Največji hit! Pojavil se je posnetek enega od ...

1 07.09.2019 16:42:55

Američani ugnali tudi Grke, Francija in Avstralija tudi četrtfinalistki

fiba
Branilka naslova, ekipa ZDA, je v skupini K drugega dela svetovnega prvenstva v košarki na Kitajskem z 69:53 premagala Grčijo in se je že uvrstila v četrtfinale, saj doslej na štirih tekmah ni utrpela poraza. Še najbližje ji je bila doslej Turčija, ki pa se je se že po predtekmovanju poslovila od boja za odličja.

Nastop v četrtfinalu si je zagotovila tudi Avstralija, ki je v skupini L premagala Dominikansko republiko z 82:76 in je po štirih tekmah neporažena, kot v isti skupini prav tako četrtfinalistka Francija po zmagi nad Litvo z 78:75. V drugi tekmi skupine K je Češka ugnala Brazilijo kar s 93:71 ter prišla do prednosti na lestvici, ekipi imata po tri zmage in poraza.

Grki so dobro začeli in bili v prvi četrtini in ves čas enakovreden tekmec ZDA. Sredi prve minute druge četrtine je Kostas Sloukas s trojko poskrbel za izenačenje na 20:20. Grkom se je nato met ob agresivni ameriški obrambi povsem ustavil, a je bil še sredi druge četrtine izid le 29:20. Do konca polčasa so Grki dosegli le pet točk in ekipa ZDA je šla na odmor s precejšnjo prednostjo 13 točk (38:25).

Varno razliko več kot desetih točk prednosti so ameriški košarkarji, ki na prvenstvu igrajo brez največjih zvezdnikov, držali tudi v nadaljevanju. Za ZDA sta dvomestno število točk dosegla le Kemba Walker s 15 točkami, štirimi skoki in šestimi podajami, ter Donovan Mitchell z 10 točkami, petimi skoki in tremi podajami. Najkoristnejši igralec minule sezone NBA Giannis Antetokounmpo je prišel do dvojnega dvojčka (15 točk, 13 skokov), Sloukas je dodal 13 točk.

Že v dopoldanskih urah po slovenskem času je brazilska reprezentanca, ki jo vodi Hrvat Aleksandar Petrović, po nizu treh zmag doživela prvi poraz proti Češki. Ta je bila v prednosti več čas tekme, po štirih točkah naskoka v prvi četrtini je dobila tudi naslednje tri, drugo za devet točk, in te velike prednosti ni več izpustila iz rok. Čehi so jo le nadgradili na 20 točk razlike (54:34) ter na 29 (85:56).

Tomaš Satoransky je bil prepričljivo prvi igralec dvoboja z 20 točkami, sedmimi skoki in devetimi podajami, Ondrej Balvin je dodal 15 točk in 11 skokov, na drugi strani je za Brazilijo Benite zbral 12 točk, eno manj pa Huertas.

Dominikanska republika je bila večji del tekme v enakovrednem položaju z Avstralijo, a je slednja sredi zadnje četrtine pobegnila na 80:69 in nato tekmo mirno popeljala do zmage. Zanjo je bil najbolj zaslužen Patty Mills z 19 točkami in devetimi asistencami, Chris Goulding je dodal 15 točk, Eloy Vargas (16) in Victor Liz (14) pa sta bila najučinkovitejša pri poražencih.

Še bolj izenačen je bil dvoboj Francije in Litve. Prva je dobila uvodno četrtino s 26:14, Litva je do polčasa znižala zaostanek za dve točki, v tretji pa so bili za točko znova boljši Francozi. A so Litovci v zadnji četrtini še izboljšali svoj napadalni učinek in so bili ves čas nevarni tekmecem v boju za zmago.

Petnajst sekund pred koncem je Nando De Colo postavil končni izid za zmago Francije ter bil z 21 točkami drugi strelec dvoboja. Tri več je dosegel njegov soigralec Evan Fournier. Prvi mož Litve je bil Jonas Valančiunas z 18 točkami ob osmih skokih.

Značke: košarka, sp