Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
16. 12. 2024 · 18:23
Deli članek:

Kritike se nas dotaknejo, a naša naloga je odločati, kaj je najbolje za reprezentanco

Predsednik KZS Matej Erjavec pravi, da je napočil čas poenotenja evropske košarke, saj se je tudi liga NBA aktivno vključila v reševanje več kot dvajsetletnih razprtij. Hkrati je poudaril, da Sloveniji dobro kaže pri lobiranju za organizacijo moškega EP 2029, ter priznal, da ni ravnodušen ob kritikah, ki letijo na selektorja Aleksandra Sekulića.

Prvi mož Košarkarske zveze Slovenije (KZS) je o aktualnih temah spregovoril na tradicionalnem decembrskem zajtrku s slovenskimi novinarji. Po njegovih ocenah je leto 2024 za KZS eno najuspešnejših doslej tudi na račun uspehov reprezentanc v mlajših starostnih kategorijah.

"Moška članska reprezentanca je vedno ogledalo uspehov. Uvrstili smo se na EP, žal pa ne tudi na OI. Oboje je po mojem mnenju pričakovano in logično. Zelo sem bil vesel srebrne medalje reprezentance do 20 let in bronaste do 18 let, petega mesta na EP ženske ekipe do 20 let in šestega mesta deklet do 16 let. Prvič v zgodovini je vseh šest slovenskih mlajših selekcij igralo v diviziji A, se pravi med 16 najboljših reprezentanc v Evropi," je dejal Erjavec.

Predsednik KZS je vsem zaželel čim več minut v klubih oziroma priložnosti za dokazovanje, saj bo Slovenija v prihodnjih letih potrebovala mlade igralce ter igralke. S tem namenom je KZS vložila kandidaturo za organizacijo skupinskega dela evropskega prvenstva 2029 za moške.

Čeprav je kot kandidatka v družbi eminentnih košarkarskih držav, kot so Španija, Grčija, Nemčija, Litva, Estonija, Finska in Nizozemska, Erjavec pravi, da ima Slovenija realne možnosti, da maja 2025 na Islandiji dobi zadostno število glasov delegatov Fiba Europe.

Eden od ključnih dejavnikov pri lobiranju je, kot pravi Erjavec, ki je podpredsednik Fiba Europe in član izvršnega odbora Mednarodne košarkarske zveze (Fiba), dejstvo, da se Luka Dončić redno udeležuje reprezentančnih akcij.

"Fascinantno je, ko Luko Dončića ameriški novinarji po tekmah lige NBA sprašujejo o igranju za slovensko reprezentanco in on jim mirno pove, da se veseli igranja na eurobasketu 2025 ter da komaj čaka, kako bo lahko 2029 zaigral pred domačo publiko. To pove vse o njegovi pripadnosti, predvsem pa o njegovem tekmovalnem karakterju. Čeprav se je konkurenca v Evropi razširila in je zdaj približno deset reprezentanc, ki lahko kandidirajo za medalje, moramo z Luko Dončićem vedno štartati na najvišja mesta," pravi Erjavec.

Ob tem se ni mogel izogniti vprašanjem okoli selektorja Aleksandra Sekulića. Ta je na slovenski klopi od novembra 2020, v zadnjem obdobju pa so se po nekaterih spodrsljajih reprezentance pojavile javne polemike glede njegovega dela.

Erjavec je povedal, da spoštuje različna mnenja, vendar se hkrati zaveda, da uspeh ni le stvar enega ali dveh posameznikov v reprezentanci. Pravi, da je zato ključnih več dejavnikov in dodaja, da ne opaža zasičenosti igralcev s trenutnim selektorjem.

"Kritike se nas dotaknejo. A moja naloga kot predsednik je, da skupaj z ekipo sodelavcev izberem, kar je najbolje za slovensko košarko. Vsi vemo, da medalje ne prinese en posameznik ali selektor, potrebujemo celo ekipo," je odgovoril Erjavec.

Sekulić je januarja 2024 s KZS podaljšal pogodbo za dve leti, na podlagi katere bo vodil reprezentance na EP v prihodnjem letu. Predsednik KZS je v doslej večkrat zavrnil možnost predčasne menjave Sekulića. Kaj pa prinaša prihodnost, Erjavec ostaja skrivnosten - novinarjem je dejal le, da ni izključeno, da bo na EP 2029 selektor Slovenije znova Slovenec.

Pred tem bo Slovenija že poleti naslednje leto igrala na 42. eurobasketu, ki ga bodo gostile Latvija, Poljska, Finska in Ciper. Žreb skupin bo marca, gostitelji skupin pa imajo možnost izbire ene ekipe. Ciper je že izbral Grčijo, Latvija Litvo, Finska in Poljska pa se še nista odločili.

Po besedah Erjavca pa naj bi javnost že ta mesec izvedela ključne poudarke vključevanja lige NBA v evropsko košarko, ki je že več kot 20 let razdeljena na dva pola, Fibo Europe in evroligo. Po njegovem mnenju bodo nova razmerja moči dobra za klube, igralce, zveze ter posledično za ljubitelje košarke.