Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(psno)
(psno)
04. 08. 2023 · 11:48
Deli članek:

Dolgoročni cilj je footgolf na olimpijskih igrah

FZS
Aleks Kravanja

Triinpetdesetletni Slovenec, Aleksander Kravanja iz Bovca, je novi predsednik Mednarodne zveze za footgolf (FIFG – Federation for International FootGolf). Na vodilnem mestu je nasledil Američanko Lauro Balestrini, ki se po organizaciji letošnjega SP v Orlandu z možem Robertom osredotoča predvsem na razvoj footgolfa v ZDA.

V Sloveniji in svetu footgolfa smo zakoncema Balestrini zelo hvaležni, da sta s svojo predanostjo in entuziazmom ter pionirsko operativno mednarodno ekipo pripeljala footgolf od ideje do trenutne ravni, da se lahko organizirano igra že v 40 državah. Z novo vodstveno ekipo svetovne zveze pa ima novi predsednik Aleksander Kravanja velike načrte, ki imajo cilj v igranju footgolfa na olimpijskih igrah.



Eden od začetnikov footgolfa v Sloveniji

Aleksander Kravanja je s svojimi partnerji v Bovcu odprl prvo igrišče za tovrstno hibridno igro med nogometom in golfom. Skupaj s Footgolf klubom Ptuj in klubom Obala so Bovčani kreirali Footgolf zvezo Slovenije, ki jo je kot prvi vodil nekdanji nogometaš Matej Mavrič Rožič, za njim pa jo je prevzel Aleksander Kravanja. Kravanjo je nasledil Damijan Turk, od marca letos pa jo vodi Matija Brodnjak. Footgolf zveza Slovenije bo po svojih najboljših močeh pomagala nadgradnji razvoja tega športa v svetu footgolfa, ki je med najbolj proaktivnimi in organiziranimi zvezami. Velika želja v slovenskih klubih in zvezi je, da bi tudi pri nas v prihodnjih letih organizirali turnir serije FIFG 1000 ali celo evropsko prvenstvo.



Aleks je na temo imenovanja v novo vlogo povedal: "Zame je to velika čast in hkrati odgovornost, saj gre za hitro rastoči šport, ki potrebuje določene spremembe in prilagoditve. Zavedam se, da nas čaka ogromno dela, hkrati pa sem prepričan, da ima footgolf vse potrebne karakteristike, da nekoč postane olimpijski šport. Želim biti predsednik tekmovalcev in vseh ostalih, ki ga igrajo rekreativno. Osebno se bom maksimalno zavzemal za razvoj footgolfa v ženskih in mladinskih kategorijah."



Šport, ki se hitro razvija na tekmovalni in rekreativni ravni

Footgolf, ki se igra z nogometno žogo na golf igrišču s prilagojenimi razdaljami in luknjami, se je začel razvijati pred približno 15 leti na Nizozemskem. Hitro se je razširil po vsem svetu, tako da zdaj Mednarodna footgolf zveza združuje regionalne zveze iz Evrope, Azije, Afrike, Južne Amerike ter Srednje in Severne Amerike.



Aleksander Kravanja ob tem dodaja: "Na nedavnem svetovnem prvenstvu v Orlandu je nastopilo skoraj tisoč igralcev in igralk iz 39 držav, razdeljenih v člansko in seniorsko konkurenco. Slovenijo je zastopalo 23 igralcev, ki so v ekipni moški konkurenci zasedli 17. mesto. V Sloveniji se na šestih igriščih s footgolfom ukvarja 130 registriranih igralcev (aktivnih je okoli tisoč footgolfistov), ki imajo v sezoni okoli 50 tekmovanj. Slovenske footgolf destinacije so: Bovec in Ptuj (18 lukenj), Radenci, Ljubljana, Šmarje pri Jelšah in Olimje (9 lukenj). Glede na to, da imamo v Sloveniji 16 golf igrišč, je želja, da v prihodnosti pridobimo še kakšno novo footgolf destinacijo, ki bo na golf terene pripeljala novo ciljno skupino ob dogovorjenih terminih. Na obstoječih golf terenih v Sloveniji golfisti in footgolfisti na neki način sobivajo ter se medsebojno spoštujejo."



Novi predsednik FIFG izpostavlja, da je footgolf šport, ki zahteva dobro fizično in psihično kondicijo, primeren pa je tako za moške kot ženske, mlajše ali starejše: "V njem so se našli številni nekdanji nogometni zvezdniki. Na svetovni ravni lahko omenim argentinskega reprezentanta Roberta Fabiana Ayalo, ki trenutno zaseda 52. mesto na svetovni footgolf lestvici, v Sloveniji pa na primer Mirnesa Šišića, ki je nogometno kariero začel v Velenju, nato pa bil med drugim član Olympiacosa in Crvene zvezde. Na SP v Orlandu je za Anglijo igral tudi Alan Smith, nekdanji zvezdnik Leedsa in Manchester Uniteda. Trenutno je najboljši slovenski igralec na svetovni lestvici, Ptujčan Dejan Novak, na 64. mestu, sledi mu prav tako Ptujčan Uroš Krajnc, ki je na 89. mestu. Med seniorji je na odličnem 14. mestu Bovčan Vasja Kovač. Na svetovnem prvenstvu v Orlandu smo imeli kar štiri predstavnike v finalu. Med moškimi sta bila med 577 igralci v top 100 Dejan Novak in Ian Emeršič, med seniorji pa med 266 tekmovalci top 50 Leon Šuntner (Sport klub M Olimje) in Simon Sladič (Bovec). V Sloveniji smo v zadnjih letih lahko ponosni na dvig kakovosti na tekmovalni ravni. Uroš Krajnc je na ptujskem mednarodnem turnirju premagal kar tri nekdanje svetovne prvake in ga pred TV-kamerami osvojil že drugič. V Bovcu in na Ptuju lahko vsako leto spremljamo največje mojstre svetovnega footgolfa in z njimi tudi igramo v skupnem 'flightu'."



Brodnjak: Prihodnja leta bodo ključna

V imenu Footgolf zveze Slovenije je nekaj besed dodal še aktualni predsednik Matija Brodnjak: "Z Aleksom sodelujemo že od leta 2015 in vesel sem, da prevzema vajeti svetovne footgolf zveze. Evropske zveze smo zelo povezane in sodelujemo tako pri razvoju kot tudi pri udeležbi na turnirjih. Gre za vzajemnost, ki je zelo pomembna pri gradnji novega športa, ki si želi postati polnopravni član združenja Sport Acccord in čez čas tudi olimpijski šport. Delamo konstruktivno z roko v roki, bodo pa naslednja leta ključna, saj se tudi v svetu footgolfa razvija želja po profesionalni ligi. Mi v Sloveniji gledamo na footgolf celostno, tekmovanja pa so seveda pika na i. Na neki način smo še na začetku, saj si resno zastavljamo še višje organizacijske cilje, ki pa potrebujejo tudi svoj čas za implementacijo. Aleks ima ogromno izkušenj že s področja golfa in organizacije doma in v tujini. V Sloveniji se zavedamo, da je treba imeti dobro organizirano lokalno strukturo prek klubov in igrišč, ki privabljajo v svoje vrste vse generacije rekreativcev in tekmovalcev. Vsi v slovenskih klubih mu želimo veliko uspeha pri vodenju tako pomembne funkcije, po drugi strani pa smo ponosni, da je Slovenec na takšni funkciji v športu, ki ima v Sloveniji zelo velik razvojni potencial v športnem in tudi turističnem pogledu."