Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
06.06.2023 19:10:38
Deli članek:

Savdska Arabija z zrelimi zvezdniki med nogometno elito

Profimedia

Januarski odhod portugalskega zvezdnika Cristiana Ronalda v Savdsko Arabijo je bil le prvi kamenček v mozaiku te države v poti v novo nogometno prihodnost, piše nemška tiskovna agencija dpa. Očitno so se na Arabskem polotoku odločili, da z veliko hitrostjo ustvarijo izjemno kakovostno ligo.

Vse bolj kaže, da bodo v savdski pro ligi zaigrali nogometaši, za katero še pred letom dni ni nihče verjel, da naj bi se selili v vroče puščavsko podnebje in v zanje vendarle drugorazredno tekmovanje.

Osemintridesetletni Ronaldo je že član Al Nasra, 35-letni Karim Benzema je po poročanju svetovnih medijev danes podpisal z Al Itihadom, mediji pa po slovesu od pariškega PSG pišejo tudi o morebitni selitvi argentinskega superzvezdnika Lionela Messija v isto tekmovanja. Okrepil naj bi Al Hilal, piše dpa.

V državi, kjer denar ne predstavlja previsoke ovire, so se odločili, da se z najslavnejšimi imeni svetovnega nogometa prodrejo v sam nogometni vrh in kratkoročno poskrbijo za izjemen dvig kakovosti svoje lige. In to plačajo bogato. Samo Ronaldo naj bi na leto zaslužil 200 milijonov evrov.

In omenjena imena verjetno ne bodo ostala osamljena. Ronaldo je nedavno napovedal nove okrepitve: "Ko bodo prišli veliki igralci in velika imena, stari in mladi igralci, bo liga veliko boljša. Tukaj so vsi dobrodošli." Portugalec napoveduje, da bi liga v le nekaj sezonah lahko sodila med pet najmočnejših na svetu.

V ospredju pa ni le domača liga. Strokovnjaki ocenjujejo, da gre za globalno perspektivo države. Savdska Arabija se skupaj z Egiptom in Grčijo namreč poteguje za svetovno prvenstvo 2030.

To je tudi eden od športno-političnih ciljev kronskega princa in dejanskega vladarja države Mohameda bin Salmana. Država si je že zagotovila dirko formule 1, svetovno prvenstvo v boksu, lastno serijo tekmovanj v golfu in azijske zimske igre 2029. Vloga nogometa pa je globalno gledano veliko večja od vsega naštetega.

Pri tem država ne skriva, da bo velikodušno podprla svoja prizadevanja. V ponedeljek je že omenjene ekipe Al Nasr, Al Hilal in Al Itihad ter prvaka druge lige Al Ahli prevzel eden o državnih skladov. Gre za isti sklad, ki je pred dvema letoma prevzel tudi angleški Newcastle United. Klubi so s prevzemom postali podjetja. S tem naj bi postali še bolj privlačni za tuje nogometaše.

Nogomet je tudi ena od političnih ran Savdske Arabije. Zadnje svetovno prvenstvo je gostil prav sosednji Katar, s katerim so bile države na polotoku do nedavnega v sporu. Zdaj želijo Savdijci to spremeniti.

V Katarju je svojčas sicer zaigrala Xavi Hernandez in Raul, Savdijci pa želijo vse te dosežke zdaj kratkoročno preseči. Bin Salman obenem obljublja, da bo liga med najmočnejšimi desetimi na svetu, tihe želje so višje.

Vse pogostejša so tudi ugibanja o zaslužkih nogometašev, ki so v svetu nogometa tudi izjemne blagovne znamke. Ronaldovih 200 milijonov za Messija, ki je že ambasador turizma v Savdski Arabiji, bržkone ne bo dovolj. Pri Benzemajo se govori o 100 milijonih evrov, ki so bolj vabljivi od igranja za Real in boja za španski in evropski naslov.

Pri vsem te nogometaši niso občutljivi na kritike iz svet politike in športa. Vse pogosteje je slišati tezo, da pomagajo državi, ki želi s športom izboljšati svoj mednarodni ugled. Res je tudi, da se je pod vodstvom bin Salmana konzervativna kraljevina odprla in tudi ženskam dala več svoboščin, še naprej pa brez milosti preganja vse svoje nasprotnike.

ZDA so savdsko vlado denimo obtožile umora kritičnega novinarja Džamala Hašodžija v savdskem veleposlaništvu oktobra 2018 v Istanbulu in tudi z nogometom naj bi država zakril nekatere grehe iz preteklosti, zaključuje dpa.