Da ne dolgovezimo, vse ostalo je zgodovina. In bilo je pred dnevi, ko je zvestobo najbolj trofejnemu klubu zadnjega desetletja obljubil neki drug, precej manj znani, a prav tako talentirani Nikola ter kljub rosnim osemnajstim letom in tankemu življenjepisu postal novica dneva oziroma tedna.
Prvi je bil seveda v srbskem Nišu rojeni Francoz, drugi je v Tunisu rojeni Avstrijec. Nikola Bilyk, eden najbolj talentiranih mladeničev tam zunaj, ki danes nosi dres povprečnega avstrijskega kluba Fivers Margareten, a ki bo prej ali slej, najpozneje pa poleti 2017, nadel črno-beli dres Kiela, v marsikaterih rokometnih očeh tisti tihi predmet poželenja.
"Največji talent med zunanjimi igralci na svetu," kot ga je najbolj preprosto opisal njegov bodoči šef Alfred Gislason, ki je bil seveda izjemno zadovoljen, da se je med številnimi ponudbami, med katerimi je bila bojda tudi tista Barcelone, Bilyk odločil za njihovo.
Tudi Nikola, ki ima rokomet v genih, njegov oče Sergej je bil namreč vratar, ima na severu Nemčije velike načrte. Največje, nič več in nič manj kot postati rokometni Michael Jordan, kar bi bilo prevedeno v rokometni jezik nekaj takega kot postati novi Nikola Karabatić. Recimo temu Nikola II.
DEBELO PODČRTANA IMENA
Niso še zvezde, pravzaprav daleč od tega, nekateri morda tudi nikoli ne bodo, za zdaj so "le" talentirani mladeniči, katerih imena pa imajo številni trenerji, menedžerji in mešetarji v svojih beležnicah že debelo podčrtana. Šest mladih, ki še niso upihnili dvajsete svečke, a so na tak ali drugačen način rokometni svet že opozorili nase. Čas je na njihovi strani.
1. Nikola Bilyk (rojen 28. 11. 1996)
Tisti, zaradi katerega je nastal pričujoči zapis oziroma izbor. V Tuniziji rojeni mladenič, ki velja za največjega rokometnega talenta, ki ga je Avstrija kadarkoli imela. Skoraj dva metra visoki levi zunanji je bil MVP mladinskega EP in najmlajši udeleženec SP v Katarju. Najpozneje poleti 2017 se bo preselil v Kiel.
2. Paul Drux (rojen 7. 3. 1995)
Član Füchse Berlina je tisti, v katerega Nemci polagajo svoje upe, da bi njihov rokomet nekoč vrnil v svetovni vrh. Levi zunanji je bil gonilna sila mlade nemške reprezentance, ko se je avgusta v Avstriji okitila z zlatom na EP, nekaj mesecev pozneje pa je bil v Katarju tudi pomemben člen članske zasedbe.
3. Sander Sagosen (rojen 14. 9. 1995)
Kar 192 centimetrov visoki organizator igre Aalborga, njegov drugi strelec in med najzaslužnejšimi, da bo danski podprvak zaigral v osmini finala LP. "Sander ima potencial, da postane najboljši rokometaš na svetu," je kot prvi dejal Robert Hedin, pritrdili pa so mu mnogi. Aalborg je prerasel, v vrsti za podpis pa stojijo mnogi.
4. Blaž Janc (rojen 20. 11. 1996)
Tisti, ki ga najbrž ni treba predstavljati. Kakšno leto je za njim! Z mladinskega EP v Avstriji, kjer je bil izbran za najboljšega desnega zunanjega, je odletel v kitajski Nandžing, od koder se je vrnil z zlato medaljo okoli vratu, tudi na desnem krilu Celja pa je nadaljeval v visokem ritmu. Tretji strelec kluba v LP in prvi v DP.
5. Jovo Damjanović (rojen 24. 12. 1996)
Veliki up črnogorskega rokometa, ki to ni več. Črnogorec namreč, v maju 2013 se je namreč ta robustni krožni napadalec na povabilo tamkajšnjih šejkov odpravil v Katar in počasi izginil z evropskih radarjev. Vse do januarja in SP, ko je v dresu nove domovine osvojil srebro, najboljšo partijo pa prikazal prav proti Sloveniji.
6. Melvyn Richardson (rojen 31. 1. 1997)
Najmlajši v tej druščini, in čeprav je denimo Aixu pred kratkim zabil sedem golov, bržkone tudi najmanj uveljavljen na članski ravni. A fant je zanimiv že zaradi priimka, da, njegov oče je legendarni Jackson Richardson. Jabolko ni padlo daleč od drevesa, levoroki Melvyn je bil med najzaslužnejšimi za zlato Francije na kadetskem EP.