Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
11. 01. 2015 · 22:58
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek:

Kraljestvo za bombarderja

Arsen Perić

Če je bil turnir na Danskem generalka za mundial v Zalivu, potem vsaj na prvi pogled slovenski ljubitelji rokometa nimajo prav veliko razlogov za optimizem. Dva visoka poraza, remi in zadnje mesto na turnirju, predvsem pa katastrofalno zdravstveno stanje niso sijajna popotnica za Katar. A prijateljske tekme gre jemati z obilico rezerve, mrtve pa se bo kot vedno štelo na koncu.

Čeprav noben poraz ni prijeten, sploh pa ne tak za deset golov, kot je bil petkov, so vendarle to »le« prijateljske tekme, ko rezultat ni v ospredju. Vseeno pa se je selektor Boris Denić najbrž nadejal drugačnih odgovorov in informacij, kot jih je dobil v teh treh dneh na severu Evrope. Metuljčki in grlice je bilo ob minutah odmora mogoče slišati iz njegovih ust, s čimer je dal varovancem na njemu lasten način sem in tja jasno vedeti, kaj si misli o njihovi predstavi. Predvsem pa se je že tako dolg zdravstveni bilten le še podaljšal.

Enega redkih razlogov za optimizem bi lahko našli v tem, da so Slovenci stopnjevali formo, zadnji dan proti Islandcem so bili namreč najbolj razigrani in temu primeren je bil tudi rezultat. Tekma z Dansko je bila po drugi strani za marsikoga prva po dolgem času in igra je bila temu primerna, na gospodov dan je bilo vse skupaj videti bistveno bolje. Čeprav zdesetkani so proti v zadnjih letih tradicionalnemu tekmecu, ki je v soboto presenetil Dance, vodili večino srečanja, na začetku drugega dela, po najlepši akciji na tekmi, cepelinu Jureta Dolenca in Marka Bezjaka, tudi že za pet golov (21:16), a po slabšem nadaljevanju so na koncu komaj izvlekli remi. Vid Kavtičnik je dobre pol minute pred koncem zadel za 32:32, solidni Matevž Skok pa je v zadnji sekundi ubranil strel Aronu Palmarssonu in tekmeca, ki imata še precej odprtih računov iz ne tako davne preteklosti, sta si razdelila plen.

TOTALKREDIT CUP

– petek (Odense)
Danska – Slovenija 36:26 (19:11)
Švedska – Islandija 30:24 (14:10)
– sobota (Aalborg)
Slovenija – Švedska 23:29 (13:14)
Danska – Islandija 29:30 (17:18)
– nedelja (Aarhus)
Slovenija – Islandija 32:32 (18:15)
Danska – Švedska 28:19 (15:7)

MANJKA GANER, MANJKA "ŠUTER"
Če potegnemo črto pod turnir v deželi svetovnih in evropskih podprvakov, se je vnovič izkazalo, kako pomemben člen v slovenski obrambi je škofjeloški hrust Matej Gaber, ki je zaradi težav s kolenom ostal v domovini. In ker ima zdravstvene težave tudi drugi orjak Uroš Bundalo, je v obrambi kljub solidni predstavi povratnika Miladina Kozline nemalokrat puščalo na vse strani. Odsotnost štirih metrov in 230 kilogramov, če uporabimo še eno selektorjevo prispodobo, je pač težko nadomestiti.

Vnovič se je tudi izkazalo, da Slovenija v tem trenutku nima strelca z razdalje, ki bi bil sposoben zadeti z devetih metrov in na ta način odpirati obrambo. Kot to denimo počneta Mikkel Hansen in Kim Andersson, mojstra rokometne igre, ki z devetih, desetih metrov zabijata na način, ki je videti zelo enostaven. Slovenija takšnega igralca seveda nima, nima pa niti zgolj solidnega dvometraša, ki bi lahko zabijal prek rok, pa je bila tako prisiljena na utrujajoče iskanje vrzeli v nasprotnikovih obramba 6-0. Povedano drugače, če si denimo danski selektor Gudmundur Gudmundsson lahko privošči, da doma pusti Nikolaja Markussena, pa bi Denić dal kraljestvo za tovrstnega velikana s topom v roki.

O CEHTETU V PONEDELJEK
Še posebej zdaj, ko se je pod drobnogledom zdravniške službe znašel še Klemen Cehte. Povratnik v reprezentanco in eden redkih v tem trenutku oziroma v tej ekipi, ki lahko s svojim strelom od daleč odpre nasprotnikove obrambe, se je poškodoval že v prvem polčasu petkove tekme z Danci. "Še sam ne vem, kaj se je točno zgodilo, vem le, da se je bolečina stopnjevala in po kakšne pol minute je postala nevzdržna," o poškodbi mečne mišice pravi 28-letni levi zunanji, ki se je že v soboto skupaj z obolelim kapetanom Uroše Zormanom in načetim Bundalom vrnil v domovino, ob tem pa Cehte dodaja, da se po dveh dneh počitka stanje počasi vendarle izboljšuje, bolečina pa izginja. Član Aixa, ki se je jeseni po dveh letih vrnil v reprezentančno jato, bo danes dopoldne opravil ultrazvok, ki bo razkril, v kolikšni meri, če sploh, bo lahko Denić računal na Brestaničana, za katerim je sicer zelo solidna polsezona v vrstah francoskega prvoligaša.

