Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Primož Salmič
Primož Salmič
08. 06. 2022 · 15:39
Deli članek:

Kdaj se bo Luka Dončić lahko pridružil reprezentanci?

alesfevzer.com

Petnajstega junija se bo reprezentanca zbrala na začetku priprav za tretji cikel kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Kdaj se ji bo(sta) pridružil(a) Luka Dončić (in Goran Dragić), pa v tem trenutku ve morda le ciganka. In enak problem bo v pripravah na septembrsko evropsko prvenstvo. Tudi na zvezi lahko le skomignejo z rameni, saj Fiba (spet) ni dala nobenih pojasnil glede igralcev iz lige NBA.

Greste stavit, da bo Fiba pred tretjim ciklom na veliko razglašala, da v kvalifikacijah igra tudi Luka Dončić? V Mednarodni zvezi se bodo gotovo širokoustili in 'oglaševali' s tem, da v njihovem tekmovanju igra tudi eden najboljših na svetu, družbena omrežja Fibe bodo polna objav v povezavi z Dončićem, vedoč, da je magnet za široke množice, skakal bo iz marsikatere novice. V resnici pa gre za sprenevedanje par excellence, za jahanje na valu, za katerega je Fiba zaslužna toliko kot mi, košarkarski navdušenci. Oziroma, kvečjemu še manj, saj se skoraj trudi za to, da bi maksimalno otežila igranje Dončića ali drugih zvezdnikov iz lige NBA v reprezentančnem dresu.

Ko bi te dni vprašali selektorja Aleksandra Sekulića, kdaj bo na pripravah imel Luko Dončića, bi samo skomignil z rameni. Ko bi to vprašali vodstvo zveze, bi storilo enako. In enako bi storil Dončić. Pa ne zato, ker ne bi hoteli izdati datuma, ko se bo priključil reprezentanci, ampak zgolj zato, ker tega nihče ne ve. Razlog so zavarovalne pogodbe, dogovorjene med NBA in Fibo. Eno so zavarovanja v času uradnih tekmovanj, ki jih krije Fiba, drugo zavarovanja v času priprav. Problem je to drugo. Fiba krije zavarovanje za 28 dni pripravljalnega obdobja. Do leta 2017 so zavarovalnino za to obdobje sicer morale plačevati zveze - KZS je recimo treniranje Gorana Dragića med pripravami za evropsko prvenstvo 2017 stalo približno 15.000 dolarjev -, od leta 2018 ga Fiba.

Do tu vse lepo in prav. A to je recimo v primeru Dončića le del njegovega zavarovanja. Potem so tu še dodatna zavarovanja, ki jih ima sklenjena, te pa mora plačevati zveza. In višina zavarovanj je odvisna od višine pogodb vsakega igralca. Nihče na zvezi pa ne ve, kako priti do konkretnih številk, to bi morala razjasniti Fiba. Slednja pa tega ne stori. Kot ne stori tega, da bi se s klubi iz NBA karkoli dogovarjala glede igranja zvezdnikov (tistih, ki to želijo, seveda) za reprezentance, vse je v rokah nacionalnih zvez, Fiba potem samo pobere smetano in se lahko hvali, ko za Slovenijo igra Dončić, za Grčijo Giannis Antetokounmpo ali za Srbijo Nikola Jokić. In Fiba tudi ni storila nič, da bi povsem natančno povedala, kako se kvalifikacijska okna štejejo v kvoto 28 dni, kdaj se začne uradno tekmovanje, kdaj so priprave. Neznank je veliko, z njimi pa se ubadajo samo zveze, ne pa tudi Fiba. Morda lahko enkrat po koncu vseh lig v Evropi celo pričakujemo kakšno obvestilo glede tega, da bi tako v Sloveniji točno vedeli, kdaj se lahko pojavi Dončić.

Smešno in sramotno je, da zveze manj kot mesec dni pred tretjim ciklom oziroma igranjem svojih NBA-igralcev tega ne vedo. Ne gre le za kvalifikacijske in tekme na evropskem prvenstvu, gre tudi za prijateljske obračune. Vemo, kaj recimo za KZS pomeni, če je v reprezentanci Dončić. Vsaka tekma v Stožicah z njim v postavi bi bila razprodana, zveza bi lahko tudi zelo dobro tržila morebitna gostovanja v tujini z Dončićem v postavi. Tako bo recimo nekaj pred tekmo s Hrvaško gostovala v Italiji. Tudi z Dončićem? Vprašajte Fibo ... No, ciganko.

Lani je bil Dončić lahko na pripravah 14 dni pred kvalifikacijami in 14 dni pred olimpijskimi igrami. Španci ali Francozi, ki so bili neposredno uvrščeni v Tokio, so imeli svoje igralce iz NBA na voljo lahko 28 dni 'v kosu'. Bo letos enako, bo morda pred kvalifikacijami določen en skupni teden in pred Eurobasketom trije, kar bi najbrž ustrezalo tudi slovenski reprezentanci? Kdo ve. Morda celo tudi kdo pri Fibi. Zveze pa čakajo in so v negotovosti. Igralec iz NBA resda lahko trenira individualno, a v času izven tistih določenih 28 dni ne sme biti na parketu skupaj z ekipo. Tudi takrat, ko lahko trenira z njo, je točno določeno, koliko lahko trenira na dan, koliko je košarkarskega treninga, tek izven dvorane je prepovedan in podobno.

Pravila diktira NBA, Fiba se vsemu samo prikloni. S tem, ko se z NBA ne dogovori o drugačnem načinu igranja oziroma predvsem treniranja za reprezentanco, dejansko tudi sebi lahko naredi večjo škodo. Igralec ima prav gotovo več možnosti za poškodbo, če se pripravlja individualno in zgolj nekaj dni z ekipo, preden igra tekmo, kot če bi z moštvom treniral dva tedna, sploh, če vemo, da so nekateri sezono onstran luže končali že tam sredi aprila, ko so bile odigrane zadnje tekme rednega dela. In če bi se kdo poškodoval, bo zavarovanje krila Fiba. Očitno je denarja v njej dovolj, da se nič ne spremeni.