Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
tu
tu
19.11.2015 17:01:12
Deli članek:

Đoković razkril misli o begunski krizi

Reuters

Številka ena na svetu je velikan svetovnega tenisa ob enem pa tudi velik človek, ki z nešteto humanitarnimi akcijami pomaga na vsakem koraku.

Trenutno srbski tenisač vodi svojo fundacijo "Novak Djokovic Foundation - Believe in their dreams" Poleg tega je Novak Đoković že za čas rane mladosti iz neposredne bližine videl, kaj pomeni vojna v državi, kjer se je rodil.

Zato lahko iz svojih izkušenj gleda na begunsko krizo, ki je posledica vojne v Siriji. Tokrat je v odprtem pismu razkril svoje misli o nastali krizi in spomnil, da so na svetu pomembnejše stvari od športa in politike.

V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je imel za povedati številka ena moškega tenisa, ki trenutno nastopa v Londonu na zaključnem turnirju najboljše osmerice. 

»Vse to, kar se dogaja na Srednjem vzhodu, je seveda obupna situacija. Vojna je v Siriji, kjer živi 12 milijonov ljudi, iz domov pregnala tretjino prebivalcev. Ogromno jih je šlo tudi prek Srbije, da bi prišli do svojih destinacij v zahodnem svetu. Srbija je praktično le na njihovi poti do Nemčije, Avstrije ...«


»Iz lastnih izkušenj in bližine dogodkov vem, kaj preživljajo na dnevni bazi. Z unicefom sem obiskal eno od teh zbirnih mest za Begunce v starem hotelu, kjer imajo zdaj priložnost, da se nekaj ur zadržijo, kaj pojedo in spijejo. Otroci imajo prostor, da se lahko za trenutek ali dva igrajo in tako dalje.«

»Bilo je zelo čustveno. Težko je bilo znova podoživeti te stvari. Videl sem že toliko gorja v Srbiji v zadnjih dvajsetih letih, veliko težav, ekonomskih zlomov in nenazadnje vojne. Ampak to je bila ena najhujših izkušenj, ki sem jih doživel.«

»Resnično vam pravim, igral sem se z otrokom 30 sekund, ko ga je mati vzela v naročje in dejala, da se morajo pri priči odpraviti novemu cilju, ki je bil oddaljen toliko in toliko kilometrov, sploh ne vem kje. To je res obupno, kar se dogaja.«

»Treba je priti zadevi do dna. Treba je odkriti razlog, zakaj se vse to dogaja. Ta je povezan z vojno v njihovi domovini. Ne morete kriviti teh nemočnih ljudi. Če nimajo prostora za živeti, nimajo nič, kam naj gredo? Seveda si morajo poiskati boljše življenje.«

Mislim, da je obveza vseh držav, da jim damo pravice po konstituciji človekovih pravic. V njih je zapisano vsaj to, da jim moramo ponuditi pribežališče. Kot Srb sem zelo ponosen, ko vodim, kaj vse so moji rojaki storili za begunce in migrante in ljudi, ki so pretrpeli ogromne muke.

»Ponujajo jim zatočišče, dom, hrano in pijačo. To so najnujnejše stvari. Iz moje perspektive, govorim vam kot prebivalec tega sveta in ne športnik, smo konec koncev vsi le ljudje in sočustvujemo drug z drugim. To moramo postaviti pred vse zakone, meje in različne politične zadeve.«