Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

Srečko Ferlež
0 19.07.2019 13:41:29

V urejenem kaosu Neaplja bronasta medalja

Slovenska univerzitetna reprezentanca na 30. poletni univerzijadi v Neaplju
Slovenska univerzitetna reprezentanca je po štirih letih suše, znova na univerzijadi osvojila medaljo. Za to je na 30. poletni univerzijadi v Neaplju poskrbela 24-leltna absolventka Fakultete za farmacijo, Univerze v Ljubljani Neja Filipič, ki je dosegla 3. mesto v troskoku. Tri kakovostne rezultate so dosegli strelci, ki so se uvrstili med 6. in 8. mestom. Z zračno pištolo oz. puško so bili uspešni Jože Čeper, Klavdija Jerovšek in Urška Kuharič. V finalu meta diska pa je nastopila tudi Veronika Domjan, ki je zasedla končno 8. mesto.

V deseterico najboljših v svojih disciplinah so se uvrstili še: Narsej Lackovič v judu, v kategoriji do 90 kg. Uvrstil se je na 7. mesto. Prav tako v judu, je bila deveta Veronika Mohorič, v kategoriji nad 70 kg.

vsi-logotipi-univerz-in-sponzorji_PUNI2019_osebni-sponzorji

Med najboljšimi desetimi ekipami so na univerzijadi v Neaplju videl še ritmično gimnastiko. Ekipo so sestavljale Sara Kragulj, Zala Dornig, Tamia Dulce Villca Šeme, Zoja Marija Ivančič in Kaja Purič. Na dveh nastopih pa so zabeležile 5. in 6. mesto. Dve deveti mesti pa sta si pristreljali lokostrelski ekipi. Ženska, v postavi Teja Slana in Urška Čavič ter mešana v zasedbi Teja Slana in Žiga Ravnikar.

Bronasta medalja Neje Filipič je bila 21. medalja na poletnih univerzijadah in skupno 100. medalja za slovenske športnike na največjih tekmovanjih študentskega športa. Zadnjo je pred tem osvojila Toja Černe (sedaj Ellison), v sestavljenem loku na 28. poletni univerzijadi v Gwangjuju, v Južni Koreji.

Slovenija je bila ena od 68 držav, ki je osvojila vsaj eno odličje. Najuspešnejša je bila presenetljivo Japonska s 33 zlatimi, 21 srebrnimi in 28 bronastimi medaljami. Prehiteli so Rusijo, Kitajsko in ZDA. Gostitelji Italijani so zasedli 6. mesto na lestvici medalj. Skupaj so osvojili 44 odličij.

Atletika
Neja Filipič je upravičila visoka pričakovanja in se v troskoku zanesljivo uvrstila v finale. Tam je začela rezervirano, a stopnjevala svoj nivo skakanja. Študentka farmacije si je bronasto medaljo priskakala v petem poskusu, ko je skočila 13,73 m. Po petih serijah je bila na 2. mestu, a je v zadnji seriji Ukrajinka Korsunova skočila 13,90 m in osvojila zlato medaljo. »Tretji skok sicer ni bil veljaven, a sem ga dobro zadela. Takrat sem spoznala, da lahko naredim še kaj več, saj sem se počutila zelo dobro. Vse skok sem šla na polno, saj sem vedela, da 8. oz. 4. mesto ne pomenita veliko. Odločila sem se, da grem na vse ali nič in napadem kolajno.«

Neja-Filipič,-z-medaljo
Neja Filipič, bronasta v troskoku

Eden od razlogov, da je osvojila prvo medaljo na mednarodnih tekmovanjih v troskoku je bila neobremenjenost. »Takoj ko nekaj pričakuješ, se ti lahko vse podre. Ob te priložnosti bi se rada še enkrat zahvalila trenerki in vsem ostalim, ki so verjeli vame, da imam potencial. Sama sem namreč v tej disciplini videla možnost za poškodbo in nič drugega. Sedaj pa res hvala vsem za izkazano zaupanje.«

Nekoliko manj od pričakovanega je dosegla Veronika Domjan, študentka Pedagoške fakultete, Univerze v Mariboru, ki je osvojila 8. mesto v metu diska. Orodje je v finalu najdlje vrgla 53,96 m, kar je bilo premalo za dvig po rezultatski lestvici. »Z nastopom v finalu nisem zadovoljna, saj sem pričakovala medaljo. Želja v finalu je bila prevelika in to se je odražalo v mojih metih. Delala sem preveč tehničnih napak. Res sem bila osma, a športniki hodimo na tekmovanja zato, da osvajamo medalje. Tokrat ni šlo, zato je moja ocena negativna.«

Domjanova, ki je zaključil s prvo univerzijado, je dodala: »Univerzijada je lepa izkušnja, saj je tekmovanje zelo dobro organizirano. Moram pohvaliti vodstvo odprave Slovenske univerzitetne športne zveze in strokovni štab, ki so zelo lepo poskrbeli za nas. Menim, da bo čez dve leti tekma na univerzijadi še boljša in takrat grem po medaljo.«

