Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ku
ku
18.05.2022 12:44:35
Deli članek:

Kdo je tu nor?! Liga Aba sporno odločitev na škodo Olimpije označila kot pravilno, ampak zakaj potem ni veljal koš Partizana?! (Video)

alesfevzer.com

Človek več ne ve, kaj bi si mislil.

Sporna odločitev sodnikov Milivoja Jovčića iz Srbije, Igorja Dragojevića iz Črne gore in Milana Nedovića iz Slovenije se je zgodila že po koncu rednega dela tekme. Crvena zvezda je imela ob zaostanku za tri točke na voljo natančno 3,7 sekunde. Nikola Ivanović je zgrešil met za tri točke, odbito žogo pa je po sireni z odbojko (torej, prepozno) v koš spravil Luka Mitrović. Do tu je vse v redu. Težava je nastala, ker so sodniki (tudi po večkratnem ogledu posnetka) priznali koš z dodatnim prostim metom, s katerim je gostujoči košarkar ob negodovanju domačih igralcev in navijačev tekmo odpeljal v podaljšek. Tu pridemo do pravil košarkarske igre.

V členu 34.2.2 v Fibinih pravilih, ki so merodajna tudi za ligo ABA, je zapisano: »Če je bila osebna napaka nad igralcem storjena ob ali tik pred zvočnim signalom, ki označuje konec četrtine, podaljška ali dolžine napada, medtem pa je žoga še vedno v rokah igralca, ki nato doseže koš, ta ne velja. Igralcu se prisodita dva ali trije prosti meti.« Iz zapisanega sledi, da bi morali sodniki – v primeru, če so ocenili, da je še pred iztekom četrtine prišlo do osebne napake Zorana Dragića nad Mitrovićem, kar pa je glede na zgornja posnetka zaslona že samo po sebi vprašljivo – koš razveljaviti, srbski košarkar pa bi imel na voljo dva prosta meta. Med popravki Fibinih pravil sicer prej omenjen člen celo prečrtan, a s pojasnilom, da popravki stopijo v veljavo 1. oktobra letos. Napisano torej ne bi smelo puščati dvomov, o razlogih, zakaj se glavni sodnik Jovčić in njegova pomočnika Dragojević ter Nedović teh pravil niso držali, pa tu ne bomo razpravljali. Je pa povsem jasno, da bi morali junaka, ki misli, da bi sodniki tudi Ljubljančanom kaj takšnega »podarili« v polnem Pionirju, iskati z zelo dobrim povečevalnim steklom. Zelo težko bi ga našli.

No, liga ABA je njihovo odločitev v svoji izjavi za javnost označila kot pravilno. "Da bi razčistili dogajanje ob koncu druge tekme polfinala med Cedevito Olimpijo in Crveno zvezdo, vodstvo lige sporoča, da je bila sodniška odločitev pravilna in v skladu s košarkarskimi pravili Fibe, ki so prišli v veljavo 1. januarja 2022," so uvodoma zapisali na uradni strani lige ABA. Dan po tekmi sporočili, zakaj so sodniki dosodili, kot so. Sklicevali so se na prej omenjeni posodobljeni pravilnik Mednarodne košarkarske zveze Fibe.

"Primer: B1 naredi prekršek nad A1 pri njegovem metu na koš iz igre sočasno z zvokom sirene, ki označuje konec prve četrtine, ob tem pa gre žoga skozi obroč. Interpretacija: sodnik se mora odločiti na podlagi posnetka, ali je B1 storil prekršek pred iztekom igralnega časa. Če je čas na semaforju kazal 0,0, ko je bil storjen prekršek, se osebna napaka B1 ne upošteva in se koš A1 iz igre ne prizna. Če je čas na semaforju pokazal več kot 0,0, ko je prišlo do osebne napake, se met košarkarja A1 prizna, kot da se je ura v tem času ustavila. B1 v tem primeru dobi osebno napako, A1 pa ima na voljo še dodatni prosti met. V primeru, kot se je zgodil na drugi polfinalni tekmi, so se sodniki odločili, da je bil prekršek storjen, preden se je iztekel igralni čas. Zato je bila sodniška odločitev v primeru Luke Mitrovića v skladu s košarkarskimi pravili," so zapisali.

Spet, vse lepo in prav, če bi bila pravila za vse enaka. Ampak očitno niso. Najboljši primer za to je tekma rednega dela lige ABA med Partizanom in Borcem iz letošnjega februarja, ki postreže z zelo podobno situacijo. Nad košarkarjem Partizana je bil prekršek storjen tik pred zadnjo sireno, koš je dosegel že po njej. Sodniki, med katerimi je bil tudi Slovenec Milan Nedović, so takrat po ogledu posnetka presodili, da koš ne velja, tako da je košarkar Partizana dobil dva prosta meta. Kar je, zanimivo, trener črno-belih Željko Obradović sodeč po njegovi gesti sprejel z odobravanjem. Lahko se torej samo vprašamo: kdo je tu nor?

Posnetek situacije iz Beograda, ob kateri so sodniki sprejeli drugačno odločitev kot pred dnevi v Ljubljani, pa spodaj od 52:30 naprej.