Kupovanje v Afriki je lahko dvorezen meč. Ali imaš srečo, kot jo je imela Olimpija v primeru Issaha Abassa, ali pa se močno opečeš. Ničkolikokrat se je že izkazalo, da je s črne celine v Evropo prišel nekdo, ki je bil na papirju še najstnik, a so potem podrobni zdravniški pregledi razkrili, da je v resnici vsaj nekaj let starejši. Leta 2016 je odjeknila epska afera, ko je na testih preverjanja starosti padlo kar 26 (!) članov nigerijske reprezentance do – pozor – 17 let!
Prav Nigerijci naj bi bili mojstri mešetarjenja z datumi rojstva. Leta 2010 je tako neimenovani nigerijski nogometni funkcionar razkril, da je večina najboljših nogometašev te države neprimerno starejših. Nwankwo Kanu naj bi bil tedaj namesto 33 star že 42 let, Obafemi Martins naj bi se »pomladil« za sedem let, Jay-Jay Okocha za celo desetletje. Taribo West naj bi bil že krepko v štiridesetih, ko je na uradnih dokumentih pisalo, da je ravno praznoval 30. rojstni dan.
Ugledni nigerijski novinar George Onmonya je tedaj zapisal: »Za nekaj deset dolarjev lahko na črnem trgu vsak zlahka ponaredi svoje dokumente. Na voljo je vse; novo ime, nov kraj rojstva, nov datum rojstva. V nekaj urah postaneš nov človek. Tudi neprimerno mlajši, če želiš.« Anthony Kojo Williams, ki je bil kratek čas zaposlen pri nigerijski zvezi, je šel še korak naprej: »V Nigeriji goljufamo že od nekdaj. Večina nogometašev, ki igrajo za mlade reprezentance, je v resnici prestara za kaj takšnega.«
V tem videli absolutno podcenjevanje
V luči zapisanega so številni evropski klubi še kako previdni, ko poslujejo s klubi iz Afrike in predvsem Nigerije. V tej državi je pred dnevi novo okrepitev našla tudi Olimpija, toda v skladu z razvpitim slovesom tamkajšnjega brcanja žoge brez težav ni šlo. Že v včerajšnji številki smo pisali o sila nenavadnem dogodku: napadalec Chinedu Udechukwu je v četrtek podpisal pogodbo z Olimpijo, v nedeljo pa nato vnovič zaigral za svoj (nekdanji?) klub Katsina United ...