Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
kp
kp
19. 02. 2025 · 16:10
Deli članek:

Kaj počne Nika Prevc, da ne pade iz ritma, da se ne razvadi

Inst

Vrhunski športniki in športnice imajo večinoma 'vse urejeno tudi v glavi'. Najboljša smučarska skakalka na svetu je razkrila, koliko ji to pomeni.

Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez je za šolsko leto 2025/26 certifikat 'Športnikom prijazno izobraževanje' podelil 18 srednjim in 25 višjim oziroma visokim šolam.

Certifikat prejmejo tiste izobraževalne ustanove, ki športnikom omogočajo prilagoditve na način, da lahko kljub intenzivni vključenosti v šport dosežejo želeno poklicno izobrazbo. Prejeti certifikat velja štiri leta. Dodatno sta dve srednji šoli in dve visokošolski ustanovi za šolsko leto 2025/26 prejeli 'Priznanje za razvit pristop k spodbujanju dvojne kariere športnikov'.
Certifikat 'Športnikom prijazno izobraževanje' je prejelo 13 fakultet Univerze v Ljubljani, devet fakultet Univerze v Mariboru, po ena fakulteta Univerze Alma Mater Europaea in Univerze na Primorskem ter Fakulteta za zdravstvene vede Angele Boškin. Med srednješolskimi ustanovami so certifikat prejele gimnazije in srednješolski programi iz Ljubljane, Radovljice, Kranja, Jesenic, Murske Sobote, Novega mesta, Celja, Maribora in Rogaške Slatine. Olimpijski komite Slovenije podpira tudi 93 programov športnih oddelkov na splošnih in športnih gimnazijah.
Izobraževalne ustanove, ki prejmejo certifikat 'Športnikom prijazno izobraževanje', športnikom omogočajo izobraževanje in po potrebi opravljanje izpitov na daljavo, pa tudi nekatere druge prilagoditve. Na srednješolskem nivoju je to predvsem možnost vnaprej napovedanega spraševanja in pisanja šolskih nalog. Na terciarni stopnji gre prav tako primarno za časovno prilagodljivost v smislu oddaje seminarskih in drugih nalog, izrednih izpitnih rokov in podobno. "Naše izkušnje kažejo, da so prilagoditve na srednjih šolah relativno enostavne, medtem ko se fakultete zaradi zahtevnosti študijskega procesa težje prilagajajo. Na vseh fakultetah, ki so prejemnice certifikata, je za športnike veliko posluha, tako da uspešno študira ali pa je študij že zaključilo kar precej športnikov. To je pokazatelj, da se da," pravi Lena Gabršček, PLY, vodja kariernega centra na Olimpijskem komiteju Slovenije, ki certifikate sicer podeljuje že od leta 2016.
Med aktivnimi športnicami, ki uspešno študirata, sta tudi Nika Prevc, vrhunska skakalka, in Žana Pintarič, vrhunska lokostrelka.
Prevčeva je študentka bibliotekarstva na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani: "Menim, da je šolanje med športno kariero pomembno zato,  ter da ima po karieri takoj možnost zaposlitve. Sama sem imela v srednji šoli razrednika, ki mi je bil stalno na voljo in mi je pomagal tudi pri drugih predmetih."
Pintaričeva je študentka Naravoslovne fakultete Univerze v Ljubljani, smer geologija: "Pridobivanje dodatne izobrazbe mi je zelo pomembno, saj tako ohranjam pestrost v svojem življenju. Športniki se moramo ves čas osredotočati na prihajajoča tekmovanja, a pametno je tudi razmišljati o karieri po karieri. Zato izredno cenim pomoč fakultete, da mi omogoča prilagoditve študija tekom športne kariere. Zaradi tekmovanj sem pogosto odsotna pri predavanjih in vajah, zato mi veliko pomeni, da ustanova študentom s statusom športnika omogoča fleksibilnost pri študiju, na primer opravljanje obveznosti in izpitov v drugem roku."

Dvojna kariera športnika
Področje dvojne kariere zahteva na nacionalnem nivoju usklajeno delovanje in povezovanje več deležnikov hkrati, ki spremljajo športnika skozi njegovo celotno kariero. Pomembno je mednivojsko in medinstitucionalno sodelovanje ter spodbujanje posameznih dobrih praks. "Športniki večino svojega časa in energije namenjajo treningom in tekmovanjem, zaradi česar so na vseh stopnjah izobraževanja pogosto odsotni. To vpliva na uspešnost pri pridobivanju izobrazbe in prepogosto se zgodi, da se vrhunski športniki ob zaključku športne kariere soočijo s težavami, saj nimajo ustrezne izobrazbe in znanj. Zato je izjemno pomembno, da si izobrazbo pridobijo še v času, ko se tekmovalno ukvarjajo s športom. Dvojno kariero torej vidimo kot usklajevanje dveh karier – kariero športnika in izobraževanje, ki je podlaga za prehod iz športne v drugo kariero," poudarja Peter Dokl, OLY, vodja oddelka za športnike in olimpijske vrednote pri Olimpijskem komiteju Slovenije, nekdanji biatlonec, ki je tudi sam med športno kariero uspešno doštudiral.
Olimpijski komite Slovenije ob podpori Ministrstva za vzgojo in izobraževanje na nacionalni ravni izvaja različne aktivnosti, projekte in programe za podporo športnikom in njihove dvojne kariere, ki vključujejo tako podporo pri izobraževanju kot pri zaposlovanju.
Seznam prejemnic certifikata Športnikom prijazno izobraževanje za šolsko leto 2025/26 je objavljen na https://sportniki.olympic.si/karierni-center/izobrazevanje/certifikat-spi.