Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

ru
ru
7 23.01.2024 19:25:00

Rokometaši po danskem skalpu sicer potujejo v Köln, pa bo zato pot v Pariz bolj trnova?

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v zadnjem krogu drugega dela evropskega prvenstva premagala Dansko z 28:25 (17:14) in osvojila končno tretje mesto v skupini 2. S tem so si varovanci selektorja Uroša Zormana zagotovili nastop v Kölnu, kjer bodo igrali za končno peto mesto.

* Barclays Arena, gledalcev 8868, sodnika: Kurtagić, Wetterwik (oba Švedska).
* Slovenija: Ferlin, Lesjak, Marguč 1 (1), Dolenec 1, Cehte 3, Slatinek Jovičić 1, Kodrin 1, Zarabec 2, Horžen 6, Bombač, Mačkovšek 4, Šiško, Novak 3, Vlah 5, Drobež, Suholežnik 1.
* Danska: N. Landin, Nielsen, Kirkeloekke 6, M. Landin 2, Jakobsen 2, Lauge Schmidt, Lindberg 1 (1), Moellgaard, Mensah 2, M. Hansen, Joergensen 6, J. Hansen 1, Damgaard 3, Mensing 1, Hald 1, Madsen.
* Sedemmetrovke: Slovenija 3 (1), Danska 1 (1).
* Izključitve: Slovenija 6, Danska 4 minute.

Slovenija bo v Kölnu skušala izenačiti svojo tretjo najboljšo uvrstitev na evropskih prvenstvih. Najboljša je bila na domačem zaključnem turnirju 2004, ko je v finalu izgubila proti Nemčiji, na turnirju na Švedskem in Norveškem ter v Avstriji 2020 pa je zasedla četrto mesto. Na Hrvaškem 2000 je v tekmi za peto mesto premagala domačo izbrano vrsto, v Srbiji 2012 pa izgubila proti Severni Makedoniji.

Tekma za peto mesto bo na sporedu 26. januarja ob 15. uri v Kölnu, tekmec pa bo tretjeuvrščena reprezentanca skupine 1, kjer se sicer za polfinalno vstopnico borijo še Nemčija (5 točk), Avstrija in Madžarska (4 točke). Prva je že Francija, ki si je z osmimi točkami zagotovila polfinale proti Švedski.

Sredine tekme v Kölnu bodo Avstrija - Islandija (15.30), Francija - Madžarska (18.00) in Nemčija - Hrvaška (20.30).

Švedska bo v skupini 2 zasedla drugo mesto, zmagovalka skupine je kljub današnjemu porazu Danska. Tretji so Slovenci, četrti Portugalci, peti Norvežani in šesti Nizozemci. Ob 20.30 bo v slovenski skupini še tekma Švedska - Norveška, ki pa ne more spremeniti razmerij moči med reprezentancami.

Zormanovi varovanci so v drugem delu v Hamburgu izgubili proti Švedski (22:28) in Portugalski (30:33), premagali pa so Nizozemsko (37:34). V prvem delu tekmovanja v Berlinu so po vrsti ugnali Ferske otoke (32:29), Poljsko (32:25) in Norveško (28:27).

Slovenci so morali še tretjo tekmo zapovrstjo odigrati brez Blaža Blagotinška, ki po preboleli bolezni še ni bil pripravljen na največje napore. Na tribuni sta ostala tudi Tadej Mazej in Miljan Vujović. Pri Dancih je počival njihov najboljši posameznik Mathias Gidsel, ob njem pa tudi Simon Pytlick in Magnus Saugstrup.

Slovenci so kljub nekaj slabim zaključkom iz ugodnih položajev dvoboj začeli bolje in hitro povedli tudi za dva gola (5:3). Tekmeci so bili ves čas korak ali dva v zaostanku, a so v 18. minuti le izenačili na 9:9.

Po prvi izključitvi Madsa Mensaha so slovenski rokometaši znova povedli za dva gola (11:9). Še naprej je bila igra Zormanovih varovancev hitra, že v polfinale uvrščeni Danci pa so bili v obrambi le bleda senca ekipe, ki v dosedanjem poteku EP še ni oddala točke. Prednost Slovencev je do konca polčasa po golu Staša Slatinka Jovičića zrasla na tri gole (17:14).

V drugem polčasu je selektor Dancev Nikolaj Jacobsen v vrata poslal Emil Nielsna, ki je hitro zbral nekaj obramb. To so Danci izkoristili in izenačili na 17:17. Niz tekmecev je z golom prekinil Domen Novak (18:17).

Danci so le še bolj stopnjevali ritem v obrambi in v 41. minuti povedli z 20:18 po golu Michaela Damgaarda. Slovenci so vse težje prihajali do strelov, večino teh pa je ustavljal Nielsen. Po polovici polčasa so v vratih Dancev končali le trije streli.

Zormanovi varovanci pa se niso dali, izid so najprej izenačili, nato pa v 50. minuti po golu Kristjana Horžena povedli s 23:22 in poskrbeli za napeto končnico hamburški Barclays Areni. Obrambi sta svoje delo opravljali vse bolje, je pa za slovenskih +2 ob dvignjeni roki švedskih sodnikov zadel Nejc Cehte. V vratih je svoje opravil tudi Urban Lesjak, ki je obranil strel za izenačenje Hansa Lindberga v 58. minuti.

Dve minuti pred koncem je Borut Mačkovšek na drugi strani zapečatil usodo Dancev z zadetkom za 26:24, Vlah pa je povišal še na 27:24 za zapečateno pot v Köln.

Najboljši strelec Slovencev je bil Horžen s šestimi goli, pet jih je dosegel Aleks Vlah. Pri Dancih sta Niclas Kirkeloekke in Lucas Joergensen dosegla po šest golov.

Ob nespornem dejstvu, da je zmaga proti aktualnim svetovnim prvakom velik uspeh, obstaja ampak ... Zmaga je namreč, naj bo to še tako bizarno, Slovence v kvalifikacijah za olimpijske igre pahnila v precej težjo skupino – z vsaj dvema močnima evropskima reprezentancama. Tako naj bi bilo zaradi specifičnosti pravil svetovne rokometne zveze in seveda, če velja razlaga, da je za reprezentance, ki si na SP še niso priigrale nastopa v olimpijskih kvalifikacijah (tudi Hrvaška in Slovenija), uvrstitev prek EP močnejši faktor kot pogojna uvrstitev prek SP (če se naknadno premika meja uvrstitve). Če vse to velja, bi Slovenija, v primeru, da danes z Dansko ne bi zmagala (dovolj bi bil že remi), po ključu uvrstitve na svetovnem prvenstvu pristala v najlažji kvalifikacijski skupini – z neprepričljivo Španijo, Bahrajnom in Brazilijo. Iz vsake od treh skupin se bosta na olimpijske igre uvrstili najboljši dve reprezentanci. Skratka, varovanci Uroša Zormana so si z odmevno zmago nad Danci močno otežili pot na olimpijske igre.