stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Srečko Ferlež
Srečko Ferlež
0 09.08.2019 13:27:58

Hvala in Stanonik na EUP v orientaciji osma

Od leve: Peter Tušar, Gregor Hvala in Simon Stanonik, vsi študenti Fakultete za strojništvo, UL
EUSAOlomuc2019
V Olomucu na Češkem je bilo organizirano prvo evropsko univerzitetno prvenstvo (EUP) v orientaciji. Slovenijo oz. Univerzo v Ljubljani so zastopali trije študenti Fakultete za strojništvo. Peter Tušar, Simon Stanonik in Gregor Hvala so najboljšo uvrstitev dosegli v sprint štafeti, ko so zasedli 8. mesto, na individualnih tekmah pa sta Gregor Stanonik in Peter Tušar osvojila 38. mesto. Prvenstvo je bilo z vidika konfiguracije prog precej zahtevno, saj so krajše tekme izpeljali po mestnem središču Olomuca, daljše razdalje pa v gozdu na hribu Velky Kosir, zahodno od Olomuca.

Na programu EUP v orientaciji na Češkem so bile tri tekme: sprint, srednje razdalje in sprint štafete. Konfiguracije prog so se med sabo precej razlikovale. Peter Tušar, študent Fakultete za strojništvo je opisal razmere: »Oba sprinta sta se odvijala po urbanem območju, srednje razdalje pa po gozdu, zato se je dinamika teka in orientacijske tehnike med posameznimi tekmami zelo razlikovala.«

200-21-pasica

Na sprintu je bil med slovenskimi študenti najboljši Gregor Stanonik z 38. mestom, izmed 82 tekmovalcev. Na srednjih razdaljah je bil naš najhitrejši Peter Tušar, prav tako 38., v ekipni tekmi pa sta med 29 moškimi pari Gregor Stanonik in Simon Hvala zasedla odlično 8. mesto. »Vsi smo dosegli po vsaj en dober rezultat, tako da smo lahko s tekmovanjem razmeroma zadovoljni,« je bilo po tekmi vesel Simon Stanonik.

Peter Tušar je bil najbolj zadovoljen s tekmo na srednji razdalji: »Pri sebi bi poudaril predvsem individualno tekmo na srednji razdalji, ki je potekala na hribu Velky Kosir zahodno od Olomuca. Start na tej tekmi je bil kronometerski, tako da smo se startali v gozd vsak posebej. Po veliki začetni napaki že na 2. kontrolno točko, kjer sem izgubil skoraj 4 minute, sem ujel ritem in do konca odtekel tehnično dobro. Iz 73. mesta na 2. kontrolni točki sem do cilja napredoval na 38. mesto. Zračna razdalja proge je bila 5,9 km, moja pretečena pa 7,1km s 190m vzpona. Za to razdaljo sem potreboval 43:18, brez omenjene večje napake bi se lahko približal 20. mestu, kar pa bi bil že lep uspeh.«

Zadnji dan tekmovanja so bile na vrsti sprint štafete. Slovenija je imela na evropskem univerzitetnem prvenstvu v Olomucu samo moške predstavnike, zato ni imela možnosti tekmovati v mešanih ali ženskih sprint štafetah. Sta se pa toliko bolje odrezala Simon Stanonik in Gregor Hvala. Slednji je po 8. mestu povedal: »Simon in jaz sva dobro tekaško formo pokazala že na individualnem sprintu. Na ekipnih sprint štafetah po mestnem parku in centru mesta Olomuc pa sva tudi tehnično opravila odlično. Predvsem je tu izstopal Simon, ki je v svoji predaji štafete uspel držati stik z najboljšimi. Generalno gledano pa je 8. mesto velik uspeh za našo ekipo.«

Ker je bil konfiguracija terena oz. proge precej zahtevna, so imeli vsi trije študenti Fakultete za strojništvo kar nekaj izzivov med samimi tekmami. »Pri orientacijskem teku je značilno to, da je vsaka tekma unikatna, saj so proge za vsako tekmo različne. Pri tekmah na urbanem območju je bil poudarek na hitrem teku ter hitrem in pravilnem izbiranju poti med kontrolnimi točkami. Na gozdni tekmi je bila pomembna predvsem dobra navigacija skozi gozd in podrobno branje karte. Prav tako je pomembna spretnost teka po razgibani gozdni podlagi. Tek po češkem gozdu pa je bil za nas nov izziv in zato nismo bili tako tehnično suvereni kot sicer na domačem kraškem terenu.«

To je bilo prvo evropsko univerzitetno prvenstvo v orientaciji, a je Evropska univerzitetna športna zveza (EUSA) izbrala odličnega organizatorja, ki je pripravil tekmovanje na visokem nivoju. »Za nas tekmovalce je bilo dobro poskrbljeno. Bili smo dobro informirani o vseh tekmah in med samim tekmovanjem ni bilo večjih zapletov. Čeprav je bila to prva izvedba EUP v orientaciji so se organizatorji potrudili in izvedli dovršeno tekmovanje. Čehi tudi sicer slovijo kot odlični organizatorji orientacijskih tekmovanj. Tu gre omeniti, da je na Češkem orientacijski tek dobro razvit in je pri njih to celo najbolj razširjen ne-olimpijski šport,« je po prvenstvu povedal Simon Stanonik.

Gregor Stanonik
Gregor Hvala na mestnih ulicah Olomuca
EUSAOlomuc2019

»S strani organizatorjev je bila organizirana otvoritvena slovesnost, katere sta se med drugim udeležila tudi predsednik evropske univerzitetne športne zveze (EUSA) in predsednik mednarodne orientacijske zveze (IOF). Na koncu pa je sledila še uradna zaključna slovesnost s podelitvijo nagrade za najuspešnejšo univerzo, ki jo je prejela Tehnična univerza v Zürichu, ki je imela svoje predstavnike na stopničkah v skoraj vseh disciplinah prvenstva,« je zaključil Peter Tušar.


Izidi:
sprint:
38. Gregor Hvala
49. Simon Stanonik
53. Peter Tušar

srednja razdalja:
38. Peter Tušar
50. Gregor Hvala
54. Simon Stanonik

Štafeta (Simon Stanonik in Grega Hvala):
8. mesto

Podpornika projekta evropskega univerzitetnega prvenstva v orientaciji, Olomuc 2019 sta Univerza v Ljubljani in Orientacijski klub Azimut. Študentski šport podpirajo Fundacija za šport, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Študentska organizacija Slovenije, Nomago d.o.o. in športni dnevnik Ekipa SN.

Galerija
Značke: šport, študenti

Članki iz rubrike