V dvoboju razočaranih po polfinalu so na koncu krajšo potegnili Čehi. Prirediteljem SP tako ni uspelo postaviti še tekmovalne pike na i prvenstvu, ki so ga sicer zelo dobro izvedli in ki je privabilo doslej rekordno število obiskovalcev na takšnih tekmovanjih, za nameček pa so na zadnjih dveh tekmah, polfinalu in finalu, ostali še brez doseženega zadetka.
Obe ekipi sta imeli za sabo naporen polfinale. Čehi so morali priznati premoč mogočni Kanadi, ki na tem prvenstvu še ni izgubila in je verjetno prvi favorit tudi za zlato medaljo, čeprav so se domačini dobro upirali. Američani pa so proti okrepljenim Rusom z zvezdniško zasedbo Jevgenij Malkin - Aleksander Ovečkin izgubili šele v zadnji tretjini, potem ko so bili 45 minut v igri za finale.
V tekmi za tretje mesto so Čehi sicer napadali, a kaj, ko so imeli Američani v vratih Connorja Hellenbuycka. Ta se je na SP na Češkem že velikokrat izkazal in tudi danes je bil prevelika ovira za Čehe.
Američani so tako pobudo prepustili Čehom, gradili na zanesljivi obrambni igri, zaupali vratarju in čakali na svoje priložnosti. Prvo so dočakali sredi uvodne tretjine, ko je v polno zadel Nick Bonino, drugo pa je spretni Trevor Lewis spremenil v gol dobro minuto pred koncem uvodnega dela in že takrat nakazal, kam bo šla tekma.
Podobno je bilo tudi v nadaljevanju. Čehi so se zaman trudili, imeli tudi nekaj smole ob vratnici Jana Kolarja, zadetek bi jih vrnil v igro, a so sodniki po ogledu posnetka ocenili, da plošček ni bil v golu. Tako so hokejisti ZDA nadaljevali svojo predstavo in jo še enkrat tik pred koncem tretjine kronali še z zadetkom. Po 3:0 po 40 minutah je bilo le še malo upanja za češke hokejiste in njihove zveste privržence v praški dvorani.
Zadnja tretjina je bila sicer statistično povsem češka, Američani so se trudili le toliko, da so ohranili prednost. Nerešljiva uganka v ameriškem golu je še naprej spravljala v obup veliko večino 15.000 gledalcev v dvorani O2 Arena, Čehi so pred koncem poskusili še brez vratarja Ondreja Paveleca, kar pa ni prineslo niti častnega gola.
Američani so tako drugič v treh letih prišli do brona na SP, Čehom pa je že drugič v nizu zmanjkal zadnji korak za medaljo, saj so tudi lani v Minsku izgubili boj za bron.
VSEENO NEKAJ POSEBNEGA
Češki velemojster Jaromir Jagr je spet napovedal konec kariere v reprezentanci. Za takšen korak se je zdaj 43-letni napadalec sicer odločil že lani, pa si je pred letošnjim SP na domačem terenu vendarle premislil.
Slovo naj bi bilo tokrat dokončno. Ljubljenec občinstva v Pragi, ki mu je na vseh tekmah namenjalo stoječe ovacije, prav Jagr pa je bil tudi junak četrtfinalne tekme s Finsko, je dejal, da si ne bi mogel želeti lepšega načina za slovo.
"Končati reprezentančno pot doma, v svoji državi, pred tako čudovitimi navijači, to je nekaj posebnega," je po porazu v tekmi za tretje mesto dejal Jagr. O tem, da bi nehal igrati hokej, pa seveda ne razmišlja. Nenazadnje je podaljšal pogodbo s Florido v ligi NHL še za eno leto. "Še vedno imam nadvse rad hokej. Je pa včasih naporno, ko tekmuješ proti 20 let mlajšim igralcem," je dejal Jagr in napovedal, da v nobenem primeru ne namerava potovati na SP naslednje leto v Rusijo.
Čeprav je domači vrsti zmanjkala pika na i, Jagr ni bil razočaran. "Čeprav nimamo medalje, je bilo tole nekaj posebnega. V naši državi so ljudje popolnoma nori na hokej. Ne vem, če lahko še kakšna izkušnja premaga letošnje SP," je veteran, ki pa na ledu deluje kot mladenič, pohvalil češke navijače, ki so v dveh tednih prvenstva pridno polnili dvorani v Pragi in Ostravi.
Jagr je že dolgo hokejska legenda, je tudi eden redkih, ki ima vse mogoče lovorike, ki kaj pomenijo v svetovnem hokeju: zmage v ligi NHL (1991 in 1992), pa tudi zlato olimpijsko medaljo (1998) in naslova svetovnega prvaka (2005 in 2010). Po lanskem SP v Minsku je že napovedal, da ne bo več igral za Češko, pa si je potem premislil. Zdaj se bo usmeril v klubsko konkurenco. "Naslednje leto bi rad dobil še en Stanleyjev pokal. Ali pa čez dve leti," pravi neuničljivi Jagr.
Izidi - tekma za 3. mesto: ZDA - Češka 3:0 (2:0, 1:0, 0:0) - finale: 20.45 Kanada - Rusija - četrtfinale: Ostrava: ZDA - Švica 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) Praga: Kanada - Belorusija 9:0 (4:0, 2:0, 3:0) Ostrava: Švedska - Rusija 3:5 (0:2, 1:1, 2:2) Praga: Finska - Češka 3:5 (1:1, 1:2, 1:2) - polfinale: Kanada - Češka 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) ZDA - Rusija 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)