Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Lucijan Pejčič
Lucijan Pejčič
05.05.2015 09:34:17
Deli članek:

Plača je kar dobra

29,1 leta, to je povprečna starost košarkarjev San Antonia v tej sezoni.

In čeprav športniku, ki ravno zakoraka v trideseto leto svojega življenja, radi rečemo, da je v najboljših letih za vrhunske dosežke (torej na vrhuncu moči in obenem dovolj izkušen), so Ostroge najstarejše moštvo v ligi. Sledi temeljita prenova.

Vprašanje o prihodnosti petkratnih prvakov lige NBA je že več let priljubljena kost za glodanje. Pravzaprav je to bolj vprašanje o skorajšnjem koncu Ostrog, kot jih poznamo danes. Potem ko so branilci naslova v odločilni sedmi tekmi prvega kroga končnice nesrečno (po košu Chrisa Paula v zadnji sekundi) izgubili tekmo z Los Angeles Clippersi, so namigovanja o prenovi moštva iz Teksasa spet oživela.

Tako kot pred štirimi leti, ko je v istem delu tekmovanja takrat najboljša ekipa zahodne konference presenetljivo izpadla proti Memphisu, košarkarji pa so se ne glede na nevšečna vprašanja o zatonu vrnili še močnejši in v naslednjih treh letih stopnjevali svoje dosežke od finala konference prek konferenčnega naslova do zmagoslavja v ligi.

Reuters
Dobro izklesana ekipa je ob Jezernikih iz Los Angelesa v zadnjih dveh desetletjih prepričljivo najboljša v ligi, od sezone 1997/98 dalje je stalna udeleženka končnice, v vsem tem času pa je v manjši meri kot konkurenca spreminjala svojo podobo. Ko je pred dobrimi osemnajstimi leti takratni generalni direktor kluba Gregg Popovich po poraznem začetku – le treh zmagah na prvih 18 tekmah – odpustil Boba Hilla in za novega trenerja imenoval kar sebe, se je začela zgodba o uspehu. 


Nabor dve leti pozneje je bil prelomnica, ki je Popovicha povzdignila med najbolj uspešne trenerje vseh časov, krilnega centra Tima Duncana pa med najboljše košarkarje v zgodovini igre pod košema. Na Deviških otokih rojeni 211 centimetrov visoki košarkar je bil tistega leta tarča mnogih klubov, ki so se mrzlično pripravljali na nabor, San Antonio pa je zaradi tretjega najslabšega izkupička v prejšnji sezoni po loteriji izbiral prvi. In seveda izbral igralca, okoli katerega je Popovich zgradil zmagovalno moštvo.

Po očetu Srb in po mami Hrvat je v naslednjih sezonah pretkano sestavljal mozaik, ki je bil z vsakim naslednjim koščkom manj ameriški in bolj evropski. In južnoameriški, če želite. Med drugimi so črno-beli dres oblekli Argentinca Manu Ginobili in Fabricio Oberto, Francoza Tony Parker in Boris Diaw, Brazilec Tiago Splitter, Italijan Marco Belinelli ter tudi Slovenca Beno Udrih in Rašo Nesterović – prvi je z Ostrogami osvojil dva, drugi pa en šampionski prstan.

Vezi med San Antoniom in Slovenijo oziroma Unionom Olimpijo pa so še trdnejše. Ne gre le za Dannyja Greena in Arona Baynesa, ki sta prav iz Ljubljane zakorakala v ligo NBA in z dobrim poslovnim dogovorom med slovenskimi podprvaki in San Antoniom veljata za znanilca novega in spodbudnega (vendar zelo počasi prihajajočega) obdobja pri zmajih, v izdihljajih prejšnjega tisočletja je Tivoli pozdravil Walterja Berryja, enega bolj zvenečih imen, sicer pa v času kariere v ligi NBA člana San Antonia.

Moštvo iz Teksasa je vseh pet naslovov, s katerimi se za Bostonom (17), Los Angeles Lakersi (16) in Chicagom (6) uvršča na visoko četrto mesto, osvojilo od sezone 1998/99 dalje, vendar je tudi pred tem krojilo vrh v zahodni konferenci. Dovolj zgovoren je podatek, da se Ostrogam v 36 sezonah v ligi NBA le štirikrat ni uspelo uvrstiti v končnico. Dobra košarka se je torej v San Antoniu igrala že pred Popovichem in Duncanom, seveda tudi pred Parkerjem.

Dolgo časa je bil ikona moštva David Robinson, ki je ob koncu svoje kariere z Duncanom tvoril tako imenovani Twin Towers, vendar na takšni ravni kot v zadnjem obdobju Ostroge nikoli niso bile. Ker zaradi izjemne uspešnosti (stalno med 65- in 77-odstotne) na naborih niso bile pri koritu in ekipe niso dovolj dobro osveževale, bo bržkone prej ali slej sledil trd padec. Ginobiliju, ki bo poleti dopolnil 38 let in je že v tej sezoni dajal manj od tistega, kar je bil sposoben dati v prejšnjih letih, in Duncanu, ki je pred dobrim tednom praznoval 39. rojstni dan, se je pogodba s klubom iztekla.

vszi
Kot prosta igralca bosta izbirala predvsem med manj verjetnim nadaljevanjem kariere pri Ostrogah in bolj verjetnim koncem. Za Argentinca, roko na srce, to drži precej bolj kot za 15-kratnega udeleženca all-stars tekme in v dveh sezonah najboljšega igralca v ligi. 


Na številna namigovanja glede slovesa jedra ekipe v San Antoniu ne odgovarjajo. Modro molčijo oziroma z zvitimi odgovori mešajo štrene zvedavim novinarjem. "O tem ne želim govoriti. Ne o tem ne o čemerkoli drugem," se je brez oklevanja čvrsto postavil Duncan.

Podobno je razmišljal tudi trener Popovich, ki je že pred časom napovedal, da se bo ob slovesu svojega najboljšega igralca tudi sam upokojil. "O tem me sprašujejo že vsaj pet let. Zanima jih za Tima, za Manuja in za mene. Nimam pojma, kaj se bo zgodilo," je razlagal Pop in na koncu vendarle namignil, da bi se lahko era Ostrog nadaljevala: "Verjetno se bomo vrnili. Plača je kar dobra." 

Takšno informacijo je medijem zaupal tudi neimenovan vir, ki zelo dobro pozna Duncana, češ da bo zelo zelo presenečen, če bo po tej sezoni končal kariero. Tony Parker, ki bo ta mesec dopolnil "komaj" 33 let, bo gotovo nadaljeval, navsezadnje bo v San Antoniu v prihodnjih treh sezonah zaslužil še več kot 43 milijonov dolarjev. Kako uspešen bo nekega dne brez Duncana in Ginobilija, s katerima je skupaj odigral 734 tekem, je veliko vprašanje.

"Ko se z njima pogovarjam o prihodnosti, so odstotki vedno 50-50. To poletje bo za vse nas zelo pomembno. Marsikaj bo odvisno tudi od trenerja Popovicha, ki se vedno pravilno odloči," je dejal organizator igre, ki bo razplet v svojem klubu spremljal sredi priprav na evropsko prvenstvo.