Na stadionu San Paolo, kje bodo med univerzijado tekmovanja v atletiki, je otvoritvena slovesnost ponudila mešanico umetnosti, glasbe, kulture in športa. Na otvoritvi je skoraj 40.000 gledalcev pozdravilo 6000 športnikov iz več kot 100 držav. Največje reprezentance kot so Kitajska, Avstralija ZDA, Japonska, domačinka Italija in Argentina, so požele veliko navdušenja s strani občinstva. Slednje so slavili predvsem zaradi navdušenja nad Diegom Maradono, ki je nekoč igral za nogometni klub Napoli.
Zbrane je na otvoritveni slovesnosti nagovoril predsednik mednarodne univerzitetne športne zveza (FISU) Oleg Matitsin, ki je spomnil, da je Italija močno povezana z univerzitetnim športom. »Prav v Italiji, se je pred 60 leti zgodila prva univerzijada. Naše gibanje se je začelo prav tukaj in se nato razširilo po vsem svetu. Vsi ne boste Neaplja zapuščali z medaljami, a ena od glavnih zmaga je ta, da boste Neapelj zapustili kot boljše osebnosti.«
V video sporočilu je zbrane nagovoril tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach, ki je dejal: »Vedno tekmujte v olimpijskem duhu prijateljstva in spoštovanja. Morda bo prav Neapelj začel vašo pot do olimpijskih iger v Tokiu 2020.«
Igre je uradno odprl italijanski predsednik Sergio Mattarella, univerzitetni ogenj pa je z udarcem goreče žoge prižgal domači nogometni zvezdnik Lorenzo Insigne. Ogenj bo na skulpturi v obliki vulkana Vezuv gorel vse do 14. julija, ko se bo 30. poletna univerzijada zaključila.
Slovesnost se je zaključila s svetovno priznanim tenoristom Andreo Bocellijem, ki je z neverjetnim glasom predramil publiko na stadionu San Paolo. Veliko navdušenja pa je občinstvo pokazalo ob prihodu italijanske reprezentance in ob petju italijanske himne, ko je sodeloval celotni stadion.
V strelstvo tri uvrstitve med 10
Slovenijo je na otvoritveni slovesnosti zastopalo 45 športnikov in članov odprave. Nosilka zastave je bila strelka Urška Kuharič, študentka Pedagoške fakultete, Univerze v Mariboru in članici Strelskega društva Kovinar Ormož. Kuharičeva se je poleg Klavdije Jerovšek, prav tako študentke Pedagoške fakultete, Univerze v Ljubljani, uvrstila v finale discipline zračna puška na 10 m. Obe sta v finalu streljali nekoliko slabše in zasedli končno 7. in 8. mesto. S 141,7 krogi je bila boljša Jerovškova, ki je po tekmi povedala: »S končno uvrstitvijo nisem najbolj zadovoljna, saj sem v finalu začela precej slabo, kasneje pa nisem uspela nadoknaditi razlike do nasprotnic. Prav gotovo je bilo v finalu več nervoze, kot v kvalifikacijah, to se kazalo tudi v nihanju puške. Na strelišču je bilo v finalu nekoliko bolj vroče, saj smo tekmovali sredi dneva. Vse smo imele nekaj težav z zbranostjo in s koncentracijo.«
Streljanje je prineslo še eno dobro slovensko uvrstitev, saj je Jože Čeper, študent Višje šole ŠC PET v disciplini zračna pištola na 10 m zasedel 6. mesto. Že v kvalifikacijah je dosegel odličen rezultat s 576 krogi. Prebil se med 8 najboljših strelcev na univerzijadi. Nekoliko manj mirno rok je imel Sašo Stojak, študent Inštituta in akademije za multimedije, ki je zasedel končno 22. mesto.
Čeper je izvrstno začel finale in se je po sedmih strelih boril za odličja. Nato je v osmem strelu zadel zgolj 7,9 in izgubil nekaj mest. Konkurenti so mu nekoliko pobegnili in s tem je Jože Čeper tekmo končal na 6. mesto. Kljub temu je bil po streljanju zadovoljen, saj je to eden njegovih največjih uspehov. »Zelo sem zadovoljen s svojim streljanjem. Dal sem vse od sebe in podobno kot v Münchnu na svetovnem pokalu sem garal čez celo tekmo, kar se je na koncu obrestovalo. Res da sem v finalu en strel grdo zgrešil, ampak do tega pride zaradi večje živčnosti. Srce nam v finalu bije hitreje, pištola zaniha in hitro se zgodi takšen zgrešen strel. Moram reči, da sem zelo vesel končen uvrstitve!«
JUDO
Najboljšo uvrstitev v judu je med Slovenci zabeležil Narsej Lackovič, študent Pedagoške fakultete, Univerze v Mariboru. V kategoriji do 90 kg je Lackovič sicer izgubil prvo borbo proti turškemu predstavniku, a se je slednji prebil do polfinala, kar je študentu Pedagoške fakultete omogočilo napredovanje v repešaž. V nadaljevanju mu je uspelo zmagati še dve borbi, nato pa je po lasni napaki izgubil proti Moldavijcu in pristal na 7. mestu. »Nekoliko mi je žel zadnje borbe proti predstavniku Moldavije, sej je bil nasprotnik premagljiv. Izgubil sem zaradi lastne napake, za kar mi je malo žal. Ampak to je šport. Včasih zmagaš včasih izgubiš. Sicer mi je v Neaplju všeč, ker je prisotnih veliko judoistov. Vzdušje je primerno športnemu dogodku kot je univerzijada.«
Študentski šport podpirajo: Fundacija za šport, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Študentska organizacija Slovenije, Assistance Coris d.o.o., Nomago d.o.o., OKS-ZŠZ, ŠOU v Ljubljani, Fundacija Študentski tolar, UKOM, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Visoka šola za varstvo okolja, Inštitut in akademija za multimedije, Fizioterapevtika in Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin.