Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
09.04.2015 11:20:10
Deli članek:

Ali so to že grožnje?

Grega Wernig

Enzo Smrekar, predsednik smučarske zveze nima najlepšega mnenja o Olimpijskem komiteju Slovenije.

Smučarska zveza je od Fundacije za šport dobila 26 odstotkov manj denarja kot v preteklem letu. To se je zgodilo kljub temu, da so se športniki pod okriljem SZS z olimpijskih iger v Sočiju vrnili domov s kar osmimi kolajnami, največ v zgodovini zveze. Toda zagotovo mora del krivde za stanje, kakršno je, prevzeti nase tudi smučarska zveza, ki ni bila dovolj prizadevna pri vključevanju v posamezna telesa olimpijskega komiteja.

"Delali smo vse, kar je bilo mogoče. Imeli smo kandidate in udeležili smo se skupščine. Po skupščini, ko smo ostali brez člana izvršnega odbora OKS, smo pozvali člane predsedstva OKS na pogovore. Predlagali smo nekatere rešitve, ki so bile v mejah mogočega. Menimo, da nesodelovanje in neinformiranost smučarske zveze ni primerna. Žal se je vse končalo na tem sestanku. Več kot to z naše strani ne moremo doseči," je dejal predsednik smučarske zveze Smrekar.

Kljub vsemu se zdi absurdno, da v izvršnem odboru OKS ni predstavnika smučarske zveze, ki je v bistvu od vseh panožnih zvez največji prejemnik državnega denarja. "To je res absurdno, nismo pa edini v takem položaju. V izvršnem odboru ni niti predstavnika rokometne in hokejske zveze. Razdelitev denarja je samo eno področje, ki seveda ni nepomembno. To kaže bolj na to, da se izgublja logika kam in kako vlagati glede na učinke za prepoznavnost Slovenije. Drugi del je – kako se bo pogovarjalo o zimskih olimpijskih igrah brez predstavnika smučarske zveze. Ta trenutek bo še bolj absurden. Nič pa ne moremo storiti na silo. Pripravljeni smo na pogovore in jih vzpodbujamo, žal pa cela vrsta primerov kaže, da te pripravljenosti v resnici ni. Imamo neke vrste zmagoslavje majhnih zvez. Morda je to tudi posledica občutka, da ima smučarska zveza zelo privilegiran status – s priljubljenostjo, uspehi, množičnostjo ali nenazadnje z velikimi sponzorskimi vložki. Kljub vsemu tu ne bi smelo biti prostora za pregovorno slovensko privoščljivost in nevoščljivost. Odmevnost športa je koristna za ves šport in ne samo za tisto zvezo, ki dosega uspehe," je dodal Smrekar.

Ali to pomeni, da bi se lahko pomembnejše športne zveze, ki niso tesno vključene v delo OKS, združile in skušale na skupščini OKS zahtevati razrešitev predsednika? "Ne verjamem. Volilna aritmetika je zelo jasna. Razpršenost glasov in trenuten sistem nista v korist velikim zvezam. Vsaka velika zveza, ki je hkrati tudi olimpijska, ima dva glasova. To je primerljivo s katerokoli zvezo, ki je slučajno tudi olimpijski šport, kljub temu, da nikoli niso imeli tekmovalca na olimpijskih igrah, kaj šele kolajne. Od 140 in še nekaj imajo velike zveze premalo glasov, da bi lahko odločale o čemerkoli. Verjetno je težava v tem, kako je vse skupaj organizirano in o tem bi veljalo razmisliti, ali niso nekateri športi nekorektno izključeni."

Torej ne boste delali revolucije? "Naša naloga je, da razmišljamo o tem, kako bi bili vseeno sogovorniki z organi, tako državnimi kot civilnimi, ki odločajo o tem, kako se razporedijo denarna sredstva. Smo pomemben lastnik Športne loterije, ki daje denar za šport preko fundacije. Če našega glasu in mnenja OKS ne upošteva, bomo morali poiskati pot, kako naše mnenje in glas posredovati tistim, ki odločajo," je zaključil Smrekar. Kot kaže bo še pestro.