Kot je zapisal sloviti New York Times, najbolj cenjen časnik na vsem svetu, ki je zgodbo ekskluzivno objavil še pred uradnim sporočilom za javnost (liga NBA ga je med drugim spisala v slovenščini!), gre za pobudo, ki je precej drugačna od vsega, kar je košarka doslej poznala. Glavni cilj nove fundacije je namreč to, da bi otroci lahko uživali v čisti, neokrnjeni radosti košarke in občutili vsa tista najbolj prvinska čustva. Kot pravi omenjeni časopis, Dončića namreč skrbi, da za precej preveč otrok v košarki šport ni več zabaven, temveč stresen in prisilen.
Dončić je zato prek svoje nove fundacije najel newyorško raziskovalno agencijo Nonfiction Research, ki je približno pet mesecev s svojimi raziskovalci prekrižali Združene države in Balkan od Lukove rodne Slovenije do skrajnega juga ter se pogovarjala s stotinami trenerjev, košarkarjev, novinarjev in drugih košarkarskih delavcev. Cilj je bil odkriti, kaj na obeh za Luko ključnih delih sveta mladi v košarki pogrešajo, potrebujejo, želijo. Obsežno raziskavo bodo javno objavili ravno na 21. decembra in bo služila kot izhodišče za to, kaj in kako pomagati.
"Mislim, da so otroci preveč v stresu. In to moramo spremeniti. Izhajam iz sebe, košarka mi je kot otroku pomenila tako zelo veliko in mi še vedno pomeni. Ne vidim je kot svoje službe, v njej uživam, celo kritike in poraze dojemam na tak način. Kot del tega, kar me žene v želji, da bi igral in zmagoval vsak dan. Košarka je moje življenje naredila čudovito in me ogromno naučila. Take občutke in izkušnje želim omogočiti čim večjemu številu otrok," je za New York Times povedal Dončić.
"Ne poznam veliko 25-letnikov, ki jih skrbijo take stvari in ki bi vlagali svoj denar v raziskovalne projekte te vrste - a Luki je ta zadeva tako zelo pomembna. Ves čas razmišlja, kaj bo postregla raziskava in kje ter kako lahko pomaga," pa je dodala Dončićeva zastopnica Lara Beth Seager, ki je tudi izvršna direktorica fundacije. Omeniti velja, da bo ob tem kar neverjetnega 2,5 milijona ameriških dolarjev Dončić prispeval iz lastnega žepa, nato pa bo fundacija imela tudi svoje dodatne prihodke.
Z namenom čim bolj voditi celotni projekt je Luka tudi imenoval poseben odbor, čigar člani so taki košarkarski velikani, da se človeku zavrti v glavi, in ki bodo znali zadevo dvigniti na najvišjo mogočo raven Med drugim, Steph Curry, Pau Gasol, Sabrina Ionescu, Igor Kokoškov, Steve Nash, Dirk Nowitzki, in Tracy McGrady. Skupaj z novo fundacijo jih bo Dončić 21. decembra predstavil na posebni slovesnosti ob tekmi Dallas - LA Clippers, ki se je bo udeležilo tudi 750 otrok iz okolice Dallasa. Hkrati bodo fundacijo predstavili vsem gledalcem na tekmi in jih pozvali, naj se pridružijo njenemu poslanstvu.
Kot del projekta so raziskovalci tudi zbrali zapise iz dnevnikov mladih košarkarjev v ZDA in na Balkanu ter njihova posebna pisma z vsebino, kaj si želijo, da bi jih igranje košarke čim bolj veselilo. "Vsa sem prebral osebno," je Dončić razkril New York Timesu. "Ugotovil sem, kako radi imajo košarko in kaj jim pomeni. Naša naloga pa je, da jim omogočimo, da jim na igrišču ne bo treba skrbeti za nič drugega in da bodo s tem športom lahko nadaljevali čim bolj sproščeni. Moramo ustvariti tako okolje."
"Odstraniti moramo čim več pritiska, ki prihaja tudi z družabnih omrežij. otrokom želim vrniti radost in zabavo, ki sem jo čutil sam. Takoj po šoli sem šel igrat košarko, to je bila edina skrb in to je bila najboljša stvar - samo zabaval sem se. To je sporočilo otrokom: uživajte," je še dejal Dončić, ki se je resnično lotil projekta brez primere in bo zagotovo pustil tudi temu primeren pečat. Posebej učinek v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji bi utegnil biti zares neprecenljiv.