Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Andrej Miljković
Andrej Miljković
16. 12. 2024 · 15:00
Deli članek:

Kako je Luka pomagal Sloveniji po tekmi NBA: Vsi so me gledali - nemogoče, so govorili. Hvala!

Predsednik KZS Matej Erjavec je v enem od ljubljanskih hotelov gostil tradicionalno novoletni zajtrk in bil ob tem tudi na voljo za pogovor s povabljenimi predstavniki slovenske sedme sile.

Ob koncu - po svoje ironično, a nič ne de - tega pogovora smo mu zastavili vprašanje, kaj pomeni za zanj, za zvezo in za Slovenijo, da je Luka Dončić že zdaj iz Amerike sporočil tako svojo absolutno pripravljenost prihodnje poletje braniti barve Slovenije na EuroBasketu 2025 kot svojo veliko željo leta 2029 zaigrati - če bo naša država pri kandidaturi uspešna - na evropskem prvenstvu pred domačimi gledalci.  "To je to, kar ves čas govorim in je nekatere težko prepričati - vse okrog slovenske reprezentance je izjemno pozitivno, to vam zagotavljam," je začel Erjavec. 

In nadaljeval: "Seveda se zgodi kaj slabega in vsak lahko najde dlako v jajcu, a ravno ta tema dokazuje, da v slovenski košarki in članski moški reprezentanci, po kateri nas in me vedno najbolj sodijo, prevladuje izrazita pozitiva. Če glavni igralec in tak zvezdnik na decembrski tekmi, ki jo igra v ligi NBA, sredi Amerike na vprašanje ameriškega novinarja (postavil ga je naš kolega Grant Afseth, op. p.) kot iz topa odgovori, da komaj čaka oditi na EuroBasket 2025 in da bi se mu uresničile sanje z domačim EuroBasketom 2029. Kaj naj ob tem rečeš?"

Pri čemer je Erjavec razkril izjemno zanimivo ozadje, ki dodatno osvetljuje pomen Lukovega nastopa in njegovih besed: "In kaj hočeš več od tega? Če to ni super in enkratno. To se je zgodilo točno takrat, ko sem bil v Ženevi na mednarodnem boardu in so me že takoj zjutraj vsi debelo gledali. Se čudili. 'Nemogoče, že zdajle veš, da bo prišel. Že zdajle je javno rekel, da pride 2025 in da hoče igrati 2029,' so govorili. Veste, kako zelo to v končni fazi vpliva tudi na odločitev, na izbiro prireditelja prvenstva. S tem nam je Luka dal izjemen zagon, da bom lažje lobiral pri komerkoli - in lahko mu rečem samo hvala," njegove besede zares dajo misliti. 

Tako kot besede ob našem nekoliko zgodnejšem vprašanju, ki se mu ob debatah o slovenski košarki in slovenski reprezentanci pogosto izogibamo ali pa ga naslavljamo zgolj površno, bežno, skrito. namreč vprašanju, kako pomembno je imeti v vseh pogledih ustvarjeno logistično, infrastrukturno, a tudi kadrovsko in človeško okolje, v katerega Dončić rad pride in ki se ga vedno znova veseli. "Postaviti tako vprašanje pomeni odpirati zelo široko temo, ki je povezana tudi z vsemi prejšnjimi vprašanja. Tudi o selektorjih in tako naprej," je bil še kako iskren in neposreden Erjavec.

Na tej točki je treba posebej dodati, da je dotlej velik del pogovora z novinarji potekal na temo selektorja Aleksandra Sekulića, njegovih rezultatov, igre pod njim, morebitne zasičenost igralcev, pritiska javnosti in morebitne odločitve za selektorsko menjavo. Pri čemer je predsednik KZS kot že večkrat prej poudaril, da ima šef strokovnega štaba njegovo podporo, da ne vidi razloga ne za dramo ne za spremembe in da je pod črto Slovenija dosegla vse realne cilje ter gre po začrtani poti naprej. 

"Zelo pomembno je, da je ustvarjeno okolje vključno z ljudmi v njem Luki v redu. Pomembno je, da rad pride, da se veseli, da mu je prijetno. Tako pač je - ker je tudi zelo pomembno, da je LeBronu Jamesu okolje, v katerem igra, prijetno in v redu. In tudi LeBron James lahko reče na klopi - 'kaj pa ta ne da Tatuma v igro'. To je popolnoma normalno," je bil predsednik KZS izrazito plastičen in težko je bilo ne razumeti tako precej neposredna kot nekoliko - a le nekoliko - bolj zavita sporočila. 

In pri tem želel dodatno poudariti, kaj to pomeni in kateri vidika so vse ključni: "Zelo pomembno nam je, da Luko imamo. Zelo pomembno nam je, da rad pride. In saj veste, on res rad pride - tukaj ni ne skrivnosti ne filozofije. Rad pride zaradi vzdušja, rad pride zaradi prijateljev in predvsem rad pride zato, ker je tekmovalen in pripaden. In mi se trudimo - ne samo njemu, a saj se razumemo -, da naredimo neko okolje, ki je tudi po standardih potovanja, bivanja, treniranja. In čim bolj tako, da se Luka v njem dobro počuti." Težko verjamemo, da je treba kaj dodati.