Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
04. 09. 2015 · 09:53
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Pred vstopom v petindvajseto sezono

S petkovim obračunom med Slovanom in Celjem PL se začenja 25. slovensko državno prvenstvo, kot neke vrste uvod pa vam v nadaljevanju podajamo prgišče dejstev oziroma podatkov iz njegove zgodovine. Nekateri dobro znani, spet drugi že malce pozabljeni, nekateri še razmeroma sveži, na enih pa se je nabralo že precej prahu.

1. Naslov branijo Celjani, ki so konec maja v finalu ekspresno opravili s sosedi iz Velenja in še devetnajstič dvignili naslov, namenjen najboljšemu rokometnemu kolektivu v državi. Poleg Celjanov so naslov državnega prvaka trikrat osvojili Velenjčani, po enkrat pa sta bila najboljša pokojni Cimos in prav tako pokojne Prule 37.

2. Celjani so na domačem prizorišču zabeležili 51 zaporednih zmag in v tem času v vitrine pospravili šest lovorik. Zadnji poraz pivovarjev ima torej že zelo dolgo brado, bilo je 23. februarja 2014 v Mariboru, ko so igrišče v prvenstvu nazadnje zapuščali sklonjenih glav.

3. Celjani so štiri naslove osvojili brez izgubljene točke (1994/95, 1996/97, 2004/05 in 2014/15) ter dva brez poraza (2000/01 in 2003/04), slednje je uspelo tudi Velenjčanom v sezoni 2011/12.

4. V samostojni Sloveniji le dva kluba nista nikoli zapustila prve lige, govora je seveda prav o Celjanih in Velenjčanih, med staroselce lahko uvrstimo še Trebanjce, ki vstopajo v svojo 21. zaporedno sezono med slovensko elito, in Ormožane, za katere bo to trinajsta zaporedna sezona v prvi ligi.

5. Novinec oziroma debitant je Koper 2013. Moralni, ne pa tudi formalno-pravni naslednik nekoč močnega Cimosa bo tako 32. ekipa, ki bo zaigrala v prvi ligi, velja tudi omeniti, da se po poldrugem desetletju vanjo vrača najbolj rokometna vas na slovenskem, Dobova.

6. Število prvoligašev ostaja enako kot v prejšnji sezoni, je pa prišlo do spremembe sistema tekmovanja, namesto polfinala in finala se namreč vrača tako imenovana liga oziroma končnica za prvaka, kar v praksi pomeni, da bo osem ekip končalo tekmovanje konec aprila, preostala šesterica pa se bo udarila za naslov. Tudi v sezoni 2016/17 bo elitna liga štela štirinajst članov, potem pa naj bi se postopno, po redni poti zmanjšalo število prvoligašev.

7. Lani je bil za najkoristnejšega igralca lige izbran organizator celjske igre Miha Zarabec (Celje PL), ki je na tem mestu nasledil sokrajana in nekdanjega soigralca Staša Skubeta, naziv najboljšega vratarja lige pa sta si razdelila Klemen Ferlin (Gorenje) in Matevž Skok (Celje), le glas manj je dobil Blaž Vončina (Izola). Še drugo leto zapored je bil najboljši strelec lige Bojan Čudič (Ormož), ki je dosegel 190 golov.

Nikola Miljković

8. Najvišja zmaga v zgodovini lige je v lasti zdaj že propadle Loke, bilo je 6. maja 2009, ko so Ločani sredi Trbovelj s 57:13 nadigrali tamkajšnjega Rudarja. Ob tem je treba dodati, da so knapi nastopili s pretežno kadetsko ekipo, saj je članom zaradi nakopičenih denarnih dolgov prekipelo in so si srečanje ogledali s tribun. To je bila prav posebna tekma za Grego Jamnika. Desno krilo, ki danes igra za Maribor, je tistega majskega popoldneva zabilo trideset golov, kar je seveda prav tako rekorden dosežek.

9. Poletje 2015 je prineslo le eno zamenjavo na trenerski klopi, uspešnega Robija Bradeška, ki si je zaželel premor, je na klopi Loke nasledil Bojan Čotar, ki se v prvoligaški rokomet vrača po petih letih. Strateg Ormoža Saša Prapotnik pa je trener s trenutno najdaljšim neprekinjenim stažem na prvoligaški klopi.

10. Osip igralcev je bil vsekakor manjši kot v kakšnem predhodnem poletju, s trebuhom za kruhom so se podali nekateri uveljavljeni igralci, kot so denimo Skok, Miklavčič in Slišković, pa tudi mladi levi, kot na primer Taletović, Zabić in Lapajne, medtem ko so stari mački – Robi Cvikl, Marko Radelj, Daniel Plešej in Nikola Kojić – športne copate postavili v kot.

11. Če je lani na rokometnih igriščih na sončni strani Alp zaigral prvi Poljak (Szyba), bodo tokrat zaigrali še prvi Estonec (Celminš), Litovec (Babarskas) in Brazilec (Patrianova).

12. Največ tujcev imata v svojih vrstah Gorenje in Maribor (6), tesno za petami jim je Celje (5), medtem ko so številne ekipe brez enega samega tujega rokometaša.

13. Poleg tistega najbolj razvpitega derbija, šaleško-savinjskega, bo v novi sezoni znova kar nekaj zanimivih lokalnih obračunov, med drugim se s Koprom vrača tudi po mnenju mnogih najbolj vroči derbi na sončni strani Alp, dvoboj med Koprom in Izolo.