Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

Pogled, ki pove vse! Odkrito.si

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

0 17.11.2019 14:57:15

V Valencii Marquez postavil piko na i sezoni 2019

V Valencii se je z dirko razreda motoGP končala letošnja sezona svetovnega prvenstva v motociklizmu. Zadnjo preizkušnjo v elitnem razredu je dobil svetovni prvak Španec Marc Marquez (Honda), drugi je bil Francoz Fabio Quartararo (Yamaha SRT), tretji pa Avstralec Jack Miller (Pramac Ducati).

SP je bilo odločeno že precej pred koncem, Marquez je naslov osvojil že pred mesecem dni, njegov končni točkovni izkupiček leta 2019 je 420 točk, zmaga v Valencii pa je bila zanj že 12. v sezoni.

Podprvak motoGP je bil tudi že pred zadnjo dirko Italijan Andrea Dovizioso (Ducati), ki je danes končal tik pod stopničkami na četrtem mestu. Skupno tretje mesto v SP pa je danes s šestim mestom osvojil Španec Maverick Vinales (Yamaha).

Tako je bilo najbolj zanimivo vprašanje, ali bo vzhajajoči zvezdi in upu za prihodnost Quartararoju uspelo zmagati. Izhodišče je imel lepo, v soboto si je zagotovil že šesti "pole position" v sezoni, a nazadnje mu ga ni uspelo spremeniti še v najvišjo stopničko.

Quartararo je sicer najbolje začel in vodil v prvem delu dirke, Marquez pa ni startal najbolje, toda hitro je ujel pravi ritem in se Francozu povsem približal. Napadel je v osmem krogu, Francoza prehitel, po tistem pa je bilo jasno, da mu bo težko kdo odvzel zadnjo zmago v sezoni. Francoz se je v zadnjem delu dirke bolj kot z mislijo o lovu na prvo mesto ukvarjal z obrambo drugega, saj je Miller nakazal, da bi rad prišel naprej. A je nazadnje ostal za njim, tako da se je zadnja dirka brez posebnih pretresov razpletla z zmago Marqueza in novo potrditvijo, da je Quartararo postal eden od njegovih najresnejših tekmecev.

"Ni šlo vedno povsem po načrtih, a cilj je bil, da poskrbimo še za trojno krono Honde. Na ta način smo se zahvalili vsem našim sodelavcem, ki so nam med sezono pomagali," je ob koncu sezone dejal Marquez.

Quartararo je bil zadovoljen predvsem z doseženim v celotni sezoni, saj so pred njo mnogi menili, da še ni zrel za takšen skok. "Kdo bi si mislil, da bom na koncu sezone imel šest najboljših položajev in toliko stopničk. Mnogo so dvomili, a sem jim pokazal, da znam. Sezona je bila odlična, že zdaj pa se veselim naslednje."

Zadnjo dirko v karieri pa je odpeljal Španec Jorge Lorenzo (Honda), nekdanji trikratni svetovni prvak elitnega razreda je pred Valencio napovedal upokojitev, danes pa je končal na 13. mestu. Slovo je bilo čustveno, Lorenzo je odpeljal še častni krog in se zahvalil navijačem za podporo v dolgih letih kariere.

Ko je bila ta na vrhuncu, je zdaj 32-letni Španec v letih 2010, 2012 in 2015 trikrat postal svetovni prvak med elito, pred tem pa je bil dvakrat najboljši na svetu še v razredu do 250 ccm (2006 in 2007). V bogati karieri, začel je leta 2002 v razredu do 125 ccm, je zbral 152 uvrstitev na stopničke in 68 posamičnih zmag v SP. Od teh jih je bilo 47 v motoGP, zadnja lani v Spielbergu.

"Vedno so posebni dnevi v dirkaški karieri: ko prvič zmagaš, ko prvič osvojiš naslov prvaka, kar ne uspe vsakomur, meni pa je. Potem je seveda tu še dan, ko se moraš posloviti. Ta dan zdaj prišel tudi zame," je pred dirkaškim vikendom v Valencii dejal Lorenzo in dodal, da je bil ključni trenutek za razmislek o slovesu padec v Assnu, ko se je vprašal, ali je to res to, kar potrebuje v življenju.

Sezona se sicer ni najbolje končala za mlajšega brata svetovnega prvaka Alexa Marqueza. Ta je tudi svetovni prvak, v moto2 je imel neulovljivo prednost že pred zadnjo dirko, danes je dirko po padcu končal šele na 30. mestu. Tretjič v nizu je slavil Južnoafričan Brad Binder, drugi je bil Švicar Thomas Lüthi, tretji pa Španec Jorge Navarro. Alex Marquez je sezono končal pri 262 točkah, Binder je podprvak z 259, Lüthi pa tretji z 250.

Zadnjo postajo moto3 pa je zaznamoval padec in prekinitev dirke. Do trčenja je prišlo že v drugem krogu, v nesrečo je bilo vpletenih kar pet dirkačev. Najbolj jo je skupil Italijan Dennis Foggia. Obležal je na dirkališču, potem ko ga je zadel motocikel Španca Carlosa Tataya.

Na koncu je zmagal šestnajstletni Španec Sergio Garcia, kar je bil zanj prvi uspeh na tej ravni, za le pet tisočink sekunde je ugnal Italijana Andreo Migna, tretji je bil še en Španec Xavier Artigas.

Naslov prvaka je že pred to dirko Italijan Lorenzo Dalla Porta, ki je bil danes tudi vpleten v množični padec ter je s tremi krogi zaostanka končal na 21. mestu.