Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
27. 08. 2017 · 13:14
Deli članek:

Še štirje dnevi do konca nogometne prestopne norije

Reuters

Letošnje nogometno poletje zaznamujejo predvsem vrtoglave številke. Bogati bližnjevzhodni lastniki evropskih klubov so letos povzročili val zapravljanja prek vseh meja, ljubitelji nogometa pa se sprašujejo, ali bo do konca prestopnega roka 31. avgusta nogometni svet pretresla še kakšna finančna eksplozija.

Glede na izkušnje pri obeh najodmevnejših prestopih poletja, ko so se v zakulisju stvari dolgo dogajale, potem pa so akterji sklenili dogovor v skladu s pričakovanimi visoki številkami, je odgovor najverjetneje da. Kandidat za še eno vrtoglavo potezo na tržnici je spet pariški PSG, ki meri še na eno odmevno okrepitev iz Monaca.

Ta teden je posel dokončal Ousmane Dembele. Njegov odhod v Barcelono je bil že nekaj tednov javna skrivnost, strani - njegovi dosedanji delodajalci iz Dortmunda, mladi Francoz, ki je neuradno začel celo stavkati oziroma bojkotirati treninge, da bi izsilil prestop, ter katalonski velikan - pa so ga dokončale v petek. Vrednost je uradno 105 milijonov evrov, z dodatki v pogodbi pa se številka dvigne do 147 milijonov.

Ta prestop je bil neposredna posledica še za odtenek bolj šokantnega in finančno večjega. Povzročil ga je eden najboljših na svetu Brazilec Neymar, njegov odhod iz Barcelone v Pariz je pokazal, da so, kadar so v igri dovolj denarja in lastniki z neomejeno željo ter denarnimi viri, mogoče vse. Tudi odkup pogodb, zavarovanih s klavzulo za 222 milijonov evrov.

Pri Dembeleju bo odkupna klavzula znašala že 400 milijonov evrov, a v novem nogometnem svetu, ki obstaja od avgusta 2017, je verjetno mogoče vse.

Pred koncem prestopnega roka nogometna javnost nestrpno pričakuje razplet še dveh mega projektov. Prvi je selitev Brazilca Philippa Coutinha iz Liverpoola v Barcelono, ki se mu menda še ne želi odpovedati, čeprav so Katalonci že zapravili večino Neymarjevih odškodninskih milijonov. Drugi pa je še en projekt Parižanov, kjer želijo v svoje vrste zvabiti še obetavnega domačega nogometaša Kyliana Mbappeja iz Monaca.

A ne le v Parizu, tudi na Otoku so poleti radodarno zapravljali. Manchester City pod vodstvom bogatih lastnikov iz ZAE je odštel za branilca rekordnih 52 milijonov funtov za Benjamina Mendyja in še 43 milijonov za Bernarda Silvo, 50 milijonov funtov pa so porabili še za prestop domačega zvezdnika Kyla Walkerja.

O tem, da je PSG temeljito zamajal do zdaj veljavna pravila na nogometnem trgu, razmišlja tudi francoska strokovnjakinja na področju športnega marketinga Virgile Caillet: "Leta in leta si je nekaj uveljavljenih in močnih klubov delilo vse najboljše igralce na trgu. Zdaj imajo nekaj novih tekmecev in boj, na kakršnega niso bili pripravljeni." Posledica pa bo še večji razkorak med klubi, ki si lahko privoščijo bajne nakupe, ter tistimi, ki morajo za preživetje vzgajati igralce in jih nato prodajati prvim.

Na nevarnost rasti oziroma dvigovanja vrednosti vseh pogodb je opozoril tudi trener Manchester Uniteda Jose Mourinho; njegov klub je sicer tudi namenil spodobnih 150 milijonov evrov za okrepitve, a ostal v senci tekmecev. "Če je na trgu en vrhunski igralec, velik prestop ni težava. Ta se pojavi, če imaš sto prestopov v enem roku, pa je vsak naenkrat vreden 30, 40 ali 50 milijonov," pravi Portugalec.

Že teden pred iztekom prestopnega roka so po podatkih finančne skupine Deloitte na Otoku z 1,27 milijarde funtov v prestopih presegli lanski rekord, pa še ostaja nekaj dni časa za dvig te številke.

Z izjemo Barcelone tokrat v plesu (še) ni veliko španskih klubov. Madridski Real se bolj osredotoča na nakupe mladih talentov, primernih za brušenje v ekipi, Atletico pa ima v bližnji prihodnosti pred očmi predvsem nov stadion in selitev.

V Nemčiji pa se najmočnejši klub Bayern namenoma ni spustil v bitko za finančni vrh v Evropi. Tudi Bavarci so sicer namenili zajetne milijone za nekaj novih igralcev, toda obenem so za 70 milijonov evrov zgradili sodobno akademijo, v kateri bodo na enem mestu na osmih igriščih in šoli vzgajali svoje lastne bodoče talente, stare od devet do 19 let.