Potem ko alpski zbor ni sprejel sanacijskih ukrepov, ki jih je predlagala zveza in so vsebovali tudi odpustitev šestih trenerjev ter zmanjšanje ekip, bo zvezo zdaj reševala posebna delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki petih največjih klubov (Triglav, Kranjska Gora, Branik, Alpetour in Olimpija), direktor zveze Jurij Žurej in Gorišek, ki pa pri odločitvah ne bo imel zadnje besede.
NIHČE NI IMEL NIČ PROTI
Slednjemu takšna degradacija seveda ni všeč in se je pri glasovanju vzdržal. "Ne gre toliko zame kot za nezaupnico celotnemu alpskemu odboru. Oni so me izvolili in moja naloga je, da njihove odločitve prenašam naprej. To odločitev sprejemam nase, gre pa za kolektivno nezaupnico," pravi predsednik, ki je člane odbora takoj po seji že seznanil s sklepom zveze. In kako so se odzvali? "Nihče ni imel nič proti formiranju 'skupine modrecev', če bi ti dodatni ukrepi res prinesli kakšno rešitev. Gre predvsem za to, da naj se odloča na strokovni ravni."
Vse je odvisno od tega, ali bodo svoje naredili tudi tisti, ki skrbijo za finance. tudi njih bi bilo dobro vprašati, kakšni so njihovi dolgoročni cilji glede pridobivanja finančnih sredstev.
"TROJKA" ZA BOLJŠE RAZMERE
Ne glede na vse pa Gorišek še vedno verjame v čudež, na katerega je v štirinajstih dneh sicer le težko računati: "Kaj drugega kot optimizem mi v teh časih ne preostaja. Po vseh pretehtavanjih levih in desnih možnosti verjamem, da je nekje še kakšna čarobna palica. Tudi od sponzorjev smo dobili drugačen odziv, kot ga je na seji predstavil direktor. Še vedno računam, da bodo sponzorji spoznali, da se bodo zdaj, ko je prišla 'trojka', razmere vendarle izboljšale. Upam na najboljše in načeloma nisem proti tem ukrepom, če bodo le kaj pomagali. Nujno pa je, da se nekje najdejo dodatna sredstva, ki bi pripomogla k izpeljavi programov alpskih disciplin. Če bi se našla, lahko potem vsi tudi odstopimo, a nismo dobili nobene zagotovitve, da bi se to v tem primeru zgodilo."
BREZPOSELNOST NI NAJHUJŠA
Radovljičan in nekdanji reprezentant opozarja, da je v primeru "rezanja" pri trenerjih in ekipah treba misliti tudi na posledice, ki bi jih to lahko prineslo: "Dejstvo, da bo nekaj trenerjev postalo brezposelnih, za slovensko smučanje še ni najhujše. Večja težava bi bila, če bi določene tekmovalce morali vrniti v klube, ki so že tako na beraški palici. Bolje bi bilo delati po programu, kot smo ga predvideli, saj so klubski programi še bolj okrnjeni kot naš reprezentančni program. To bi pomenilo tudi nazadovanje v razvoju."
Makuc: Na potezi odvetnik
Vlado Makuc, ki je iz rok direktorja Jurija Žureja prejel enostransko odpoved pogodbe, po kateri mu ob trimesečnem odpovednem roku pripada še odpravnina v višini enomesečnega dohodka, bo zadevo predal na ogled odvetniku. "On je tisti, ki mi bo svetoval, kako in kaj naprej. Moje mnenje je, da postopki, ki so pripeljali do sklepa komisije IO, da se me razreši, niso bili vodeni v skladu s pravilniki in statutom smučarske zveze. Zadeva okrog spornih tekem na Krvavcu je bila po sklepu IO predana častnemu razsodišču in organom pregona, a od obeh še nisem prejel nobenega odgovora na to, kaj so ugotovili, kakor tudi ne s strani FIS, kjer sem bil na zagovoru," se Makuc še ni dokončno odločil, ali bo svojo pravico iskal tudi na sodišču.
MANJKA DOLGOROČNA VIZIJA
Izvršni odbor SZS je alpskega pozval tudi k temu, naj pripravi dolgoročno vizijo razvoja alpskega smučanja v Sloveniji. Gorišek pravi, da so to že storili, da pa se tudi tu vse začne in konča pri denarju: "Finančni načrt je osnova za kakršnokoli strategijo. Svoj program razvoja sem predstavil že ob sprejemu štiriletnega mandata in je bil pri zboru alpskih disciplin dobro sprejet. Lahko ga še enkrat ponovim, vse pa je odvisno od tega, ali bodo svoje naredili tudi tisti, ki skrbijo za finance. Tudi njih bi bilo dobro vprašati, kakšni so njihovi dolgoročni cilji glede pridobivanja finančnih sredstev."
DOKONČNO ODPOVED
Vodja panoge za alpsko smučanje Vlado Makuc je zaradi vpletenosti v afero Vanessa Mae, ko je na Krvavcu deloval kot vodja tekmovanja, v ponedeljek s strani direktorja zveze Jurija Žureja v roke dobil dokončno odpoved delovnega razmerja s trimesečnim odpovednim rokom, ki mu poteče 27. januarja. Kdo bo potem nadaljeval njegovo delo, še ni jasno, lahko se zgodi, da bo panoga do konca sezone delovala brez vodje. "Čez tri mesece bo sistem že zapeljan, kot pač bo. Pretehtali bomo tako možnost, da se nastavi novega vodjo alpskih disciplin, kot tudi, da nadaljujemo brez njega. Tudi glede tega je spet največ odvisno od financ. Če teh ne bo in bomo videli, da nam vodja ne prinese dodane vrednosti, bomo sezono skušali izpeljati brez njega in s tem privarčevati nekaj sredstev," je še pristavil Gorišek.