Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

1 28.02.2022 19:24:36

DRAMA v Kopru! Prepelič je bil NAJBOLJŠI STRELEC, Finci pa so NAREDILI TOLE!

Martin Metelko
Po tekmi tretjega kroga skupinskega dela, v kateri je Finska na svojem parketu s 86:76 ugnala Slovenijo, sta se reprezentanci v ponedeljek srečali še v Kopru.

Četrta reprezentanca na svetu, ki ji v primerjavi z olimpijskimi igrami v Tokiu manjkajo trije igralci, Luka Dončić, Vlatko Čančar in Aleksej Nikolić, je doživela nov šokanten udarec na poti k svetovnemu prvenstvu 2023 v Aziji. V polni dvorani Bonifika jo je še drugič v štirih dneh premagala oslabljena selekcija Finske.

Selektor Aleksander Sekulič je za razliko od prve tekme tokrat lahko računal tudi na najboljšega strelca Klemna Prepeliča, ki je po težavah s hrbtom vnovič pokazal, kako pomemben člen ekipe je. Prepelič se je na koncu ustavil pri 20 točkah in bil najboljši strelec dvoboja.

Toda to nikakor ni bilo dovolj, da bi Slovenci prišli do zmage. Še več, slovenski košarkarji niso pretirano resno ogrozhili Sasuja Salina in druščino. Finci so namreč od začetka dvoboja vodili (edino vodstvo Slovenije je bilo 2:0), neulovljivo prednost so si priigrali že v prvem polčasu, ki so ga dobili kar z 52:31.

V nadaljevanju so se domačini sicer trudili, da bi goste ujeli, toda bili pri tem neuspešni. V 35. minuti so se Slovenci prvič po dolgem času spustili pod deset točk zaostank. V zaključku so se Jaka Blažič (trojke 3:4), Edo Murić (trojke 1:8) in Klemen Prepelič (trojke 3:14) preveč usmerili v mete za tri točke, ki jim tudi tokrat niso šli od rok, na drugi strani pa je dobro minuto pred koncem Ilari Seppala zadel dvanajsto trojko Finske za 79:72. Kljub temu je Slovenija v dramatični končnici prišla do priložnosti za podaljšek, vendar tudi ta poskus Prepeliča za tri točke ni zadel cilja.

Finci so znali ohraniti nekaj prednosti in domov odšli z lepo zmago v žepu, zmagali so z rezultatom 83:79. Po dvojnem uspehu proti Sloveniji so se tako veselili skupno tretje zmage, medtem ko je Slovenija ostala pri dveh. Slovence konec junija in v začetku julija čakata še preizkušnji s Hrvaško doma ter Švedsko v gosteh.

V drugi del kvalifikacij se bodo uvrstile najboljše tri ekipe iz vsake skupine, vse pa bodo v nadaljevanje prenesle točke iz prvega dela. Naša skupina se bo križala z Nemčijo, Estonijo, Izraelom ali Poljsko. V prejšnjih kvalifikacijah je bilo potrebnih sedem oziroma osem zmag za pot na SP.

Slovenija - Finska 79:83 (16:26, 31:52, 49:64).
* Dvorana Bonifika, 3000 gledalcev, sodniki: Conde (Španija), Kukelcik (Slovaška), Mačiulis (Litva).
* Slovenija: Samar 8 (2:2), Prepelič 20 (9:9), Murić 9 (2:6), Tobey 17 (1:2), Blažič 15 (2:6), Dimec 3 (1:2), Dragić 7 (1:2).
* Finska: Little 5, A. Murphy 2 (2:2), Huff 10 (3:4), Salin 13 (1:2), Jantunen 17 (5:6), Valtonen 11 (6:7), Madsen 2, Wilson 7 (1:1), Seppala 13, Palmi 3 (3:3).
* Prosti meti: Slovenija 18:29, Finska 21:25.
* Met za dve točki: Slovenija 20:41, Finska 13:29.
* Met za tri točke: Slovenija 7:34 (Blažič 3, Prepelič 3, Murić), Finska 12:30 (Salin 4, Seppala 3, Jantunen 2, Little, Huff, Valtonen).
* Skoki: Slovenija 43 (25 + 18), Finska 42 (31 + 11).
* Osebne napake: Slovenija 27, Finska 29.
* Pet osebnih: A. Murphy (29.), Dimec (33.).