Arsen Perić

Poškodba Cehteta, ki bi moral debitirati na velikem tekmovanju, je sicer še ena v nizu težav, ki so pred in tudi med pripravami dodobra premešale načrte strokovnemu štabu. Prav mesto levega zunanjega pa je bilo najbolj na udaru, španska borca, visokorasla bombarderja Nenad Bilbija in Borut Mačkovšek, sta že dalj časa izven pogona, pa bo tako luknjo v primeru Cehtetove odsotnosti poleg dečka za vse Sebastiana Skubeta, ki je v soboto in nedeljo tudi sam načet preventivno obsedel na klopi, podobno kot v jesenskih kvalifikacijah ter tudi na Danskem sem in tja krpal še Dean Bombač. Proti Islandiji je to na trenutke delovalo zelo solidno, seveda pa bi bila odsotnost Cehteta velik hendikep.

Prvenstvo je maraton, v katerem je treba za zadnji teden privarčevati kar največ moči, kar pa bo brez pravega »šuterja« še toliko težje izvedljivo. Čistokrvni levi zunanji je sicer že omenjeni Kozlina, a tudi robustni Celjan je imel tik pred začetkom priprav težave z ramo, pa selektor bržkone ne bo želel tvegati z Dikotom v napadu. Kozlina je, kot se je izkazalo tudi na Danskem, enostavno preveč dragocen v obrambi, ob zdravstvenih težavah Gabra in Bundala le še toliko bolj.

ZA DANSKO NI OPRAVIČILA
"Na Dansko smo prišli pilit svojo pripravljenost za svetovno prvenstvo v Katarju, na koncu pa je bilo videti, da nimamo dovolj igralcev za zadnjo tekmo z Islandijo. V svoji trenerski karieri še nisem imel toliko poškodovanih ali obolelih rokometašev kot na turnirju na Danskem, dolgemu bolnišničnemu seznamu sta se danes pridružila še Jure Natek in Sebastian Skube. Za prvo tekmo z Dansko ni opravičila, igrali smo zelo slabo, zaradi vseh kadrovskih težav sem bil na preostalih dveh tekmah prisiljen vseskozi rotirati svoje razpoložljive varovance proti kakovostnim švedskim in islandskim tekmecem. Močno upam, da se bo izboljšalo zdravstveno stanje naših rokometašev do odhoda v Katar," je po danskem turnirju zaskrbljeno dejal Denić.

Grega Wernig

Težavam torej ni videti konca, selektorjeve besede izpred tedna dni, da bo seznam potnikov za Katar krojil tudi ali pa predvsem zdravstveni bilten, so meso postale. Sedemnajsterico fantov, ki bodo v sredo iz Zagreba poleteli proti Katarju, naj bi sicer selektor razkril v ponedeljek, potem bo sledilo še zadnje piljenje forme. Totalkredit je razkril marsikatero pomanjkljivost, prav dosti časa za njihovo odpravljanje pa ni več, po današnji vrnitvi v domovino namreč sledi še večerni trening, torek, dan pred odhodom, pa je bil predviden kot prost dan, kar pa se glede na dogodke na severu kaj lahko tudi spremeni.


SLOVENIJA - ISLANDIJA 32:32 (18:15)

Aarhus – NRGi Arena. 3500 gledalcev. Sodnika: Birch in Stenrand (oba Danska).
SLOVENIJA: Skok, Škof, Prošt, Kavtičnik 4, Natek, Dolenec 4, Špiler 2, Miklavčič, Skube, M. Žvižej 6, L. Žvižej 1, Blagotinšek 2, Bezjak 3, Kozlina 1, Gajić 7, Bombač 2. Selektor: Boris Denić.
ISLANDIJA: Gustavsson, Edvardsson, Svavarsson, Kristjansson 1, Palmarsson 5, Hallgrimsson, Atlason, Gudjonsson 1, A. P. Gunnarsson 6, Petersson 6, Jakobsson, R. Gunnarsson 6, Sveinsson 1, Sigurmannsson 3, B. M. Gunnarsson 1, Johsson, Olafsson 2. Selektor Aron Kristjansson.
Sedemmetrovke: Slovenija 2 (2), Islandija 4 (4).
Izključitve: Slovenija 6, Islandija 4 minute.