Mok je zapisal, da bo v začetku prihodnjega tedna odločal o težki temi, "o kolektivni odgovornosti in pravici posameznika". To pomeni, da Rusi še niso dokončno izključeni z olimpijskih iger avgusta v Riu de Janeiru.
Iaaf, ki je odločitev sprejel soglasno, je obenem pustil odprta vrata, da lahko ruski tekmovalci v atletiki na OI v Riu de Janeiru, vseeno nastopijo, če niso kršili dopinških predpisov, vendar pod "nevtralno zastavo, jasno in prepričljivo pa bodo morali dokazati, da niso delovali v ruskem sistemu, ker so živeli v tujini". Iaaf je še dodal, da bo poteklo "vsaj 18 do 24 mesecev, da se bodo lahko povsem vključili v mednarodni tekmovalni sistem".
Iaaf je začasno suspendirala Atletsko zvezo Rusije novembra lani zaradi odkritij in obtožb Mednarodne protidopoinške agencije (Wade), da so v Rusiji sistematično uporabljali prepovedana poživila za doseganje boljših rezultatov in to prikrivali, početje pa so vodilo vodstva organizacij, tudi tistih, ki bi morala kršitelje odkrivati in jih kaznovati.
Ruski minister za šport Vitalij Mutko je iz Moskve prek agencije Taas sporočil, "da je bila odločitev Iaaf pričakovana, nanjo pa bodo odgovorili".
Takoj se je oglasila tudi ruska zvezdnica v skoku s palico Jelena Isinbajeva, ki je dejala, da bo odločitev Iaaf izpodbijala na vse možne načine.
"To je groba kršitev človekovih pravic. Ob tem nikakor ne bom molčala, za pravico se bom borila na vso moč," je dejala svetovna rekorderka v tej disciplini.
Popolna izključitev zveze s tekmovanja je mogoča po pravilu številka 45 etičnega kodeksa Mednarodne zveze, kadar gre za grobe kršitve protidopinških pravil. Wada je 9. novembra 2015 predložila 323 strani dolgo poročilo, v katerem je do podrobnosti orisala razsežnost dopinške prakse v ruski atletiki. Iaaf je potem 13. novembra suspendirala rusko zvezo.
A Iaaf le ni tako rigorozna v svojih pravilih, ko se želi predstaviti. Juliji Stepanovi, ki je bila v omenjenem primeru ena glavnih prič, ki so izdajale ruske dopinške skrivnosti, naj bi celo dovolili nastopiti na igrah.
"Vsak atlet po svoje prispeva k boju proti dopingu, tisti, katerih učinek je velik, bi morali imeti možnost zaprositi za posebne pogoje," so zapisali pri krovni atletski zvezi in dodali, da "bodo primer Stepanove posebej preučili in bržkone zaradi sodelovanja z oblastmi odločali v njeno korist".
Poleg tega je svoje stališče delno že predstavil tudi Mednarodni olimpijski komite, ki bo o zadevi sicer še odločal. Skupaj z Iaaf že govori o kompromisu. Obe organizaciji naj bi namreč temeljito preučili vsak posamezni primer in celo dovolili nastopanje nekaterim posameznikom, četudi pod nevtralno zastavo.
"Posamezni športniki bodo lahko zaprosili za udeležbo, če bodo lahko nesporno dokazali, da jih ruski dopinški sistem ni "omadeževal", pa je dejal predsedujoči delovni skupini Iaafa Rune Andersen.
sta
17.06.2016
22:22:42
Odločitev o prepovedi nastopa Rusov ni politična, vrata ostajajo priprta
Predsednik Mednarodne atletske zveze (Iaaf) Sebastian Coe je potem, ko svet zveze na Dunaju ni ukinil prepovedi nastopanja ruskih atletov in atletinj zaradi sistematičnih dopinških kršitev, dejal, da "odločitev ni politična." Mednarodni olimpijski komite je sporočil, da bo o nastopu Rusov v odločal na torkovem zasedanju.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke