mlin Svet24.si

8-letnika skalpiralo na šolskem ogledu kmetije

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

1701778337-dsc9818-01-1701778319724 Necenzurirano

"Kar sta na policiji počela Žakelj in Tonin, je ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

luka doncic 24 pm Ekipa24.si

Luka Dončić objavil posebno fotografijo ...

poroka-na-prvi-pogled, večer, marjetka Njena.si

Marjetko in Rudija razdvojili, a sta našla pot ...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

gb
gb
0 05.11.2020 14:48:57

Novo poglavje za Belčevo in slovenski golf

Ana Belac
GZS
Prva profesionalna zmaga Ane Belac na nedavnem turnirju serije Symetra v ameriškem Pinehurstu v Severni Karolini ni razbremenila le 23-letne Portorožanke, pač pa tudi druge igralke in igralce.

Anina zmaga je dokončna potrditev, da je njena pot pravilno odmerjena in še kako pomembna za prav vse slovenske golfiste, ki v njeni karieri vidijo tudi svoje možnosti in kakovostni dvig. Ko je dvignila pokal za prvo profesionalno zmago, ki ji je navrgla 30 tisoč ameriških dolarjev, je bila njena prva misel: "Končno mi je uspelo sestaviti štiri kakovostne igre za štiridnevno tekmovanje."

Ana je na osmih turnirjih vsakokrat preživela rez, po uvodnih dnevih celo vodila, a najboljši, tisti, ki zmagujejo, znajo ohranjati svojo igro brez nihanj. Ani je končno uspelo, hkrati pa je odprla novo poglavje zase ter spisala zgodovinski list za ves slovenski golf. Njen silovit vzpon, ki bo po vsej verjetnosti kronan z vstopom v elitno ligo LPGA, je z veseljem in radostjo pospremil tudi selektor slovenskih reprezentanc Uroš Gregorič: "Ana je vseskozi, od igranja na slovenskih turnirjih prek tekem za reprezentanco do univerzitetnega igranja v ZDA stopnjevala svojo igro in ves čas dvigovala raven. V času študija na Univerzi Duke najprej ni bila nosilka, v zadnjih dveh letih pa je postala tudi to in bila z ekipo prvak ZDA. Ko je lani opravila kvalifikacije serije Symetra in potem letos samo še dvigovala raven uvrstitev, je bilo levprašanje časa, kdaj bo posegla po najvišji. Ana je zelo pridna in pametna punca. Ko si postavi cilje, jih tudi doseže. Hkrati je zelo odločna in zaupa poti, po kateri gre. Vse te njene vrline se hitro pokažejo v odličnih rezultatih na golfu. Za njen razvoj je zaslužna tudi izvrstna ekipa, ki jo je Ana imela na Univerzi Duke."

Ana Belac je ena od treh Slovenk s profesionalnim statusom ter ob 26-letni Katji Pogačar in komaj 16-letni Pii Babnik nosilka uspehov slovenskega ženskega golfa. Uspeh Portorožanke, ki je v Severni Karolini našla trenuten dom, je še toliko bolj odmeven, ker je to njena prva profesionalna sezona, na zadnjem turnirju pa je vodila od prvega dne, ko je za igrišče potrebovala le 66 udarcev (6 pod parom): »Prvi dan je bil krasen, sonce, 28 stopinj Celzija, skoraj nič vetra. Užitek je bilo igrati golf. Nato pa sta sledila dva dneva z močnim vetrom in dežjem. Pihalo je s sunki tudi do 60 km/h. Druge igralke so se pritoževale nad razmerami in godrnjale, v kakšnem vremenu morajo igrati, jaz pa sem uživala in igrala svojo igro. Zagotovo so k temu pripomogle izkušnje s primorsko burjo iz Lipice, kjer sem začela svojo golfsko pot,« je dodala Primorka.

Ana Belac je študij na znameniti Univerzi Duke (statistika in ruski jezik) zaključila z odliko in bila lani ekipna študentska prvakinja. Zmaga v Pinehurstu jo je na lestvici Symetra, ki je imenovana tudi Pot do LPGA, dvignila na visoko drugo mesto ter ji praktično že zagotovila vstopnico za nastope na najprestižnejših golf turnirjih na svetu LPGA, na katerih so povprečni nagradni skladi okrog dva milijona ameriških dolarjev. Povrhu vsega je Ana prejela še povabilo na odprto prvenstvo ZDA, ki bo decembra v Houstonu. Za marsikoga so to sanje, za Ano Belac pa le stopnička do njenih ciljev: "Vsakič ko stopim na igrišče, hočem biti najboljša. Tako so me učili na univerzi, zato se ne mislim zadovoljiti z uvrstitvijo na Ladies Professional Tour. Tam hočem zmagovati in postati številka ena svetovnega golfa."