Judo
Dve najvidnejši uvrstitvi sta v judu zabeležila Narsej Lackovič, študent Pedagoške fakultete, Univerze v Mariboru, v kategoriji do 90 kg. Lackovič se je uvrstil na 7. mesto, a ni bil daleč od bronaste medalje. »Podobno kot vsaka tekma, je bil tudi nastop na univerzijadi zelo zahteven. Čeprav sem prvo tekmo izgubil, sem se preko repasaža prebil blizu mest, ki prinašajo medalje. V tretjem dvoboju repasaža sem se boril proti Moldavijcu, ki je bil premagljiv. A storil sem napako, nasprotniku dopustil, da je prišel preblizu in tako me je ujel. Ampak v športu je pač tako, včasih zmagamo, včasih izgubimo.«

Narsej-Lackovič-_do-90
Narsej Lackovič, 7. mesto v judo (do 90 kg)

Tudi Veronika Mohorič, študentka visoke šole za varstvo okolja je v kategoriji nad 70 kg prišla med deseterico. V zadnji svoji borbi se je borila proti Japonki, ki se je prebila vse do finala.

Strelstvo
Najboljša uvrstitev med strelci je uspela Jožetu Čeperju, študentu Višje šole ŠC PET. V disciplini zračna pištola na 10 m je zasedel 6. mesto. Že v kvalifikacijah je dosegel odličen rezultat s 576 krogi. Prebil se med 8 najboljših strelcev na univerzijadi.

Jože_ČEPER_finale2
Jože Čeper, 6. mesto z zračno pištolo na 10 m

Čeper je izvrstno začel finale in se je po sedmih strelih boril za odličja. Nato je v osmem strelu zadel zgolj 7,9 krogov in izgubil nekaj mest. Konkurenti so mu nekoliko pobegnili in s tem je Jože Čeper tekmo končal na 6. mesto. Kljub temu je bil po streljanju zadovoljen, saj je to eden njegovih največjih uspehov. »Zelo sem zadovoljen s svojim streljanjem. Dal sem vse od sebe in podobno kot v Münchnu na svetovnem pokalu sem garal čez celo tekmo, kar se je na koncu obrestovalo. Res da sem v finalu en strel grdo zgrešil, ampak do tega pride zaradi večje živčnosti. Srce nam v finalu bije hitreje, pištola zaniha in hitro se zgodi takšen zgrešen strel. Moram reči, da sem zelo vesel končen uvrstitve!«

V streljanju z zračno puško na 10 m sta se med 8 najboljših uvrstili kar dve Slovenki. Klavdija Jerovšek, študentka pedagoške fakultete, Univerze Ljubljani je v 60 strelih zadela 626.0 krogov, Urška Kuharič, študentka mariborske Pedagoške fakultete pa je zadel 625.1 krog. V finalu se je pomerilo 8 najboljših strelk iz kvalifikacij. Obe Slovenki sta finale začeli nekoliko zadržano. Po 12 strelih je prva izpadla Urška Kuharič, ki je zasedla končno 8. mesto. Po dveh dodatnih strelih pa je podobno usodo doživela Klavdija Jerovšek, ki je končala na 7. mestu. »S končno uvrstitvijo nisem najbolj zadovoljna, saj sem s finalom začela slabo, nato pa nisem mogla ujeti tekmic. Zagotovo je bilo v finalu več nervoze, saj smo se borile za medalje. To se je poznalo v mirnosti puške. Poleg tega pa so v finalu streljali v precej bolj vročem vremenu, kar je še dodatno motilo koncentracijo.«

Na zaključni slovesnosti, na razprodanem stadionu San Paolo so se Neapeljčani poslovili od 30. poletne univerzijade. Župan Neaplja je slavnostno predal zastavo Mednarodne univerzitetne športne zveze (FISU) županu Chengduja. V Kitajski provinc Sečuan bo 31. poletna univerzijada organizirana med 8 in 19. avgustom 2021. Po videnem predstavitvenem spotu in kulturno-umetniški točki, se v Chengduju obeta še ena spektakularna univerzijada na azijskih tleh.

Program 30. poletne univerzijade so podprli: Fundacija za šport, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Študentska organizacija Slovenije, Assistance Coris d.o.o., Nomago d.o.o., OKS-ZŠZ, ŠOU v Ljubljani, Fundacija Študentski tolar, UKOM, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Visoka šola za varstvo okolja, Inštitut in akademija za multimedije, Fiziterapevtika in Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin ter nacionalne panožne zveze: Atletska zveza Slovenije, Judo zveza Slovenije, Strelska zveza Slovenije, Sabljaška zveza Slovenije, Plavalna zveza Slovenije, Gimnastična zveza Slovenije, Lokostrelska zveza Slovenije in Teniška zveza Slovenije.