Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Dejan Mitrović
Dejan Mitrović
18. 02. 2015 · 10:57
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek:

Liga prvakov: Nočna mora, ki ni več tako strašna

Reuters

»Pokol! Masaker! Sramota! Katastrofa!« so besede, ki so jih uporabljali številni športni časniki po dvoboju osmine finala v prejšnji sezoni lige prvakov med Schalkejem in Real Madridom, na katerem je beli balet povsem »nadplesal« nemške rudarje in jim zadal enega hujših porazov v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju.

Nogometaši in predvsem navijači Schalkeja si verjetno od sramote še zmeraj niso povsem opomogli, rezultat 1:6 v Areni Auf Schalke se jim zagotovo še zmeraj prikazuje v nočnih morah.

VSEENO JIMA JE ZA SENCO

Izločilni boji lige prvakov niso nujno jamstvo za spektakularne obračune. Nekateri obračuni so velikokrat povsem v senci in minejo brez medijskega pompa. Tako nekako lahko opišemo tudi obračun med Baslom in Portom. Prav lahko se zgodi, da bo kakšna četrtkova tekma v ligi Europa celo veliko bolj atraktivna od druge današnje. Toda kljub temu gre za tekmo osmine finala v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju, v kateri si bo ena izmed ekip priborila tako želeno vstopnico za četrtfinale. Prepričani ste lahko, da je tako Baslu kot Portu povsem vseeno, da sta v senci nekaterih drugih obračunov. Še več, verjetno sta celo vesela, da sta v senci, na tak način sta namreč dobila povsem premagljiva nasprotnika, prek katerih lahko dosežeta vrhunsko uvrstitev.


Podobe veselja Cristiana Ronalda, Karima Benzemaja in Garetha Bala, ki so vsi zabili po dva gola, so še zmeraj žive, nemoč Ralfa Fährmanna, Benedikta Höwedesa in Joela Matipa prav tako. Vse odkar sta 15. decembra Gianni Infantino in Karl-Heinz Riedle znova drug za drugim iz bobna potegnila listka z imenoma Schalkeja in Real Madrida, se je navijačem modrih iz Gelsenkirchna stemnilo pred očmi. Začela se je njihova nespečnost, če pa so že zaspali, so njihovi možgani ustvarjali zmeraj enake podobe – veselje Madridčanov, žalost in nejevernost Gelsenkirchenčanov. Iz sanj so se zbujali v agoniji, kričali so na ves glas in si zmeraj znova momljali: »Zakaj ravno mi?«


IN POTEM JE PRIŠLO LETO 2015 ...
Njihovo razočaranje ob žrebu je bilo razumljivo, nočne more še toliko bolj. V zaključku lanskega leta je Real deloval zares strašansko močan. Galaktiki so z rušilno močjo premagovali vse pred seboj, s prav neverjetno lahkoto so prihajali do zadetkov, ob tem pa so imeli v izjemni formi še svojega najboljšega nogometaša. Cristiano Ronaldo je bolj kot navaden človek deloval kot stroj, programiran za eno samo stvar – doseganje zadetkov. Zabijal jih je iz vseh položajev, z vsemi deli telesa, proti katerikoli obrambi. Z njim na čelu so Madridčani jahali proti rekordu vseh rekordov: nanizali so 22 zaporednih zmag, manjkale so jim samo štiri do izenačitve najboljšega dosežka vseh časov, 26 zaporednih zmag Cruyffovega Ajaxa. Potem pa je prišlo novo leto … V letu 2015 Real Madrid ni več niti bleda senca ekipe, ki je še nedolgo nazaj delovala kot edina logična izbira za naslov tako španskega kot evropskega prvaka. Poraz z Valencio je razblinil – ali pa vsaj za nekaj časa prestavil – sanje o rekordu, izpad proti Atletico Madridu v pokalu je razblinil še ene, tiste o trojni kroni, hud prvenstveni poraz z mestnim tekmecem pa je dokončno zavrgel tezo o nepremagljivosti belega baleta. Če k vsemu temu dodamo še očiten padec forme Cristiana Ronalda, ki si je pred kratkim privoščil neumnost in prejel rdeči karton, zaradi katerega je moral počivati na dveh tekmah, na zadnjih treh obračunih pa se ni uspel vpisati med strelce – kar je sicer bizarno, a za visoke Portugalčeve standarde že malce skrb vzbujajoče –, potem je jasno, da navijači Schalkeja v zadnjih dneh spijo precej bolj mirno.


NAPAČNO BI BILO TAKO RAZMIŠLJATI
Seveda njihov spanec še zmeraj ni povsem spokojen, ne nazadnje za grde sanje skrbijo tudi rudarji, ki igrajo po sistemu toplo-hladno. Tako so na primer remizirali v gosteh pri Bayernu in doma premagali Borussio Mönchengladbach, potem pa v zadnjem krogu izgubili z Eintrachtom iz Frankfurta. Hkrati pa nekaj slabih misli ustvarja tudi dejstvo, da je Real Madrid kljub vsem težavam, s katerimi se zadnje čase srečuje, še zmeraj vrhunsko moštvo, ki lahko razbije vsakega nasprotnika. To je beli balet dokazal že neštetokrat. »Napačno bi bilo razmišljati, da se bo ponovila tekma iz prejšnje sezone in da bomo zlahka zmagali. Težko bo, igranje v Nemčiji pred polnim stadionom in v vročem ozračju bo zelo zahtevno. Nogometaši Schalkeja imajo priložnost, da se maščujejo za poraz iz prejšnje sezone, in naredili bodo vse, da jim to uspe. Težko bo,«je pred tekmo pazljiv kapetan Reala Iker Casillas, ki dodaja: »Dejstvo, da smo v prejšnji sezoni igrali z njimi, nam nikakor ne olajša stvari. Še več, lahko bi celo rekli, da imajo zaradi tega oni prednost. Kot sem dejal, napaka bi bila, če bi mislili, da bo lahko igrati v Gelsenkirchnu in da se bo ponovila prejšnja tekma. Prav nasprotno, morali bomo biti zelo previdni in ponižni.«

Kapetan Reala bo zagotovo stal med vratnicama aktualnih evropskih klubskih prvakov, zanimivo pa bo videti, kdo bo branil gol nemškega prvoligaša. Schalke ima namreč velike težave s poškodbami vratarjev, prvi čuvaj mreže Ralf Fährmann je namreč poškodovan, priložnost pa bo verjetno dobil šele 19-letni Timon Wellenreuther. Za mladeniča bo to krstni obračun v ligi prvakov, bolj zahtevnega debija pa si ne bi mogel niti zamisliti. Kar takoj bo vržen med najbolj krvoločne leve, v Nemčiji pa že napovedujejo, da če bo prišel živ iz Arene, bo Schalke po Manuelu Neuerju dobil novega fantastičnega čuvaja mreže …