za družine

Luka Vovk
Paranamizni tenis

Zveza za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite do nedelje v Laškem gosti 5. paralimpijski tabor za družine.

Pester program

Četrtkov večer je postregel s predstavitvenim srečanjem, v petek dopoldne pa so se mladi preselili v športno dvorano OŠ Debro, kjer so preizkusili številne parašporte: paraples freestyle, paranamizni tenis, paralokostrelstvo, odbojko sede, cheerleading in paraatletiko. Temu je sledilo plavanje, petkov večer pa bo v znamenju paraplesa, za animacijo bo poskrbel Plesni klub Zebra. V soboto bo več kot 40 udeležencev spoznalo še nekaj parašportov: paraplezanje, parastrelstvo, košarko na vozičkih, parakolesarstvo, boccio. Zvečer bo na sporedu okrogla miza oziroma pogovor za starše, ki se ga bodo udeležile dr. Tjaša Filipčič, mag. Natalija Spark in Maja Bobnar (trenerka). Pogovor bo vodila Tina Cipot, vse zbrane pa bosta nagovorila tudi Luka Trtnik, vrhunski parašportnik, in njegova mama Sandra. V nedeljo se bo tabor sklenil s športnim tekmovanjem med družinami v telovadnici OŠ Debro, zbrane bosta obiskala in zabavala tudi Zdravko Lidl in Levček Mark.



Tudi harmonika
"Vsako leto naredimo korak naprej, enkrat je ta večji, drugič manjši. Vedno pa si želimo, dodati nekaj novega in dodati kak nov šport ali nove delavnice," tokrat pove Majda Kočar, vodja tabora v Laškem, kjer je bil že prvi večer v znamenju srčnosti. "Ko smo se zbrali na uvodnem srečanju, smo si ogledali tudi videopovzetek lanskega leta. Takrat je ob koncu videa Luka, eden od udeležencev, dejal, da je bilo super. Bi pa on rad videl, da bi na tabor prišel kak muzikant. Ko je bilo videa konec, je sledilo presenečenje: v prostor je vstopil Martin iz Društva Sožitje in zaigral na harmoniko," navrže Majda Kočar, ki ji pri delu pomaga strokovno osebje.



V načrtu še zimska različica

Tabor je postal del širokega diapazona aktivnosti, ki jih izvaja zveza. "Tabor je za nas zelo pomemben projekt, ki smo ga vzpostavili sami na slovenskem prostoru. Prepričani smo bili, da mladi potrebujejo tako izkušnjo športa. Majda Kočar z ekipo vodi celotno zgodbo, ki je za našo zvezo zelo pomembna. Tu smo, da mlade in njihove starše nagovorimo in jim v kratkem času ponudimo čim več. Bistveno je, da spoznajo, zakaj je šport tako pomemben. Za pogovor in izmenjavo izkušenj so na voljo tudi uspešni parašportniki," pove Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja, kjer kujejo nove načrte.



"Sanjamo in si odkrito želimo, da bi organizirali tudi zimski kamp za družine. Finančno konstrukcijo še sestavljamo in zbiramo sredstva, da bi tak kamp kmalu postal tudi realnost," napoveduje Lazar.



Izkušnja mame
"Na taboru smo tretjič. Prvič smo prišli, da bi spoznali parašporte. Kmalu se je sin odločil in se zapisal enemu od športov in je pri tem zelo uspešen. A to niti ni tako pomembno. Bistveno je, da je danes aktiven parašportnik v inkluzijskem judu. Pri tem se zelo dobro počuti, predvsem pa ima priznanje zunanjega okolja, kar mu veliko pomeni. Na takem taboru si družine izmenjujemo izkušnje, se poveselimo. Tak tabor priporočam vsem staršem," je po povedala Urška Ambrož Kajfež, mama mladega Larsa.

Postani športnik
Z namenom vzpostavitve dolgoročnega sistema in pogojev za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnost, skupaj z Lidlom Slovenija pri ZŠIS-SPK razvijajo program Postani športnik. Program vključuje širok nabor aktivnosti, pobud, dogodkov in delavnic, ki so namenjene mladim invalidom in njihovim staršem, učiteljem in profesorjem športne vzgoje, lokalnim športnim klubom, panožnim zvezam, društvom invalidov in podobno. Sad programa je tudi paralimpijski tabor za družine.