V norveškem Lillehammerju se v soboto, 20. novembra, začenja evropsko prvenstvo elitne skupine in skupine B v curlingu, kjer bosta nastopali tudi obe slovenski reprezentanci. Šele drugič v zgodovini slovenskega curlinga bosta tako ženska kot moška reprezentanca istočasno nastopali v drugi najmočnejši skupini evropskega curlinga. Cilj reprezentanc je obstanek v skupini B, želje pa so ponovitev najboljšega rezultata, ko je moška reprezentanca dosegla peto mesto v skupini B in tako skupno 15. mesto v Evropi.
Nasproti Slovencem tudi olimpijci
V moški konkurenci bodo Slovenijo zastopali Jure Čulić (vodja), Tomas Tišler, Gašper Uršič, Jošt Lajovec in Gregor Verbinc. V rednem delu se bodo pomerili z Avstrijo, Bolgarijo, Anglijo, Francijo, Slovaško, Turčijo in Walesom. Prva tekma Slovence čaka v soboto ob 9. uri proti Slovaški. V skupini B letos nastopa tudi Rusija, ki si je v lanski sezoni s četrtim mestom na svetovnem prvenstvu priborila tudi neposredno uvrstitev na olimpijske igre. Ob preboju v končnico se bodo naši reprezentanti lahko pomerili tudi z olimpijci.
Slovenke proti močnim domačinkam
Slovensko žensko reprezentanco na tem prvenstvu sestavljajo Ajda Zavrtanik Drglin (vodja), Maruša Gorišek, Petra Klemenc in Anja Pečaver. V rednem delu se bodo pomerile z vsako izmed nastopajočih reprezentanc – Avstrijo, Anglijo, Španijo, Finsko, Madžarsko, Latvijo, Litvo, Norveško in Slovaško. Med favoritinje poleg domačink gotovo spadajo tudi Finke, ki so redno nastopale tudi na svetovnih prvenstvih. Tako v moški kot v ženski konkurenci se najboljši dve ekipi uvrstita v elitno skupino A, medtem ko najslabši dve nazadujeta v skupino C.
Slovenija ena redkih reprezentanc brez pravega ledu za curling
Slovenija se je na evropsko prvenstvo kvalificirala z zmago v moški in drugim mestom v ženski kategoriji na nedavnem evropskem prvenstvu skupine C, ki je septembra potekalo v Švici. Slovenija je tudi ena najmlajših curling držav, saj curling poznamo šele od leta 2010, hkrati pa smo tudi skoraj edina država v skupini B, ki nima namenske dvorane za curling. Curling se v Sloveniji še vedno igra na hokejskih ledenih površinah, ki so za tekmovalni curling povsem neprimerne. Reprezentanti večino treninga opravijo v tujini, zato so njihovi mednarodni dosežki še toliko večji. Za primerjavo – Švica ima več kot 50 namenskih dvoran le za curling.