Prav nič ni bilo videti, da bi generalni sekretar HZS in menedžer članske reprezentance kaj izgubil v igralskem pogledu. Hokejski korak, čeprav počasnejši, je še vedno nadvse stabilen, 'roke' so ostale praktično iste, take, s katerimi je zadnji hokejski romantik iz Slovenije, v svojih časih poskrbel za številne podaje. Zadnjih 15 let na različne načine skrbi za slovenski hokej, ta hip spet v prvi vrsti za jeseniško zgodbo.
"V začetku julija bi moralo biti vse skoraj jasno," nam je predsednik HZS, Matjaž Rakovec, dejal po junijski skupščini. HZS se je namreč spet vpletla v jeseniški hokej, potem ko je SIJ Acroni železarjem prekinil sponzorski dotok denarja.
Dobro smo že zakorakali v julij, zato smo Kontreca povprašali, če je na Gorenjskem kaj novega. "Zaenkrat ne. Pogovori še vedno potekajo, dopusti so zdaj tudi te malo prekinili, a še vedno upamo, da bomo to jeseniško zgodbo rešili," je hitro pojasnil Kontrec.
"Vemo, v kakšnih težavah se bomo znašli, če izgubimo še en klub v ligi AHL. Enega smo že (Celje; op. p.). Želim, da vsaj en klub zadržimo v alpski ligi in upam, da bomo s skupnimi močmi našli rešitev. Tukaj se ne rešuje kluba, rešuje se predvsem razvoj igralcev, ki jih nujno potrebujemo, katerim se ne moremo odpovedati. Če bi ostali brez obeh klubov v ligi AHL, bi bila to velika težava za igralce, ki ne igrajo v tujini," je razpravljal Kontrec in še dodal: "Razlika med mladinskim hokejem in ligo ICEHL je prevelika, liga AHL pa je ravno pravšnja za razvoj, da mladi premostijo precejšnjo vrzel, da dobijo izkušnje, čim večjo minutažo."
Kot je dejal že pred tedni in kar je jasno: Olimpija nima prostora za vse igralce, ki bi ali bodo ostali na trgu, prav tako vsi zagotovo ne morejo igrati na ravni profesionalne lige ICEHL. Liga AHL je še vedno dobra razvojna liga, trdi Kontrec: "To dokazuje tudi Bruno Idžan, prvi Hrvat, ki so ga izbrali na naboru lige NHL."
Idžan je pol pretekle sezone namreč preživel prav v alpski ligi, v kateri je igral za Sisak, sezono je sklenil v ligi USHL.
Ogrodje mora biti domače
Če se na Jesenicah še borijo za preživetje prvega moštva, so morali v Celju tega prečrtati. Slovenski prostor je izgubil še eno člansko moštvo, a drugega rumeno-modrim zaradi velikega dolga ni preostalo. "Vedno sem bil realen, govoril sem tudi z novim predsednikom. Treba je delati na mladih, na domačih igralcih in s tem narediti preskok. V Celju so imeli v članski ekipi izredno malo domačinov, ostali pa so za nas, za slovenske klube, prevelik strošek. Ogrodje mora biti domače, če želiš imeti člansko ekipo," je na temo celjskega hokeja dejal nekdanji napadalec in še zaključil: "Vidimo pa, kakšne težave imajo Jeseničani, ki imajo bazo, imajo igralce, a niso stabilni že nekaj let. Jeseniško situacijo hočemo rešiti tako, da bo ta stabilna več let, ne pa da rešujemo težave zgolj za eno sezono."