Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

ps
0 23.08.2014 21:55:51

Zmaga nad Litvo popotnica za Španijo

Arsen Perić
Na zadnjem srečanju Telemachovega turnirja v Ljubljani je slovenska reprezentanca s 74:72 premagala Litvo in tako zasedla tretje mesto na turnirju. Kljub porazu je slavila Litva.

To je bila hkrati tudi zadnja preizkušnja pred potjo v Španijo, kamor se naša izbrana vrsta podaja jutri zvečer. V torek jo tam čaka še dvoboj z ZDA, ki bo generalka za prvo tekmo na svetovnem prvenstvu z Avstralijo naslednjo soboto.

Litva je ena tistih reprezentanc, s katero se je Slovenija pomerila največkrat, nazadnje sta se ekipi srečali pred tednom dni v Kaunasu. Takrat je bila boljša Litva, tudi na račun zelo "domačega" sojenja, na katerega so imeli v slovenskem taboru precej pripomb. Očitno so si tisti dvoboj dobro ogledali tudi vsi trije slovenski sodniki, ki so danes delili pravico v Stožicah in nekajkrat pokazali svojim litovskim kolegom, da znajo tudi oni potegniti s svojimi rojaki v dresih. Litovci so se nekajkrat pošteno hudovali, priznati moramo, da včasih upravičeno. Selektorju Jonasu Kazlauskasu je tik pred koncem prvega polčasa tako prekipelo, da je hotel ekipo kar odpeljati s parketa, a so ga pomirili kar igralci, prislužil pa si je tehnično napako. Domen Lorbek, ki je bil z desetimi točkami najboljši strelec Slovenije po 20 minutah, je izkoristil oba prosta meta in našo izbrano vrsto povedel v vodstvo s sedmimi točkami, kar je bilo tudi izenačenje najvišje prednosti v prvem polčasu.

Slovenija je bila v njem praktično vseskozi v vodstvu, z izjemo začetka tekme, ko je Litva povedla s 5:2. Nato so varovanci Jureta Zdovca prevzeli konce igre v svoje roke in si že v prvi četrtini priigrali šest točk naskoka (16:10), v drugi pa trikrat prišli do sedmih točk razlike, nazadnje prav pred odhodom v garderobo. Prednost bi lahko bila še višja, če ne bi bil nerešljiva uganka za slovensko obrambo Donatas Motiejunas, eden od dveh litovskih enbeajevcev. Center Houstona je dosegel 13 točk in tako dobro kompenziral odsotnost drugega igralca iz lige NBA, Jonasa Valančiunasa, ki danes ni bil v postavi Litve.

V nadaljevanju so Slovenci Motiejunasa bolje zaustavili, a Litva ima dovolj kakovostnih košarkarjev, ki so poskrbeli za to, da se naši niso še bolj odlepili. Prav nasprotno, gostje so počasi nižali razliko in v 28. minuti spet povedli, v zadnjo četrtino pa je z minimalno prednostjo vstopila Slovenija. Litva je četrtino začela s štirimi zaporednimi točkami, nato pa je sledil niz 10:0 slovenske reprezentance, s katerim je šest minut do konca znova prišla do sedmih točk naskoka. S težavami ga je zadržala do konca in Litvi prizadejala prvi poraz v pripravljalnem obdobju, a to ni bilo dovolj za več kot tretje mesto na turnirju. Zmagala je Litva, druga je bila Brazilija, zadnji pa Iran.

SLOVENIJA - LITVA 74:72 (54:53, 42:35, 16:13)

Ljubljana - Dvorana Stožice. 11.000 gledalcev. Sodniki: Boltauzer, Krejić, Mlakar (vsi Slovenija).

SLOVENIJA: Balažić 10 (2:2), Slokar 8 (6:6), Murić 8, Zupan 2, G. Dragić 10, Z. Dragić 2 (0:2), Lorbek 18 (5:5), Klobučar 7, Omić 9 (3:4).
LITVA: Pocius 4 (2:3), Kalnietis 15 (1:3), D. Lavrinovič 15 (3:3), Mačiulis 10 (1:2), K. Lavrinovič 5 (5:6), Jankunas 2, Kuzminskas 4, Motiejunas 15 (3:4), Jasaitis 2.
Prosti meti: Slovenija 16:19, Litva 15:21.
Met za dve točki: Slovenija 20:32, Litva 18:45.
Met za tri točke: Slovenija 6:25 (Balažić 2, Murić 2, Lorbek, Klobučar), Litva 7:16 (Mačiulis 3, Kalnietis 2, D. Lavrinovič 2).
Skoki: Slovenija 28 (22 + 6), Litva 38 (22 + 16).
Osebne napake: Slovenija 24, Litva 24.
Pet osebnih napak: Balažić (40.).