"Luka Dončić ima tak vpliv, da na državni ravni močno olajša naše diplomatsko delo," je stavek, s katerim je konferenco odprl predstavnik slovenskega veleposlaništva iz Washingtona Andrej Medica. In čeprav je s tem odprl dolg dan številnih pomembnih, glasnih sporočil ter bi bilo po eni strani zelo napačno trditi, da je z enim stavkom povedal vse, po drugi strani vsekakor je. Luka je institucija, Luka je platforma, ki odpira vsa vrata in odpira neskončne možnost. Tudi zato, ker je Luka poosebljena radost in poosebljeno življenje, kot ga je opisal eden od govorcev, prvi mož gospodarske zbornice Dallasa Dale Petroskey. A na tej platformi in s temi odprtimi priložnostmi je seveda treba znati delati, da ne ostanejo neizkoriščene.
In tukaj vstopijo tisti, ki so se podpisali pod organizacijo dogodkov, kakršna je bila včerajšnja konferenca, in ki delajo vse za to, da bi se Slovenija in Teksas povezala na vseh mogočih ravneh. Predvsem pa na poslovni, kajti priložnosti so brezmejne, Teksas pa kot gospodarska mega sila že sam po sebi fantastičen poslovni partner, za nameček pa tudi idealno izhodišče za vstop na še širši ameriški trg. Dva podatka, ki ju ob tem moramo dodati vsemu, s čimer smo vam že postregli v teh slovenskih dneh, pa dodatno jemljeta dih. V teh dneh se je v deveto največje gospodarstvo na svetu – pozor, zgolj Teksas na celem svetu! – preselil sedež 54. podjetja iz skupine 500 finančno najmočnejših podjetij v ZDA, s čimer je Teksas pustil za seboj medijsko bolj izpostavljena Kalifornijo in New York.
Predstavljajte si torej, kaj vstop v Teksas lahko pomeni za slovensko podjetje in za Slovenijo nasploh, zaradi česar zanimanje skokovito raste, odličen pa je tudi odziv teksaških gostiteljev. Kot rečeno, oboje močno preseglo pričakovanje in napovedi, konferenci namenjen del konferenčnega centra v največjem dallaškem hotelu je bil na koncu celo premajhen za vse, pri vsem skupa pa ni šlo le za prijazne besede, temveč tudi za sklepanje zelo resnih stikov in načrtovanje skupnih projektov.
Vsi trije stebri skupaj
Dogodek je bil, kot so poudarili, tudi idealen prikaz preoblikovanega ministrstva v okviru slovenske vlade. Le kje bi se namreč lahko tako očitno in tako dobro pokazalo, zakaj v Sloveniji tako zelo dobro skupaj sodijo gospodarstvo, turizem in šport. Na Dončićevi platformi in s teksaškimi priložnostmi ta povezava udari z vso silo in to smo včeraj lahko videli na vsakem koraku. Sploh ker so se na okroglih mizah, ki so bile rdeča nit konference v organizaciji vladne agencije Spirit Slovenije, prepletale vse tri veje in so se skozi šport vrstili tako slovenski kot ameriški pozivi k obisku Slovenije in predvsem po takem ali drugačnem poslovanju z njo.
"Tu lahko vidimo, kako skupaj stojijo vsi trije stebri našega ministrstva, in to zelo veseli," je dejal Mitja Blaganje, generalni sekretar na ministrstvu, ki je govoril tudi v imenu opravičeno izostalega ministra Matjaža Hana. In zadel v polno, kajti stebri so resnično stali trdno, pri čemer sta se preostala dva vedno znova ozirala proti športnemu. Predvsem proti Luki, ki tukaj v veliki meri igra točno to vlogo. Naj gre za predvsem športne govorce, kot je glavna direktorica Dallas Mavericksov Cynt Marshall, ki pa seveda po dolgoletni karieri v tukajšnjem telekomunikacijskem gigantu AT&T prav tako prihaja s poslovnega področja, ali za povsem poslovne nastopajoče – vedno znova so se vračali k Dončiću, ga omenjali, poudarjali, izpostavljali njegovo vsesplošno pomembnost in tudi izražali željo, da je vse skupaj šele začetek. Na poslovnem področju, kjer je Luka lani odprl vrata prve konference, letos je ta zrasla z večkratnikom, načrti za prihodnost pa so seveda še večji. In tudi na športnem področju, kjer so prepričani, da tudi če se za Maverickse ta sezona na koncu ne razplete po pričakovanjih – so pa vsi navdušeni, da bo današnja slovenska tekma tako velika in tako noro pomembna –, se bo na najboljši mogoči način razpletla katera od naslednjih Lukovih teksaških. Da bi šel srečo kdaj iskat kam drugam, noče nihče niti pomisliti. In če pomisli, je vsakdo prepričan, da se to ne more zgoditi. Morda še toliko manj zdaj, ko sta njegova Ljubljana in njegov Dallas včeraj slavnostno začela proces mestnega pobratenja.
Nesterović: Tisto leto organizirajte konferenco v času finala
S športnega zornega kota je prav poseben trenutek na konferenci predstavljal povsem košarkarski vložek, za katerega sta poskrbela Mark Followill, slavni novinar in reporter tekem Dallasa z legendarno prepoznavnim glasom, ter Rašo Nesterović, generalni sekretar Košarkarske zveze Slovenije in nekdanji NBA-zvezdnik. Followill, ki to včasih počne tudi med prenosi, je celotno dvorano pozval k skakanju na njegov spodobno izgovorjeni 'kdor ne skače, ni Sloven'c', nato pa sta pred občinstvom z Nesterovićem prijetno kramljala, obujala spomine in v vseh pogledih navdušila. S sijajnim Raševim zaključkom: "Luka je dosegel ogromno, toda želi si več. Raste on, raste vse okoli njega in zrasla bo tudi ekipa. Sem bomo prišli na finale, o tem sem prepričan. In tisti, ki organizirate tole konferenco, jo tisto leto organizirajte v času finala, da bomo tu vsi skupaj."