Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

matej mohoric 24 mm Ekipa24.si

Matej Mohorič o nedolžni ureznini, ki mu je niso...

1 01.06.2019 23:01:09

LIVERPOOL še šestič evropski prvak, usodo Tottenhama zapečatil junak polfinala

Liverpool je upravičil vlogo favorita in nocoj v Madridu še šestič osvojil naslov evropskih prvakov.

Tottenham je hladen tuš doživel že v prvi minuti, ko je slovenski sodnik Damir Skomina po igranju z roko Mousse Sissokoja dosodil najstrožjo kazen. Zanesljiv izvajalec je bil Mohamed Salah.

Od tistega trenutka dalje je tekma izgubila nekaj tempa, redsi so se zadovoljili z minimalnim vodstvom in bolj kot o napadu razmišljali o branjenju svojih vrat. To je postalo še precej bolj izrazito v drugem polčasu, v katerem so igralci Tottenhama postajali vse bolj nevarni.

liverpool

Liverpool je v zadnjih 20 minutah pravzaprav reševal brazilski vratar Alisson Becker. Sredi največjega pritiska Londončanov pa je v ospredje spet stopil adut Jürgena Kloppa, Belgijec Divock Origi, ki je po dveh zlata vrednih zadetkih v polfinalu proti Barceloni dosegel še svoj tretji zadetek v ligi prvakov.

To je bil 64. finale v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju in 27. po vrsti od novega sistema, od ustanovitve lige prvakov. Na stadionu Wanda Metropolitano je 11 kilogramov težak pokal, ki je v zadnjih treh letih pripadel madriskemu Realu, torej osvojil Liverpool, lanski poraženec finala v Kijivu.

liverpool navijaci

Tottenham - Liverpool 0:2 (0:1)
* Stadion Wanda Metropolitano, gledalcev 52.212, sodniki: Skomina, Praprotnik in Vukan (vsi Slovenija).
* Strelca: 0:1 Salah (2./11 m), 0:2 Origi (87.).
* Tottenham: Lloris, Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Winks (od 66. Lucas), Sissoko (od 74. Dier), Eriksen, Alli (od 82. Llorente), Son, Kane.
* Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Henderson, Wijnaldum (od 62. Milner), Salah, Mane (od 90. Gomez), Firmino (od 58. Origi).
* Rumeni kartoni: /.

liverpool 1

Liverpoolčani so po porazu v lanskem finalu letos razveselili svoje navijače in prišli do najprestižnejšega evropskega klubskega naslova. Potem ko so že v domačem prvenstvu obakrat premagali Tottenham (obakrat z 2:1), so tokrat za nameček pustili še mrežo nedotaknjeno.

Trener rdečih Jürgen Klopp je v četrtem evropskem finalu prišel do prvega naslova, pred tem je bil leta 2013 finalist lige prvakov z Borussio Dortmund, lani z Liverpoolom, leta 2016 pa je z Liverpoolom izgubil finale evropske lige. Tottenham pa ostaja brez prestižnega naslova, v svojih vitrinah ima "le" dva pokala Uefe in pokal pokalnih zmagovalcev.

Kot zanimivost velja omeniti, da je bil Liverpool prvi britanski zmagovalec evropskega tekmovanja (pokala Uefe) po tem, ko se je Velika Britanija leta 1973 pridružila Evropski uniji. Kot kaže, bo tudi zadnji, preden Britanci zapustijo EU.

Tekma, ki se je začela z minuto molka v spomin na tragično preminulega nekdanjega španskega reprezentanta Joseja Antonia Reyesa, je v uvodnih minutah razveselila navijače rdečih, ki so igrali brez Nabyja Keitaja, zato pa je v prvi postavi začel nekoliko vprašljivi Roberto Firmino, tako kot na drugi strani Harry Kane.

salah

Že po dobrih 20 sekundah je namreč Sadio Mane v kazenskem prostoru v roko zadel Mousso Sissokoja, glavni sodnik Damir Skomina, ki je s sodelavci dobro opravil nalogo, pa je pravilno dosodil najstrožjo kazen.

To je v drugi minuti zanesljivo izvedel Mo Salah. Čeprav so v naslednjih minutah pričakovano malce več poskušali Londončani, pa so naslednjo nevarno akcijo spet izvedli Liverpoolčani, ko je v 17. minuti Trent Alexander-Arnold od daleč žogo poslal malo mimo vrat.

Kmalu zatem je za nekaj sekund dogajanje, v katerem je takrat manjkalo prave akcije, malo popestrila gospodična v kopalkah, ki je pritekla na zelenico.

Toda to ni zmedlo nogometašev, predvsem Liverpoolovi so nadaljevali z zbrano igro pri preprečevanju Tottenhamovih akcij. V 38. minuti so tudi znova zagrozili, ko je streljal Andrew Robertson, Hugo Lloris pa je žogo odbil čez prečko.

Uvod drugega polčasa tudi ni ponudil veliko razburjenja, v 53. minuti je sicer od daleč poskusil Fabinho, Lloris pa ni imel težkega dela. Na drugi strani je pravočasno Virgil van Dijk blokiral strel Deleja Allija.

liverpool 2

Tottenham je sicer igral prepočasi, brez pravih idej, rdeči so zlahka prekinjali njihove napadalne namere. Njegov strateg Mauricio Pochettino je to skušal spremeniti z vpoklicem junaka polfinala Lucasa Moure, toda na drugi strani je v 69. minuti nevarno streljal Liverpoolov rezervist James Milner, žoga je zletela le malo mimo desne vratnice.

V 79. in 80. minuti so vendarle Londončani zagrozili, Alli je z glavo meril previsoko, strela Lucasa Moure in Heung-Min Sona je Alisson Becker ukrotil. Liverpoolov vratar je nato obranil še prosti strel Christiana Eriksena.

V 87. minuti pa so rdeči prišli do drugega zadetka, ko je po kotu do žoge prišel Divock Origi in malce z leve zadel z diagonalnim strelom. Že v sodniškem dodatku sta poskušala Danny Rose in Son, spet pa je bil zanesljiv Alisson Becker, ki je ujel tudi poskus Kana.

Tottenham je sicer na poti do finala v izločilnih bojih izločil Borussio Dortmund, Manchester City in Ajax, Liverpool pa Porto, Bayern in Barcelono.