Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
14. 05. 2024 · 08:47
Deli članek:

Kipchoge sredi odločilnih priprav v lovu na tretje olimpijsko zlato

Profimedia

Nad planotami, ki se pnejo nad dolino Velikega tektonskega jarka, se še ni zdanilo, ko je veliki maratonski zvezdnik Eliud Kipchoge že prečkal vrata svojega vadbenega kampa.


Tri mesece pred olimpijskim maratonom 10. avgusta v Parizu upa, da se bo zapisal v zgodovino s tretjo zlato olimpijsko medaljo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kipchogejev cilj v tej sezoni je osvojiti zlato medaljo na olimpijskih igrah v Parizu. Če bo zmagal, bo postal prvi atlet s tremi zaporednimi olimpijskimi naslovi v teku na 42,195 kilometra dolgi razdalji.

Devetintridesetletni kenijski šampion v teku na dolge proge trenira s kapo in rokavicami, da se zaščiti pred dežjem in hladnim jutranjim zrakom. Skupaj s še drugimi tekači se že navsezgodaj odpravi iz vadbenega kampa Kaptagat.

Ta dan je na programu tek na 30 kilometrov po lokalnih cestah in kolovozih. V vodilni skupini Kipchoge požira kilometre z enakomerno hitrostjo. Razdaljo bo skupaj s šestimi drugimi tekači pretekel v eni uri in 40 minutah.

"Vse gre dobro. Počutim se dobro. Ampak mislim, da bodo naslednji meseci bolj zanimivi," je Kipchoge povedal AFP v intervjuju po teku.

Nekdanji dvojni svetovni rekorder je v zadnji fazi priprav, ki ga bodo vodile proti življenjskemu cilju. Trenutno je eden od le treh maratoncev z dvema olimpijskima naslovoma (2016, 2021), poleg Etiopijca Abebeja Bikile (1960, 1964) in Waldemarja Cierpinskega iz Nemčije (1976, 1980).

"Olimpijske igre so zame ključne in večje od velikih maratonov," pravi. Od leta 2014 je zmagal na 11 velikih maratonih, pet naslovov ima v Berlinu, štiri v Londonu, po enega v Tokiu in Chicagu.

Njegove ambicije ostajajo nespremenjene kljub dvema nedavnima slabima nastopoma, ko je bil lani v Bostonu šesti, v Tokiu marca pa je končal šele na 10. mestu.

"Dovolj sem star, da prenesem kakršen koli neuspeh. Vem, da šport ni vsakodnevno nastopanje," odgovarja in pravi, da je bilo njegovo zgolj deseto mesto v Tokiu posledica "utrujenosti".

Kipchoge je že preveril razgibano progo v Parizu, ki naj bi bila zanj neugodna. "Pripravljam se posebej na vzpone in spuste, a na splošno želim biti dovolj fit."

"Eliud je zelo dosleden, toda način, kako se v resnici pripravlja na Pariz, je nekaj povsem drugega," pravi Victor Chumo, član ekipe, ki mu je leta 2019 pomagala premagati mitsko dvourno oviro, ko je kot prvi Zemljan tekel 1:59:40 med preizkušnjo na Dunaju, ki sicer zaradi posebej zanj prirejenih pogojev ni obveljala za uradni svetovni rekord.

"Je bolj podjeten kot prejšnja leta. Na to kaže način treninga, način počitka, prej se javlja v kampu. To kaže, da gre za nekaj posebnega."

Kipchogejeve priprave zaznamujejo tudi pogostejše protidopinške kontrole, ki jih je bila kenijska atletska zveza prisiljena okrepiti pod pritiskom mednarodnih oblasti.

V Parizu je leta 2003, pri 18 letih, osvojil svojo prvo mednarodno krono: postal je svetovni prvak v teku na 5000 metrov, in to pred dvema legendama, Maročanom Hichamom El Guerroujem in Keneniso Bekelejem iz Etiopije.

"Pariz je kraj, kjer se je pred 20 leti začelo moje življenje v atletiki," je dejal.

V današnjem intervjuju za britansko televizijo BBC je sicer razkril, da je imel med prirpavami tudi hude težave in pritiske. Bal se je za življenje svoje družine, potem ko so ga v domovini na družbenih medijih povezovali s smrtjo športnega tekmeca Kelvina Kiptuma.

"Šokiran sem bil, da so ljudje na družbenih omrežjih govorili: Eliud je vpleten v smrt tega dečka."

Svetovni rekorder Kiptum je februarja pri 24 letih umrl v prometni nesreči v Keniji. Na maratonu v Chicagu oktobra lani je prejšnji Kipchogejev rekord izboljšal za 34 sekund in ga potisnil na 2:00:35 ure.