Neskončno pomembno je tudi okolje, v katerem se je Ana razvijala kot oseba in golfistka. Oče Marino je učitelj golfa, mama Erika pa ji je bila v veliko pomoč na turnirjih na Floridi ter tudi na zadnjem v Severni Karolini, kjer imela vlogo caddieja oziroma nosača torbe in palic: "Njena vloga ni svetovanje o golfu, temveč sproščanje s pogovorom. Turnirji so dolgi in zelo pomembno je, da imaš ob sebi nekoga, s katerim se lahko pogovarjaš o vsakdanjih stvareh," je povedala slovenska šampionka.

Katja Pogačar: Zmaga čaka le še mene

Precej podobno kot pri Belačevih je tudi pri ekipi oziroma družini Babnik, kjer je vse usmerjeno v golf. Štirinajstletna Jaka in Žiga sta nosilca generacije v Sloveniji, 16-letna Pia pa je že priznano in še toliko bolj perspektivno ime profesionalnega golfa. Nad njenim razvojem bdi oče Aleš, ki opravlja tudi trenersko vlogo. "Seveda so turnirji različni, a vedno je treba premagati sotekmovalke in še igrišče. To šteje in to je pot napredka," pravi oče, ki se bo s Pio udeležil dveh ali celo treh turnirjev serije LET v Savdski Arabiji.

Tam bo igrala tudi najbolj izkušena slovenska golfistka Katja Pogačar. Šestindvajsetletna Ljubljančanka je pred odhodom povedala: "Še preden odpotujem, moram oddati še dva negativna covid izvida. V teh hudih časih se je treba kar paziti. Vedno sem nosila masko, tudi na 'drivingu' in 'putting greenu', in ni me motilo. Na srečo sem poklicna golfistka in sem večino treningov lahko opravila nemoteno. Veselim se toplega okolja v Savdski Arabiji, čeprav sem včasih težko prenašala vročino, a kot profesionalna golfistka sem se je kar navadila."

Katja, ki je lani nastopila na OP Velike Britanije in bila druga na turnirju evropske turneje v Canberri, se je dotaknila tudi uspeha Ane Belac: "Vesela sem za Ano, ker se zavedam, koliko trdega dela je vloženega, da dosežeš zmago na profesionalnem turnirju. S svojim nastopom me ni presenetila, ker sem med obiskom v ZDA opazila njen napredek. Zmaga čaka samo še mene in tako bomo Slovenke na dobri poti do svetovnega vrha."

Katjo in Pio pozorno spremlja tudi Uroš Gregorič. "Obe sta odlično začeli sezono v Avstraliji, kjer sta bili na šestem oziroma sedmem mestu. Zaradi pandemije je sledil daljši premor, kar seveda vpliva na vsakogar. Pia je poleti na turnirjih Let Acces dosegla nekaj odličnih rezultatov, Katja pa je odigrala nekaj turnirjev evropske turneje (LET), potem pa še dva serije Symetra v ZDA. Pozna se ji, da je kar nekaj časa vlekla poškodbo zapestja, kar močno omejuje treniranje in igranje, zato bodo rezultati še prišli, ko bo poškodba povsem odpravljena. Pia Babnik pa je ena najmlajših tekmovalk med profesionalkami in se odkrito spogleduje z ambicioznimi dosežki. Pred njo je še vse in ima vse možnosti, da postane to, kar si želi," selektor verjame, da sta v Savdski Arabiji obe sposobni dobrih rezultatov.

Odmevne nastope vseh treh Slovenk z navdušenjem spremlja tudi predsednik Golf zveze Slovenije Žiga Osterc, ki s spodbudnimi besedami dodaja: "Gotovo gre pri dekletih za velike individualne uspehe, z rezultati, ki jih nizajo dekleta, in njihovimi dosežki pa znatno prispevajo k popularizaciji golfa v Sloveniji. Ana Belac je z zmago dosegla velik mejnik, ki ga v slovenskem golfu ni dosegel še nihče. Prepričan pa sem, da bomo zelo kmalu brali o ponovnih vrhunskih dosežkih vseh treh. Sočasno pa verjamem, da so rezultati naših deklet tudi odlična spodbuda za fante, v tem trenutku predvsem za Anžeta Leskovarja in Marka Trnovca, ki tekmujeta na evropskih regionalnih profesionalnih turnirjih."

Galerija
Značke: golf, slovenke, ana-belac

Članki iz rubrike