Vstopili ste v zaključno fazo priprav. V kakšnem stanju?
Glede na treninge je težko govoriti, kje smo. Vsi vemo, da gre na treningih le redko na polno, ni takšnih udarcev, obramb kot na tekmah. Vseeno ocenjujem, da smo naredili veliko oziroma to, kar je bilo treba. Kako se bomo odrezali na Danskem, je sicer težko reči, ne samo mi, tudi druge izbrane vrste so namreč v tem trenutku uganka. Predvsem si želim, da bi na teh treh tekmah dvignili kakovost igre ter tako čim bolj pripravljeni pričakali začetek v Katarju. Tudi v Zalivu pa si seveda želim, da bi rasli iz tekme v tekmo, postopek rasti pa bi bilo dobro začeti že danes v Odenseju.
Pa vi, je poškodba, ki vas je za poldrugi mesec oddaljila od igrišč, dokončno preteklost?
Prave tekme brez bolečine nisem odigral že vse od začetka oktobra, bolečine so bile namreč prisotne že pred dejansko poškodbo. Bolečino sicer še vedno čutim, to je pač tak tip poškodbe, ko te ta še dolgo spremlja, čutiš, kot da nekaj ni prav, a na to so me opozorili, to je naravno. Pomembno je, da lahko normalno delam, da mišica ni zategnjena, lahko grem v »finto«, skok, če pa me včasih moti, tako pač mora biti. S tem se moram sprijazniti, navsezadnje je to svetovno prvenstvo, ko številni igrajo še bistveno bolj načeti.
TOTALKREDIT CUP
– petek (Odense/Kristianstad)
19.30 Danska – Slovenija
20.15 Švedska – Islandija
– sobota (Aalborg)
17.00 Slovenija – Švedska
19.30 Danska – Islandija
– nedelja (Aarhus)
14.45 Slovenija – Islandija
17.10 Danska – Švedska
Turnir na Danskem bo zanimiva generalka?
O Dancih ni treba izgubljati besed, na vsakem tekmovanju spadajo v najožji krog favoritov. Če se bomo proti njim dobro odrezali, potem bomo že vedeli, da smo na pravi poti. S Švedi se bomo v kratkem srečali še dvakrat in to na bolj pomembnih tekmah, tako da ... Povsem iskreno, verjamem, da smo boljši od njih, a na pripravljalnem turnirju bo pomembnejše predvsem stopnjevanje forme. Kar pa zadeva Islandce, proti njim ni prijateljskih tekem, ostali so nam še marsikaj dolžni, ne nazadnje smo tudi zaradi njih izpustili veliko tekmovanje.
V Španiji ste pred dvema letoma nosili veliko breme, zdaj bi ob Juretu Natku in Vidu Kavtičniku vendarle moralo biti malce lažje?
Vid se je takrat vračal v reprezentanco, za nameček še po daljši poškodbi, zdaj imamo zdrave igralce, tu je povratnik Jure Natek, Vid se je preselil na krilo, a lahko po potrebi znova vskoči tudi v zunanjo linijo. Mislim, da smo na splošno močnejši, ne le na desnem zunanjem. Prav to širino, ko lahko spočijemo drug drugega, vidim kot eno največjih moči te ekipe.
Bi danes podpisali ponovitev dosežka iz Španije?
Uf, težko vprašanje. (Dolg razmislek). Uradni cilj je najmanj sedmo mesto in kvalifikacije za OI. A da bi bili še enkrat četrti ... Ne vem, skoraj raje bi bil peti kot še enkrat četrti, biti tako blizu medalje, a na koncu ostati praznih rok, verjemite, res ni lahko preboleti. Predvsem si želim, da še enkrat pridemo do polfinala, to je tiha želja, potem pa se nam ne sme zgoditi, da izgubimo zadnji dve tekmi. Če pridemo še enkrat tako daleč ... Zavedati se je treba, da ta generacija ne bo imela več veliko priložnosti, nimamo več tako zelo mlade reprezentance, pa čeprav je v ozadju precej obetavnih fantov. Ta reprezentanca mora svoj potencial unovčiti na tem prvenstvu in potem v Riu.
Jure Dolenec
Rojen: 6. 12. 1988
Klub: Montpellier (Francija)
Igralno mesto: desni zunanji
Višina/teža: 190 cm/93 kg
Število nastopov: 68
Število zadetkov: 267
Debitiral: 15. 4. 2010
Bogatejši smo tudi za izkušnjo iz Barcelone, ko je zmaga v četrtfinalu izpraznila predvsem psihične rezervoarje?
Res je, morda smo bili preveč zadovoljni z zmago nad Rusi, to se strinjam. Tisto je bilo, razen za peščico fantov, ki je igrala že na EP v Sloveniji, za nas pač prvič. Na drugi strani so bili nasprotniki, ki so se že večkrat znašli v podobnem položaju, in morda smo tudi zaradi tega na koncu v tem četveroboju potegnili najkrajšo. Verjamem, da bi se v podobnem položaju znali bolje odzvati, bržkone se ne bi tako čustveno izpraznili, zadržali bi več energije. Seveda pa je do tja kot prvo treba priti, potem pa se bomo pogovarjali o tem.
Favoriti prvenstva so ...
… tradicionalni. V prvi vrsti bi izpostavil Francoze, ki so na EP dokazali, da so še vedno top ekipa. Potem so tu kot vedno Danci, Hrvati, tudi Španci, verjamem pa, da se lahko tudi mi vmešamo v ta boj. Ožji krog je dobro znan, mislim pa, da tudi iz širšega kroga favoritov, v katerega nedvomno sodimo, lahko marsikdo preseneti.
Skrivnost francoskega uspeha oziroma trajanja?
Fizična moč in obramba. Francozi v domači ligi po mojem prepričanju nimajo recimo še petdesetih igralcev reprezentančnega kalibra, daleč od tega, pravzaprav nimajo niti bistveno širšega kadra kot mi, a tisto, kar imajo, tisto so fizično zelo močni igralci, ki igrajo odlično obrambo. V napadu pa se vse vrti okoli Nikole Karabatića, ko je v formi, Francozi zmagujejo, če Nikola ni v formi, končajo kot sedmi, osmi, kar se je v preteklosti že večkrat izkazalo. Na kratko, obramba, Omeyer in Karabatić.
Pred leti ste sodelovali na Super Globu, kaj lahko pričakujemo v Katarju?
Upam, da bo tokrat kakšen gledalec več tudi z drugih celin. Takrat so bili na tribunah bolj kot ne le Katarci, možakarji v belih haljah, ki so sem in tja zaploskali, tako da me vzdušje še zdaleč ni navdušilo. Tam sem bil avgusta, ko je bilo približno 45 stopinj, tako da komaj živiš, zdaj bo podnebje vendarle bolj prijazno. Pričakujem pa prvenstvo presežkov, navsezadnje gre za Katarce, ki ga bodo znali organizirati na način, da bomo vsi ostali odprtih ust. Od igralcev, gledalcev do vas, novinarjev.
Katarci so tudi naš tekmec v predtekmovanju, kako gledate na njihov način krepitve izbrane vrste?
O tem nisem razmišljal, najbrž res ni prav, a v športu je pogosto tako, da si lahko tisti, ki ima denar, privošči marsikaj več kot drugi. Na nas je, da jih premagamo, pa jim ne bo pomagal ves denar tega sveta. Vemo, kaj in kam si želimo, na poti do tja pa stojijo tudi Katarci.